یادداشت/

دانشگاه؛ مدرسه آموزه های الهی و انسانیت

دانشگاه در جامعه اسلامی فقط تولید کننده علوم تجربی و ریاضی نیست بلکه دانشگاه اسلامی مدرسه معرفت، فرهنگ اسلامی، حجب و حیا و آموزه های الهی و انسانیت است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، ابتذال به معنی دادن و بخشیدن زیاد به چیزی که شان و استحقاق آن را ندارد مانند ساختن آفتابه از طلا همچنین به معنی بیهودگی و پوچی نیز آمده است. بنابراین در پوشش و آرایش ابتذال به معنی انجام کارهای خلاف شان پوشیدگی و آراستگی است مانند بی حجابی، بدحجابی، آرایش های غلیظ، برهنگی یا چسبندگی لباس، اشکال و رنگ های عجیب و غریب و تحریک کننده ، نوشته ها و شعارهای رکیک و بی معنی یا دارای معانی بی حیایی و زشت یا تبلیغ افکار و اعمال گمراه کننده از موارد ابتذال است.

همچنین گفتن اقوال و انجام دادن اعمال خلاف اخلاق و خلاف طبیعت انسانی و خلقت الهی در روابط افراد مانند فحشا و بی عفتی و انحراف در روابط طبیعی، فحاشی و استهجان در گفتار و نوشتار و گفته ها و نوشته های خلاف ادب و اخلاق  نیز ابتذال است.

روشنفکری که محصول اروپا و غرب است و در نهضت بورژوازی پدیدار گشت به معنی عقل گرایی عملی، افکار نو و خلاف افکار سنتی که انتزاعی و تجردی هستند و یافتن راه های حل مشکلات جامعه بر اساس عقل گفته می شود.

همچنین به تحصیلکردگان دانشگاه ها، نخبگان و افراد اهل مطالعه و تحقیق و منتقدان که مشکلات جامعه را مورد توجه قرار می دهند نیز روشنفکر می گویند.

با توجه به مقدمه بالا از آنجائیکه روشنفکری در مفهوم عقل گرایی عملی و دیدگاه های مبتنی بر عقل بر خلاف افکار سنتی محصول غرب است و در غرب برخی رفتارهای مبتذلانه مانند کشف حجاب، لاقیدی اخلاقی، فحشا و بی عفتی، برهنگی و در آمدن به اشکال عجیب و غریب در راستای آزادی و رهیدن از دیدگاه های سنتی و خرافی دینی و محدود کننده و در جهت شکوفائی انسان و جامعه بوده و امری غیر سنتی و نو دانسته شده اند مانند نظریه فرید در  محدود نکردن غرایز جهت شکوفایی.

متاسفانه با این دیدگاه برخی به دلیل مشتبه شدن امر یا خلط در موضوع بدون توجه یا عامدا روشنفکری را لاقیدی اخلاقی و در پیش گرفتن راه ابتذال غربی می دانند و حتی خود را مقید به پیشرفت های علمی و صنعتی و استقلال سیاسی و خودکفائی حداقل همانند کشورهای غربی نمی دانند. خاستگاه روشنفکری غربی دانشگاه ها بود لیکن رژیم پهلوی به بهانه پیشرفت کشور، دانشگاه هایی ساخت که مظهر اشاعه ابتذال و درآمدن اساتید و دانشجویان آن به شکل و رفتار مبتذل غربی بودند. 

اختلاط نامحرم بدون رعایت حدود شرعی و فرهنگی جامعه ایران اسلامی، کشف حجاب یا بی حجابی، پارتی ها و تجمعات بی قیدی، لاابالی گری و شکستن مرزهای محرمات و استهزاء عقاید و دین داری مردم و تقلیدکورکورانه از ظاهر دنیای مبتذل غربی از نمونه های بارز این کور فکری است. کور فکریی که توان بریدن از وابستگی و بندگی حتی در فرهنگ و تمدن و ایجاد خودکفائی در تولید دانش و صنعت و اقتدار در دفاع از مرزها بدون اجازه اجنبی نداشت.

روشنفکری در جامعه ایران اسلامی به معنی نخبگی در علوم و جهاد در کسب دانش که با ایمان راسخ به خداوند تبارک و تعالی و دین مبین اسلام مبتنی بر دستورات کتاب بزرگ الهی قرآن کریم و سنت پیامبر اکرم (ص) و سیره ائمه هدایت علیهم السلام و در جهت پیشرفت دین و دنیای مسلمانان و بشریت است.

روشنفکری در جامعه اسلامی نه فقط به معنی مخالفت دین و نوآوری نیست بلکه هدایت فن آوری و پیشرفت های نظری و فنی در جهت حفظ کرامت، استقلال، ایجاد رفاه و اقتدار جامعه اسلامی و دوری از رذایل و جنایات ، غارتگری و سلطه گری و سلطه پذیری است.

از نمونه های بارز روشنفکری اسلامی مدرسه باقریه و صادقیه امامین عظیم الشان است که با باز کردن درهای این دانشگاه جهانی به روی همه افراد، از شیعیان مخلص تا زنادقه و ملحدین ضمن پاسخگویی به شبهات و تصحیح انحرافات فکری، بزرگ ترین دانشمندان در علوم نقلی و عقلی همچون جابر ابن حیان پدر علم شیمی را تربیت کرده اند.

از این رو دانشگاه در جامعه اسلامی فقط تولید کننده علوم تجربی و ریاضی نیست بلکه دانشگاه اسلامی مدرسه معرفت، فرهنگ اسلامی، حجب و حیا و آموزه های الهی و انسانیت است.

 دانشگاه ملاثانی از جمله کانون های مبارزه با دوران ستم شاهی و ترویج فکر و فرهنگ ناب اسلامی است که شهدای گلگون کفن و ایثارگران این دانشگاه گواه این مطلب هستند.

ترویج فرهنگ بی بندباری و مظاهر ضاله غرب صهیونیست و ضد فرهنگ ایرانی اسلامی در چنین کانون به طور کامل مردود است و نه دانشحویان و مدیران متعهد و نه کارکنان و مردم شریف ملاثانی این گونه اعمال را بر نمی تابند.

سعید حمیدیان مقدم

پژوهشگر و فعال اجتماعی و فرهنگی

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۵:۳۳

شناسه خبر: 88709

مطالب مرتبط :
سکوت در بیمارستان

یادداشت/

خوره اعتماد

از مهمترین خوره های اعتماد تبعیض و اختصاصی سازی، حاشیه های امنیت ظالمانه و دست اندازی های با پشتوانه است.

تعطیلی مدارس و دانشگاه ها

استاندار خوزستان:

مدارس اهواز، کارون، باوی و حمیدیه فردا تعطیل است

استاندار خوزستان گفت: مدارس شهرستان های اهواز، باوی، حمیدیه و کارون فردا شنبه ۲۲ شهریورماه به منظور گند زدایی و نظافت تعطیل است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب