آیا با استفاده از لامپ‌های UV می‌توان متروی تهران را ضدعفونی کرد؟

استفاده از لامپ های با نور فرابنفش در راستای ضدعفونی کردن مترو نیویورک این ایده را به ذهن متبادر میکند که اگر این روش جواب دهد، آیا میتوان از آن در ایران و در مورد خطوط مترو و بی آر تی استفاده کرد؟ البته هنوز این طرح در امریکا نیز جنبه عملی به خود نگرفته است و باید منتظر نتایج آن بود.

از ابتدای هفته‌ی بعد، ام‌.تی.ای شروع به ضدعفونی کردن متروها و اتوبوس‌ها با استفاده از اشعه‌ی فرابنفش در اقدامی برای توقف شیوع کووید 19 می‌کند. در یک برنامه‌ی آزمایشی، دستگاه‌های کوچک اشعه‌ی فرابنفش تولید شده توسط شرکت استارتاپ «پیورو لایتینگ» واقع در کلورادو تست می‌شوند. اگر همه‌چیز طبق برنامه پیش برود، ویروس‌های موجود در هوا و سطوح از بین خواهند رفت و این روش جایگزنی خودکار برای ضدعفونی‌کنند‌ه‌های شیمیایی خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از انگجت، ام.تی.ای تقریبا از 150 دستگاه استفاده خواهد کرد که 1 میلیون دلار برای خریدشان هزینه شده است. با این حساب، قیمت هر دستگاه بیش از 6500 دلار است. ام.تی.ای قصد دارد در ابتدا از این فناوری در قطارهای ترانزیت شهری، اتوبوس‌ها، و متروهای نیویورک استفاده کند.

ترانزیت «ام.تی.ای» 1 میلیون دلار را صرف آزمایش ضدعفونی کردن متروهای شهر نیویورک با اشعه‌ی فرابنفش می‌کند

در ابتدای این ماه، ام.تی.ای از ساعت 1 تا 5 بامداد اقدام به بستن متروها کرد تا قطارها کامل تمیز شوند. این دستگاه‌های فرابنفش می‌توانند به بهتر شدن این اقدامات کمک کنند. ام.تی.ای از ماه مارس با پیورو لایتینگ همکاری کرده است تا این تکنولوژی را با زیرساخت‌های ام.تی.ای سازگار کنند. این دستگاه‌ها می‌توانند روی سقف یا دیوار قطار نصب شوند و یا از سقف آویزان بمانند.

«مارک دود»، رئیس بخش نوآوری ام.تی.ای، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما می‌دانیم که از اشعه‌ی فرابنفش برای ضدعفونی‌سازی سطوح در اتاق‌های جراحی بیمارستان‌ها استفاده می‌شود. اگر طرح ما موفقیت‌آمیز باشد، می‌توانیم اتوبوس‌ها، واگن‌های قطار، اتاق‌های کارکنان و سایر مکان‌ها را با روشی مقرون‌به‌صرفه در زمان و هزینه ضدعفونی کنیم.»

از لامپ‌های یووی‌سی برای از بین بردن باکتری و ویروس در بیمارستان ها و صنایع فرآوری غذا استفاده می شود. اما اشعه یووی‌سی خطرناک است و ممکن است باعث بروز بیماری هایی در انسان شود، از اینرو تنها زمانی می توان از آن استفاده کرد که گزینه دیگری وجود نداشته باشد.

ین تیم در مرحله بعدی قصد دارد این لامپ ها را روی ویروس معلق در هوا آزمایش کند، زمانی که فردی سرفه یا عطسه می کند. به صورت موازی نیز آزمایش هایی در تائید بی خطر بودن این اشعه برای انسان انجام می شود.

انتهای پیام/

وحید مقتدایی

زمان انتشار: چهارشنبه ۴ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۳:۰۰

شناسه خبر: 88270

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب