معرفی کتاب؛

انگیزه راهکاری نو برای خلق دنیایی نو اثر دانیل اچ. پینک

بسیاری از ما هنوز تعریف دقیقی از انگیزه در ذهن خود نداریم یا ممکن است تصور کنیم انگیزه به معنی داشتن اشتیاق برای انجام کاری است؛ به راستی انگیزه چیست؟ از کجا و چطور شکل می‌گیرد؟ چه عاملی در شکل‌گیری و از بین رفتن انگیزه وجود دارد؟ دانیل پینک در کتاب انگیزه راهکاری نو برای خلق دنیایی نو ما را با تعریف درست انگیزه و عوامل مربوط به آن آشنا می‌کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ دانیل اچ. پینک نویسنده کتاب «انگیزه راهکاری نو برای خلق دنیایی نو» است از جمله پرفروش‌ترین کتاب‌های او می‌توان به  نیویورک تایمز، WHOLE NEW MIND و DRIVE اشاره کرد که در کنار آن هم به 27 زبان ترجمه شده‌اند. اثر دانیل اچ پینک. با ترجمه مرجان فرجی که از سوی انتشارات لیوسا منتشر شده است.

کتاب انگیزه در مورد چیست؟

این کتاب به کل سعی دارد ماجرای انگیزه را حل کند. اینکه انگیزه چیست؟ چه طور شکل می گیرد؟ چرا اصلا انگیزه می گیریم و یا انگیزه خود را از دست می دهیم؟ چطور می توانیم انگیزه افراد را بالا ببریم و یا اینکه چه عواملی باعث می شود انگیزه از بین برود؟

در کتاب انگیزه مطالب مرتبط با موضوع انگیزش نیز بررسی می شود. مطالبی همچون رابطه انگیزه با خلاقیت، رابطه انگیزه با اخلاق و یا رابطه انگیزه با اعتیاد پاداش.

در پشت جلد کتاب می خوانیم ” اغلب ما آدم‌ ها گمان می‌ کنیم بهترین راه انگیزه بخشیدن به خودمان و دیگران، پاداش‌ های بیرونی مثل پول است. این اشتباه است. راز عملکرد بهتر و رضایت خاطر افراد – در محیط کار، مدرسه و منزل – این نیاز فطری انسان است که سکان زندگی‌ اش را در دست داشته باشد، بیاموزد چیزهای نویی خلق کند و خود و دنیای خود را از اینکه هست بهتر کند. در کتاب انگیزه سه عنصر انگیزه‌ی واقعی – یعنی، استقلال عمل، تبحر و آرمان – مورد بررسی قرار می‌گیرد و راهکارهای هوشمندانه و شگفت‌ آوری برای به‌کارگیری این سه عنصر در عمل ارائه می‌شود.”

دانیل پینک اعتقاد دارد انگیزه در مردم وجود دارد، فقط باید راه هایی پیدا کنیم که این انگیزه را از بین نبریم.

 

این کتاب را به چه کسانی پیشنهاد می کنیم؟

به نظر من مدیران کسب و کارها باید به خوبی با موضوع انگیزه آشنا باشند و لذا این کتاب و تحقیقات دانیل پینک برای آن ها یک ضرورت می باشد.

کارآفرین ها و افرادی که علاقه دارند رفتار های انسان را نیز مطالعه کنند می توانند از این کتاب استفاده خوبی ببرند.

و در کل هر کسی که به موضوع انگیزش علاقه دارد بدون شک این کتاب برای او مفید خواهد بود.

در بخشی از کتاب انگیزه می‌خوانیم:

در سال ۲۰۰۶، نخستین اعضای نسل انفجار جمعیت به شصت‌سالگی رسیدند. در روز تولد این همه آدم، افراد معمولا درنگ می‌کنند، به تأمل می‌پردازند و زندگی خود را انبارگردانی می‌کنند؛ و من کشف کرده‌ام که وقتی نسل انفجار جمعیت در ایالات‌متحده‌ی امریکا یا جاهای دیگر به این نقطه‌ی عطف می‌رسد، معمولا واکنشی سه مرحله‌ای را پشت سر می‌گذارد.

در مرحله‌ی نخست می‌پرسد: «تا آمدیم چشممان را بازکنیم، شصت سالمان شد، آخر چه جوری؟» وقتی کیلومتر شمارشان از ۶۰ بالا می‌زند، غالبا از تعجب شاخ در می‌آورند و کمی خطر را در کمین احساس می‌کنند. به زعم آن‌ها، شصت‌سالگی یعنی پیری. افسوس جوانی‌های خود را می‌خورند و با این حقیقت روبه رو می‌شوند که حق با میک جگر  و بروبچه‌‌ هایش بود که می‌گفت همیشه دنیا بر وفق مراد آن‌ها نبوده...

اما بعد سروکله‌ی مرحله‌ی دوم پیدا می‌شود. در همین گذشته‌های نه چندان دور، رسیدن به شصت‌سالگی معنایش این بود که دیگر پیر شده‌اید؛ اما در آغاز قرن بیست و یکم، هر کس آن‌قدر سالم و تندرست بوده که شش دهه جان سالم به در ببرد، احيانا به قدر کافی سالم و تندرست هست که بتواند کمی بیشتر هم دوام بیاورد. طبق آمار سازمان ملل متحد، یک مرد شصت‌ساله‌ی آمریکایی می‌تواند انتظار داشته باشد که دست کم بیست سال دیگر زنده بماند و یک زن شصت‌ساله‌ی آمریکایی می‌تواند ربع یک قرن به زندگی ادامه دهد. در ژاپن، یک مرد شصت‌ساله می‌تواند انتظار داشته باشد روز تولد هشتادودوسالگی خود را هم جشن بگیرد و یک زن شصت‌ساله خاطرش جمع است که تقریبا تا هشتادوهشت سالگی زنده است. الگوی مشابهی در بسیاری از کشورهای ثروتمند جهان وجود دارد. در فرانسه، ایتالیا، سوئیس، کانادا با جاهای دیگر، چنانچه شما به شصت سالگی رسیده باشید، احتمال اینکه به هشتادوچندسالگی هم برسید، خیلی زیاد است.و این آگاهی با خود اطمینان خاطر خاصی به همراه می‌آورد. شصت‌ساله‌ای که در تورنتو و اوزاکا زندگی می‌کند، می‌تواند با خیال آسوده نفسی به راحتی بکشد و بگوید: «ای ول! هنوز دو دهه‌ی دیگر وقت دارم.»

انتهای پیام/

 

 

خبرنگار:حسینی مفرد

زمان انتشار: شنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۶:۲۰:۰۰

شناسه خبر: 88525

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب