علم و فناوری گزارش می دهد؛

صفر تا صد تأسیس یک شرکت دانش بنیان/ دولت از بخش های علمی چه حمایت هایی می کند ؟+فیلم و عکس

طی ده های اخیر، ایران با تکیه بر دانش نخبگان علمی خود توانسته است علارغم تحریم های ظالمانه آمریکا ، بسیاری از نیازهای صنایع خود را تأمین نماید که خوشبختانه در سال های اخیر، با حمایت های دولت از شرکت های دانش بنیان این خودکفایی های سرعت بیشتری به خود گرفته است .

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری طی سال های اخیر، ایران در زمینه های علمی و تولید فناوری های جدید گام های اساسی برداشته است و در شرایط تحریم توانسته است بسیاری از نیازهای صنایع داخل را در کشور تولید نماید. شرکت های دانش بنیان در صف اول تولید این تکنولوژی ها قرار گرفته اند. شاید این سئوال برای شما پیش آمده است که بخواهید بدانید شرکت دانش بنیان چیست و چگونه می توان یک شرکت دانش بنیان ایجاد کرد؟ در این گزارش سعی کرده ایم صفر تا صد تأسیس یک شرکت دانش بنیان را به صورت تصویری آموزش دهیم با ما همراه باشید .

شرکت دانش بنیان چیست و چه اهدافی دارند ؟

شرکت دانش بنیان، اساساَ کالا تولید نمی کند و عموماَ،زمین یا ماشین آلات خاصی نیز ندارد، بلکه همیشه عده ای از افراد تحصیلکرده و با تجربه اطلاعاتی تولید می کنند که این اطلاعات ، محصولات اصلی شرکت محسوب شده و برایشان درآمدزایی دارد. بحث طرح های صنعتی و مالکیت معنوی محصولات ،همیشه از دغدغه های اصلی شرکت محسوب می شود که حفظ حقوق معنوی این اطلاعات ،یکی از مهم ترین مسائل حقوقی در شرکت های دانش بنیان می باشد، زیرا اصولاَ این دارایی ها قابل لمس نمی باشند.

شرکت های دانش بنیان با هدف هم افزایی علم ، ثروت ، توسعه اقتصاد دانش محور و استفاده بهینه از پتانسیل های دانشگاه ها و موسسات پژوهشی مورد تایید وزارت علوم تحقیقات ایجاد می گردند. از جمله سایر  اهداف شرکت ها و موسسات دانش بنیان می توان به تحقق اهداف علمی کشور شامل گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری، تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه  شامل طراحی و تولید کالا و خدمات محصولات دانش بنیان با ارزش افزوده فراوان نام برد.

برای ثبت یک شرکت به عنوان شرکت دانش بنیان به چه شرایطی نیاز است ؟

یک شرکت برای دانش بنیان نامیده شدن باید دو نوع شاخص را داشته باشد. شاخص های عمومی و یا کلی و شاخص های اختصاصی که به ترتیب زیر هستند:

1- شاخص های عمومی یا کلی شرکت های دانش بنیان:

طبق قانون شرکت های دانش بنیان باید حداقل دو سوم موسسین این شرکت ها دو مورد از شرایط زیر را احراز نمایند:

 • مدرک لیسانس یا بالاتر داشته باشند
 • حداقل سه سال سابقه مدیریت و یا فعالیت علمی داشته باشند
 • یک اختراع داخلی و یا بین المللی ثبت شده داشته باشند
 • نیمی از درآمد شرکت از دستاوردهای علمی و پژوهشی شرکت در یک ساله اخیر باشد( اگر شرکت تازه تاسیس و در مرحله تجاری سازی است باید مشتری تضمینی داشته باشد و یا بازار هدف مشخصی داشته باشد)
 • شرکت باید حداقل به مدت 6 ماه برای حداقل 3 نفر بیمه رد کرده

2-  شاخص های اختصاصی شرکت های دانش بنیان

 • تولید کننده کالاهای در حوزه دانش بنیانی باشند
 • تولیدات شرکت باید دانش بنیان باشد و آن را در قالب کالای جدید عرضه کرده باشد  و دانش آن باید کاملا در دست خود شرکت و به دست آمده باشد یعنی ایجاد  و تولید دانش با استفاده از تحقیق و توسعه و کارهای علمی باشد.

در نتیجه شرکت هایی که شرایط فوق را داشته باشند می توانند با مراجعه به سایت شرکت های دانش بنیان برای ثبت نام اقدام نمایند.

چگونه شرکت دانش بنیان ثبت کنیم؟

ثبت شرکت دانش بنیان تفاوتی با ثبت سایر شرکت‌ها ندارد و این شرکت‌ها نیز باید در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با رویه سایر شرکت‌ها به ثبت برسد. ( شما از اینجا می توانید وارد سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور شوید. )

سامانه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

بعد از ورود به سایت فوق در مرحله اول، شرکت خود را باید مانند یک شرکت عادی به ثبت برسانید. پس از آن باید نسبت به دانش‌بنیانی کردن شرکت خود اقدام کنید تا بتوانید از مزایای قانونی این نوع شرکت‌ها استفاده کنید. (برای این‌کار می‌توانید از اینجا اقدام کنید تا شرکت شما مورد ارزیابی قرار گیرد.)

سایت دانش بنیان

متقاضیان، برای تکمیل فرم درخواست،می بایست از طریق فرم ارائه شده در سایت مخصوص شرکت های دانش بنیان، اقدام نمایند.رسیدگی به طرح ها پس از ارجاع به ستاد ، هر 2ماه یکبار صورت می پذیرد تا کلیه اطلاعات مربوط به سهامداران و اعضای هیئت مدیره و رزومه شرکت و اطلاعات افراد درون سازمان مورد بررسی قرار گیرد و مشخص گردد که آیا شرکت شامل شرکت دانش بنیان می شود یا خیر.

شرکت های متقاضی پس از تولید کالاها و خدمات دانش بنیان یا ارایه ی برنامه تولید (برای شرکت های نوپا) بر مبنای آیین نامه ی مصوب کارگروه، ارزیابی شده و برای یک مدت محدود می توانند از تسهیلات و مزایای قانون استفاده کنندو برای تمدید زمان استفاده از مزایای قانون، باید دوباره ارزیابی شوند.اما قبل از آن ،برای  تشخیص صلاحیت استفاده از تسهیلات  ، می بایست کلیه اطلاعات لازم، جهت ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت و موسسه ی دانش بنیان،  توسط معاونت فناوری ریاست جمهوری و وزارت بهداشت ،در این سامانه ثبت شود. هزینه‌های ارزیابی برای کسب عنوان دانش‌بنیان، توسط معاونت علمی ریاست جمهوری پرداخت می‌شود و شما برای ارزیابی شرکت دانش‌ بنیان خود، نیازی به پرداخت هزینه ندارید.

طریقه ی ثبت نام در سامانه شرکت های دانش بنیان

ابتدا وارد این لینک بشوید.

چون کد کاربری و رمز عبور ندارید، روی بخش ثبت نام که با دایره  نارنجی مشخص شده است کلیک کنید.

همان طور که در عکس بالا مشاهده می کنید، متقاضیان جدید، بایستی شناسه ملی، نام شرکت، شماره همراه، رمز عبور و تکرار رمز عبور را وارد کنند. پس  از ورود اطلاعات فوق و تعیین یک رمز عبور دلخواه، کد فعال سازی به شماره  تلفن همراهی که در بالا وارد کرده بودید، ارسال می شود. ۶۰  ثانیه فرصت دارید تا این کد را در بخش فعال سازی وارد کنید. کد ۵ رقمی را وارد کرده و روی گزینه ارسال، کلیک کنید. کد فعال سازی پنج رقمی از سرشماره ۹۸۵۰۰۰۱۰۰۰۳۸ برای شما ارسال خواهد شد.

پس  از ورود کد فعال سازی پنج رقمی، وارد صفحه فوق می شوید. نام کاربری شما، شناسه ملی شرکت شما خواهد بود. همان طور که در  ابتدای این گزارش گفتیم، مراحل ثبت توسط شخص حقوقی باید انجام شود و نه شخص حقیقی. پس از ورود اطلاعات فوق و کلیک  روی بخش «ورود» به صفحه ای که عکس آن را در تصویر پایین مشاهده می کنید، ارجاع می شوید.

همان طور که در عکس بالا مشاهده می کنید، بخش هایی چون: درخواست ارزیابی، درخواست معافیت مالیاتی، آرشیو درخواست، کالا/خدمات ارزشیابی شده و پرونده شرکت، در دسترس است که هر یک کارکرد مخصوص به خود را دارد.

روی قسمت «درخواست ارزیابی» کلیک کنید. همان طور که در عکس بالا مشاهده می کنید، ۹ قسمت زیر به نمایش در می آید:

 • مشخصات کلی: در این قسمت بایستی اطلاعات کلی شرکت و تاریخ ثبت و شماره ثبت را وارد کنید.
 • محل استقرار: آدرس شرکت بر اساس آخرین تغییرات روزنامه  رسمی ارائه شود.
 • هیات مدیره: کلیه اعضای هیات مدیره چه حقیقی یا حقوقی باید در این قسمت واردشود.
 • سهامداران: اطلاعات کلیه سهامداران و میزان سهم الشرکه آن ها باید در این قسمت درج شود.
 • منابع انسانی: اطلاعات منابع انسانی و وظایف و اطلاعات هویتی و تخصص آن ها باید کامل و مستند درج شود.
 • اطلاعات مالی: جزییات صورت های مالی و تراز سود و زیان شرکت باید در قسمت ششم درج شود.
 • اطلاعات کالا و خدمات: جزییات کالا و خدماتی که مرکز شما تولید می کند و قصد دریافت مجوز بر اساس آن دارید را در بخش هفتم وارد کنید.
 • بارگذاری اسناد: اسناد و مدارکی که شما را برای دریافت مجوز، یاری میکند در بخش هشتم، آپلود کنید.
 • ارسال درخواست ارزیابی: پس از طی مراحل ۸ گانه فوق الذکر، با ورود به بخش نهم، درخواست ارسال مدارک به منظور ارزشیابی را صادر کرده تا پرونده شما، در اختیار کارشناسان کارگره معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اسلامی ایران قرار بگیرد.

(بخش ورود اطلاعات شرکت شامل شماره ثبت و تاریخ  ثبت و استان محل ثبت و شهر و نوع حقوقی بودن)

در این صفحه، باید اطلاعات محل استقرار شرکت درج شود. استان، شهر و شماره تماس.  برای ذخیره اطلاعات، روی بخش مرحله بعدی کلیک  کنید.

در این قسمت، باید اطلاعات هیات مدیره شرکت ثبت شود. مدرک تحصیلی، رشته تحصیلی، شماره همراه و پست الکترونیک باید ارائه و با کلیک روی قسمت ذخیره، ثبت شود.

در این قسمت، اطلاعات سهامداران حقیقی یا حقوقی ارائه شود. نوع سهامداری، نام سهامدار و درصد سهام باید قید شود. توجه داشته باشید که سهامدارانی که کم تر از ۵ درصد کل سهام را دارند، مجموع سهام کم تر از ۵ درصد باید وارد شود.

در این بخش، اطلاعات سرمایه انسانی را باید وارد کنید. تعداد افرادی که مدرک دیپلم و زیر دیپلم، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دارند باید این قسمت وارد شود .

در این قسمت، باید اطلاعات مالی شرکت ارائه شود. پایان سال مالی، روز و ماه باید درج شود. اگر  در مناطق آزاد تجاری فعالیت دارید یا مشمول شرکت های عشایری و روستایی هستید یا صادرات کالا وخدمات ماده  ۱۴۱ قانون مالیات های مستقیم دارد و موضوع ماده ۹ قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان هستید، باید همه طبق فرم  بالا مشخص شود.

در این بخش، باید اطلاعات کالا و خدماتی که تولید کرده اید را درج کنید. شرح محصول، مشخصات فنی، پیچیدگی فنی، میزان درآمد و صادرات یا واردات را وارد کنید. لیست کلیه مجوزهایی که در اختیار دارید را نیز ضمیمه کنید .

در این قسمت باید اطلاعات تصاویر محصولاتی که تولید شده است، بارگذاری شود. اگر کالایی هست که عکس ندارد، مثلا فرمول شیمیایی است و غیره، اسناد فروش خدمت بارگذاری شود.

در این بخش که آخرین قسمت برای مراحل ۹ گانه ثبت درخواست ارزشیابی صلاحیت است، بایستی بررسی کنید که مراحل ۸ گانه  به درست انجام شده و اطلاعات و مدارک، بارگذاری شده است. سپس، روی گزینه ارسال درخواست کلیک  کنید .

شرکت های دانش بنیان چه حمایت هایی از دولت دریافت می کنند ؟

غالبا شرکت های دانش بنیان به دلیل حمایت هایی که از دولت دریافت می کنند به دنبال ثبت شرکت دانش بنیان هستند. اما از جمله مهم ترین اقدامات و حمایت های دولت از شرکت های دانش بنیان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • معافیت از پرداخت مالیات
 • دریافت عوارض حقوق گمرکی
 • بهره مندی از سود بازرگانی
 • بهره مندی از عوارض مالیاتی برای 15 سال
 • استفاده از تسهیلات با سود کم و بازپرداخت طولانی مدت و حتی بی بهره

به یاد داشته  باشید که شرکت هایی می توانند ادعای دانش بنیان بودن محصولات خود را داشته باشند که ضمن مبنای علمی و تحقیقاتی محصولاتشان این محصولات دارای پیچیدگی های فنی زیاد بوده و همچنین نیاز به تحقیق و توسعه فراوان داشته باشند و در نهایت توسط تیمی خبره و دانشمند محصولات آنها تولید شده باشد .

فیلم/ روش ثبت شرکت دانش بنیان

در این گزارش سعی شده به صورت کامل مراحل ثبت یک شرکت دانش بنیان توضیح داده شود اما در صورتی که همچنان سئوالی در این زمینه برای شما باقی مانده است با مراجعه به این صفحه می تواند پاسخ سئوالات خود را دریافت نمایید .

انتهای پیام /

خبرنگار : سجاد عبدلی

زمان انتشار: دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 88703

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
مخاطب خاص
۰ مخالف          ۰ موافق
یکشنبه ۸ تیر ۱۳۹۹ - ۰۴:۳۶:۳۰

ادعای خبرگزاری بودنتون دارید اما اول که یک پایگاه خبری بیش نیستید و حتی کمتر یک هفته سایتتون پایین بود، بازم ادعا دارید؟ خخخخ

اشتراک گذاری مطالب