علم و فناوری گزارش می دهد

رغیوه؛ منطقه ای تشنه در قلب خوزستان/مردم نجیبی که ۱۰ سال آب شرب می خرند

از حدود ۱۰ سال پیش آب آشامیدنی رغیوه توسط خودورهای نیسان و زامیاد که آب می فروشند تامین می شود زیرا آب لوله کشی قابل خوردن نیست و فقط برای دام های و شست و شو از آن استفاده می شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، بخش رغیوه یکی از بخش های تابعه شهرستان هفتگل  در شمال استان خوزستان است که در فاصله ۲۰ کیلومتری شهر نفتخیز هفتگل قرار دارد.

بخش رغیوه که در دشت رغیوه واقع شده است به دلیل گستردگی با شهرستان هایی مانند رامهرمز، اهواز، باوی، شوشتر و مسجدسلیمان نیز همسایه است.

این بخش دارای روستاهای زیادی است که ابوعلیمه، ابوطباره دو، ابوطباره یک، علوانیه، عبادات دو، عبادات یک، امام صفی، حسن شاهی، کندک حسن، کندک عیسی و کندک سه از جمله آنها هستند.

10 روز آب نداشتیم

کاروانسرا، کندک خنجر، نمره دوازده، نمره یک، ام ‌الصفایه دو، ام ‌الصفایه یک، رغیوه، سالمیه و شجیرات نیز از دیگر روستاهای بخش رغیوه هستند.

با توجه به جمعیت و بافت روستایی بخش رغیوه شغل بیشتر ساکنان و اهالی این منطقه در استان خوزستان کشاورزی و دامپروری است که این موضوع نیاز آب را در این بخش دو چندان می کند.

متاسفانه در طول چند سال اخیر روستاهای بخش رغیوه دچار مشکل کم آبی و بی آبی شدند و زندگی آنها با سختی ها و مشقت بسیاری مواجه شد که به ناچار برخی از اهالی نیز از زادگاه خود کوچ کردند.

در همین ارتباط عطاء الله شجیرات یکی از اهالی روستای شجیرات در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در استان خوزستان می گوید که متاسفانه حدود 10 سال است که با مشکل آب مواجه هستیم در روزهای گذشته آب قطع شد و نزدیک 10 روز آب نداشتیم که مشکلات زیادی در این مدت برای ما به وجود آمد.

وی با اشاره به مشکلات به وجود آمده خاطرنشان می کند که در این مدت برای شست و شو و آب برای دام ها از آب چاه استفاده کردیم و برای آشامیدن نیز آب از افرادی که از نقاط دیگر از جمله رغیوه و م شهر ملاثانی شهرستان باوی می آوردند بشکه 20 لیتری را 1500 تومان می خریدیم و استفاده می کردیم.

آب لوله کشی قابل خوردن نیست

این جوان اهل روستای شجیرات در ادامه می گوید از حدود 10 سال پیش آب آشامیدنی ما توسط خودورهای نیسان و زامیاد که آب می فروشند تامین می شود زیرا آب لوله کشی قابل خوردن نیست و فقط برای دام های و شست و شو از آن استفاده می کنیم ولی با این حال نیز هر سه یا چهار روز یکبار وصل می شود.

بی آبی در روستاهای دیگر بخش رغیوه نیز وجود دارد و تنها مختص یک یا دو روستا نیست و این مسئله در صحبت هایی که با اهالی دیگر روستاها انجام داده ایم به وضوح مشخص است زیرا آنها نیز از نداشتن و کمبود آب گلایه مند هستند.

این موضوع را عباس شریفی یکی از اهالی روستای کندک حسن در سخنان کوتاهش بیان می کند و می گوید که چندی پیش آب کل بخش رغیوه قطع شده بود و روستای ما هم کلا آب نداشت ولی بعد از چند روز وصل شد و مشکلات ما کمتر شده اند ولی به کلی حل نشدند.

وی با اشاره به این نکته که آب روستای کندک حسن همیشه وصل نیست و قطعی دارد ادامی دهد که قرار بود برای کل بخش رغیوه آب کشیده شود تا دیگر مشکلی نداشته باشیم ولی متاسفانه پروژه نیمه کاره رها شد الان لوله های آب در زمین های کشاورزی رها شده اند و کار متوقف شده است.

این جوان روستایی با بیان اینکه آب لوله کشی روستای کندک حسن قابل خوردن نیست عنوان می کند که ما برای آشامیدن آب را از افرادی که از شهر آب تصفیه می آورند می خریم، ما آب مورد نیاز خود را از فردی که روستای تل گصر رامهرمز آب می آورد می خریم یا از روستای سالمیه که آب تصفیه شده می فروشند تهیه می کنیم.

آب را در منبع ذخیره می کنیم

با اینکه شغل بیشتر مردم ساکن در منطقه رغیوه کشاورزی و دامداری است ولی چندین سال است که با مشکل آب مواجه هستند و برای تامین آب مورد نیاز خود معضلات زیادی دارند که باید برای رفع آن چاره اندیشی شود.

حبیب بنی نعمه از کشاورزان روستای ابوطباره 2 نیز با اشاره به مشکلات آب روستا بیان می کند که متاسفانه روزانه یک یا 2 ساعت آب داریم و مجبوریم آب را برای استفاده در منبع ذخیره کنیم، چند روز پیش به علت اینکه پمپ ها سوخته بودند آب قطع شده بوده ولی دوباره وصل شده که وضعیت آن نسبت به قبل کمی بهتر شده است ولی باز هم مشکل داریم.

وی در ادامه با اشاره به جمعیت روستاهای های ابوطباره می گوید: در روستای ابوطباره یک و روستای ابوطباره 2 حدود 300 نفر زندگی می کنند که مجبورند برای آشامیدن یا آب بخرند یا اینکه دستگاه تصفیه آب در منزل خود داشته باشند زیرا آب لوله قابل خوردن نیست.

مسئولان استان خوزستان از مشکلات آب رغیوه مطلع هستند به طوری که غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان در جمع خبرنگاران با اشاره به مشکلات آب شرب بخش رغیوه از توابع شهرستان هفتگل بیان کرد: این طرح از جمله پروژه ‌های اصلی استان در بحث آبرسانی است که با پیشرفت ۸۰ درصدی همراه است اما ۲۰ درصد باقی مانده آن با مشکل تامین منابع مالی رو به‌ رو است. در این راستا مدیرعامل شرکت آب  و فاضلاب استان باید برای رفع این مشکل، یک راهکار اساسی پیشنهاد کند تا هرچه سریعتر شاهد تکمیل این پروژه باشیم.

رفع مشکلات آب شرب بخش رغیوه

اما اقداماتی نیز برای رفع مشکل آب مردم این منطقه صورت گرفته که در همین ارتباط معاون امور عمرانی استانداری خوزستان گفت: رفع مشکلات آب شرب بخش رغیوه از توابع شهرستان هفتگل از جمله اولویت ‌های آبرسانی استان محسوب می‌ شود که با جدیت در دست پیگیری است.

فاضل عبیات در حاشیه بازدید از روستاهای بخش رغیوه با حضور در جمع اهالی ساکن در این منطقه با تاکید بر آبرسانی پایدار و حل مشکل بی‌ آبی این روستاها به تشریح فرآِیند تامین آب شرب مناطق روستایی استان پرداخت و اظهار داشت: آب آشامیدنی ۶۲ روستا از شهرستان‌ های شوشتر، باوی، هفتگل و رامهرمز از تاسیسات تصفیه خانه سید حسن تامین می‌شود که به‌ دلیل برخی نواقص در این تاسیسات، تامین آب این روستاها با مشکلاتی همراه بود. عمده ‌ترین مشکل ما در شهرستان هفتگل در بخش رغیوه است که با افزایش ظرفیت و تقویت فشار آب، شرایط به سمت پایداری پیش می ‌رود و تا چند روز آینده مردم این مناطق به آب با کیفیت و پایدار، دسترسی بیشتری پیدا می ‌کنند.

وی با بیان اینکه ناپایداری شبکه برق در این منطقه باعث قطعی جریان برق تصفیه خانه سید حسن می ‌شد، گفت: همین امر بر آبرسانی مسیر تاثیر نامطلوب می ‌گذاشت اما در حال حاضر با همکاری اداره برق منطقه، مشکل تصفیه خانه رفع شده و الکتروپمپ‌ های جدید در حال نصب و راه ‌اندازی هستند.

معاون عمرانی استاندار خوزستان همچنین به رفع شکستگی خط لوله مسیر آبرسانی روستاهای رغیوه اشاره کرد و افزود: در حال بازسازی این شکستگی هستیم و با برطرف شدن این مشکل، هیچ گونه بحرانی در این زمینه نخواهیم داشت.

جهادکشاورزی آب مود نیاز دام ها را تامین کند

حجت الاسلام والمسلمین سید عابدین طباطبایی فرماندار هفتگل نیز با بیان اینکه مشکل آب بخش رغیوه تا سه ماه آینده برطرف می ‌شود، گفت: بخش قابل توجهی از آب شرب شهری ویژه مصارف دامپروری است. بیش از ۳۰ هزار راس دام در این بخش وجود دارد و به همین منظور طی مصوبه شورای تامین از جهادکشاورزی خواسته شده نسبت به تامین آب مورد نیاز این تعداد دام اقدام کند تا امکان استفاده آب برای شرب ساکنان روستاهای پایین دست فراهم شود.

وی اضافه کرد: برای رفع مشکلات آب شرب این بخش و همچنین مناطقی از شهر هفتگل کار لوله گذاری ۸۹ کیلومتر خط انتقال در حال انجام است.

حال باید دید قول های و سخنانی که مسئولان استان خوزستان و شهرستان هفتگل برای رفع مشکلات آب منطقه رغیوه داده اند عملی می شود یا اینکه باید این مردم نجیب همچنان با مشکل کمبود آب مواجه باشند و آب شرب خود را بخرند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۶:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 88678

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب