یک روانشناس کودک و نوجوان مطرح کرد

چگونگی رفتار با فرزندان در دوران نوجوانی/ به نوجوانان توهین نکنید

یک روانشناس کودک و نوجوان با طرح این سوال که چه رفتارهای منفی را در ارتباط با نوجوان باید کنار گذاشت؟ گفت: به نوجوانان توهین نکنید زیرا آنها مانند همه دوست ندارند تحقیر شوند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، نحوه برخورد با فرزندان در دوران نوجوانی ظرافت های خاص خود را دارد که باید پدر و مادر بتوانند با ارتباط صحیح با آنها، نوجوانان را کمک کنند تا از این مرحله از دوران زندگی خود به خوبی گذر کنند.

برخوردهای نادرست پدر و مادر با فرزند نوجوان خود گاهی سبب می شود که فرزندان دچار بحران شوند و در زندگی خود به مشکل برخورد کنند که گاهی مشکلات آنقدر زیاد می شود که همه زندگی فرد را تحت الشعاع قرار می دهد.

با نواجوانان هوشمندانه رفتار کنید

در همین ارتباط مریم تشویقی روانشناس کودک و نوجوان برای چگونگی نظارت بر نوجوانان توضیحاتی را ارائه داد و نکاتی را در این زمینه بیان کرد.

این روانشناس کودک و نوجوان اظهار کرد: اگر متوجه شدید که نوجوان شما در خارج از خانه با یک دوست ناباب رفت و آمد و معاشرت دارد نباید به یکباره از او بخواهید که رابطه اش را با او قطع کند چرا که این اتفاق به دلیل رابطه احتمالا گرمی که بین آن ها برقرار است نخواهد افتاد و به جای آن باید هوشمندانه رفتار کنید.

وی در توضیح این مطلب بیان کرد: در این مواقع می توانید تقاضای کمک نمایید مثلا از یک بزرگتر و یا شخصی که می دانید با فرزند شما رابطه ای خوب دارد و می تواند بر روی او تاثیر گذار باشد بخواهید تا با او صحبت کرده و از او بخواهد که رابطه اش را با فلان دوستش که شما نمی خواهید با او رابطه داشته باشد، قطع کند که البته این کار باید به صورت نامحسوس باشد.

تشویقی به ارائه راهکارهایی در این زمینه پرداخت و عنوان کرد: یکی از راهکارهای دیگر آن است که از فرزند خود بخواهید که برخی از دوستانش را در مراسم هایی مانند جشن ها و برنامه های تولد و این گونه مراسم ها دعوت نماید تا به این ترتیب بتوانید با او رابطه ای مطلوب و مناسب برقرار نمایید و از نزدیک رفتار دوستان او را تحت نظر بگیرید.

نوجوان همیشه از محدودیت‌ ها شاكی است

این روانشناس کودک و نوجوان با تاکید بر این نکته که انتظارات خود را از نوجوان به وضوح بیان كنید، تصریح کرد: نوجوان همیشه از قوانین و محدودیت‌ هایی كه برایش می ‌گذارید، شاكی است، در صورتی كه دلیل انتخاب این قوانین را برایش شرح دهید، بسیاری از ناراحتی ‌ها و بحث ‌ها خاتمه پیدا می ‌كند.

وی با طرح این سوال که چه رفتارهای منفی را در ارتباط با نوجوان باید کنار گذاشت؟ گفت: به نوجوانان توهین نکنید زیرا آنها مانند همه دوست ندارند تحقیر شوند.

تشویقی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عواقب بی احترامی به نوجوان خاطرنشان کرد: هر چه بیشتر به نوجوان توهین کنید، بیشتر از شما فاصله می ‌گیرد و رفتارش بدتر می ‌شود.

این روانشناس کودک و نوجوان تاکید کرد: تحقیقات نشان می ‌دهد نوجوانانی که مورد تحقیر و توهین والدین هستند، در زندگی فردی و اجتماعی در مقایسه با دیگران موفقیت کمتری دارند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: جمعه ۳۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 88672

مطالب مرتبط :
تبعیض بین فرزندان دختر و پسر

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران:

والدین از تبعیض بین فرزندان دختر و پسر اجتناب کنند/ استقلال طلبی یکی از ویژگی های دوره نوجوانی است

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران گفت: سعی شود از هر گونه تبعیض بین فرزندان دختر و پسر اجتناب شود و فرزندان دختر و پسر به یک اندازه مورد توجه والدین قرار گیرند.

نوجوان و اینترنت

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران مطرح کرد

راهکارهایی برای وابسته نشدن نوجوانان به اینترنت/ استفاده از فضای مجازی محدودیت زمانی داشته باشد

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران گفت: خوب است استفاده از اینترنت و حتی پلی ‌استیشن برای فرزندان در خانه «محدودیت زمانی» داشته باشد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب