خبرگزاری علم و فناوری

باتری‌های قدیمی را دور نریزید، آنها را به گیاهان تحویل دهید

باتری‌ها حاوی مواد مضر هستند که نباید وارد طبیعت شوند. یک شرکت بازیافت استرالیا با جمع آوری باتری‌های استفاده شده و تبدیل آنها به کود برای محصولات زراعی، تعداد باتری های موجود در محل دفن زباله را کاهش می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ باتری‌ها حاوی مواد مضر هستند که نباید وارد طبیعت شوند. یک شرکت بازیافت استرالیا با جمع آوری باتری‌های استفاده شده و تبدیل آنها به کود برای محصولات زراعی، تعداد باتری های موجود در محل دفن زباله را کاهش می‌دهد.

یک شرکت استرالیایی توانسته است عناصر روی(زینک) و منگنز را از باتری‌های مصرف شده و کهنه بازیابی کند و با استفاده از گرد فلز اقدام به ایجاد یک مکمل میکرو مغذی برای کودهای گیاهی کند. این شرکت استرالیایی به دنبال ایجاد یک اقتصاد باتری چرخه‌ای است و بر تهیه مواد پایدار و اخلاقی برای شرکت‌های باتری تمرکز دارد.

Canva

یک شرکت فنلاندی به نام Tracegrow قبلاً فرآیندی مشابه این کار کرده است. آنها باتری های قلیایی مورد استفاده را به محصولاتی تبدیل می کنند که خاک را برای رشد محصولات غنی می‌کنند.

Envirostream، اولین شرکت بازیافت باتری در ساحل لیتیوم استرالیا؛ شرکتی است که انواع باتری را بازیافت می‌کند، هر دو می خواهند کارهای مختلفی انجام دهند. شرکت‌ها این ترکیبات دیگر را می‌گیرند و برای کمک به رشد گیاهان، آنها را به کود کارآمد تبدیل می‌کنند. باتری های بازیافت شده به کود حیاتی برای گیاهان تبدیل می‌شوند.

آدریان گریفین ، مدیر عامل لیتیوم استرالیا گفت:

«دفع باتری های قلیایی، در سطح جهان به یک مشکل اساسی تبدیل شده است. برنامه ما برای بازگرداندن اجزای فعال سلولهای صرف شده نه تنها یک گام مهم به سمت مدیریت زیست محیطی در سراسر جهان از این مسئله است بلکه می تواند تأثیر قدرتمندی در پایداری باتریهای یکبار مصرف داشته باشد.»

در بین مواد شیمیایی سمی موجود در باتری های قلیایی، میکرو مواد مغذی از جمله «روی» وجود دارد که به گیاهان در تولید کلروفیل کمک می‌کند. بدون کلروفیل، گیاهان سبز و سالم نخواهند شد، زیرا آنها نمی‌توانند از نور خورشید برای تبدیل CO2 و آب به انرژی استفاده کنند.

بخش بازیافت این شرکت موسوم به "Envirostream Australia" توضیح داد که سالانه حدود ۶۰۰۰ تن باتری قلیایی در استرالیا فروخته می‌شود، یعنی حدود ۱۵۸ میلیون باتری و تقریبا ۹۷ درصد از آنها پس از استفاده به محل‌های دفن زباله راه می‌یابند. شرکت "لیتیوم استرالیا" امیدوار است که ردپای کربن را در صنعت باتری به حداقل برساند و یکی از روش‌های مدنظر این شرکت نیز بازیافت اجزای باتری‌ها به کود است.

نوع باتری‌هایی که این شرکت از آنها برای این کار استفاده کرده است، باتری‌های کوچکی است که معمولاً در ریموت‌ها و اسباب بازی‌های کوچک استفاده می‌شوند. این شرکت راهی برای استخراج روی و منگنز از آنها که اجزای اصلی باتری‌های قلیایی هستند، پیدا کرده است و آنها را به مکمل‌های کود تبدیل می‌کند.

"لیتیوم استرالیا" در حال حاضر آزمایشاتی را روی محصول جدید خود انجام داده و قصد دارد این آزمایش را به زمین‌های کشاورزی در غرب استرالیا، جایی که این کشور بیشترین میزان گندم‌های خود را پرورش می‌دهد، گسترش دهد. با توجه به اینکه خاک این منطقه با کمبود روی و منگنز مواجه است، این کود می‌تواند به تقویت محصولات زراعی آن کمک کند.

Unsplash

چگونه باتری ها را به کود تبدیل می کنند؟

ابتدا آنها خرد می‌شوند، سپس تصفیه و عمل تصفیه، عناصر سمی مانند نیکل و جیوه را از بین می برد. عناصر کمیاب سپس به محصولاتی برای کشاورزی تبدیل می‌شوند. بقایای باتری استفاده نشده به جای آلوده کردن خاک به عنوان آلودگی خاک در محل دفن زباله، به تصفیه خانه های فاضلاب خطرناک ارسال می‌شود تا با خیال راحت آنها را دفع کنند.

هنگامی که باتری‌ها بازیافت می‌شوند، آنها را به نیروگاه هایی ارسال می‌کنند که از گرمای شدید استفاده می کنند تا فلزات درون آنها را دوباره مورد استفاده قرار دهند. با این حال، همه چیز دیگر از بین می رود، از جمله عناصری که از منابع طبیعی استخراج شده اند و این یک پسماند است زیرا می توانند مجدداً مورد استفاده قرار گیرند.

عناصر کمیاب خالص می‌شوند و با خیال راحت به عنوان محصول برای کشاورزی به طبیعت برگردانده می شوند. تاکنون از این کود در گوجه فرنگی، پنبه و آووکادو استفاده شده است که نتایج خوبی از این شرکت دارد.

انتهای پیام/حسینی مفرد

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 88475

مطالب مرتبط :
ذخیره انرژی الکتریکی با آجرهای هوشمند / دیوارها می‌توانند به عنوان باتری‌های عظیم عمل کنند

براساس تحقیقات جدید دانشگاه واشنگتن:

ذخیره انرژی الکتریکی با آجرهای هوشمند / دیوارها می‌توانند به عنوان باتری‌های عظیم عمل کنند

محققان دانشگاه واشنگتن، روشی را برای ساخت «آجرهای هوشمند» طراحی کرده‌اند که قادر به ذخیره مقدار قابل توجهی انرژی هستند و می‌توان در یک ساعت آنها را هزاران بار شارژ کرد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب