در گفت و گو با یک روانشناس مطرح شد

چگونگی مواجهه با تنش ها در خانواده/ زوجین مسائل روزمره خود را به خانواده ها منعکس نکنند

یک روانش گفت: زوجین مسائل روزمره از قبیل ناسزاگویی و دعواهای خود را با رعایت ظرافت به خانواده ها منعکس نکنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، یکی از مشکلاتی که در برخی از خانواده ها وجود دارد این است که مرد به همسر خود ناسزا می گوید و به خانواده او فحاشی می کند.

این کار مرد در خانه دلایل گوناگونی دارد که به همین منظور به سراغ علی شریفی یکی از روانشناسان کشور رفتیم در این ارتباط توضیحاتی را ارائه دهد و راهکارهایی را برای زوج ها به ویژه زوج های جوان بیان کند.

زن زیاد از خانواده اش تعریف و تشویق نکند

علی شریفی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در استان خوزستان اظهار کرد: یکی از سوالاتی که برخی از خانم ها می پرسند که چکار کنم شوهرم به خانواده ام ناسزا نگوید؟

وی در همین ارتباط بیان کرد: یکی از مهمترین گلایه های خانم ها، ناسزاهایی است که شوهرشان به خانواده او می گوید که برایش آزار دهنده است.

این روانشناس در ادامه سخنان خود تصریح کرد: برای حل این مشکل در خانواده باید ابتدا دلیل ناسزاها را متوجه شویم و سپس به سراغ بهبود و درمان آن گام برداریم.

شریفی در همین زمینه به بیان چند دلیل برای ناسزاگویی مرد در خانه اشاره کرد و گفت: دلیل اول این است نوع صحبت خانم در خانه، از وابستگان و اطرافیان از جمله تعریف و تشویق آنها به حدی است که همسر در تصورش این القا می شود که در محیطی رقابتی با خانواده قرار او گرفته و در واقع باید برای اینکه نشان دهد از آنها بهتر است سعی در خرد کردن آنها جلوی زن را داشته باشد.

زن حریم خانواده خود را حفظ کند

وی اضافه کرد: دلیل دوم این است که خانم با رفتارهایش نوعی بی محلی و کم کردن اقتدار همسر را رقم زده مثلا در قضایای مالی مدیریت خانواده را برعهده گرفته و مرد مشاهده می کند که همین موضوع در خانواده خانم وجود دارد بنابراین همه رفتارهای زن را ناشی از رفتارهای خانواده وی می داند و به همین دلیل شروع به ناسزاگفتن به آنها می کند.

این روانشناس در بخش دیگری از سخنان خود دلیل سوم ناسزا گفتن مرد در خانه را برشمرد و عنوان کرد: یکی دیگر از دلایل این کار ضعف کلامی خود خانم است زیرا او حریم خانواده را با ناسزاگویی و نقادی که به وسیله خودش در جلوی همسر انجام شده شکسته است و این موضوع سبب ناسزاگویی مرد می شود چون این حس به مرد القا پیدا می کند که خانمم روی خانواده اش حساس نیست و پس من هم می توانم به آنها ناسزا بگویم.

وی در ادامه دلایل ناسزاگویی مرد به خانواده همسر یادآور شد: دلیل چهارم این است که فضای تربیتی و اجتماعی مرد، مثلا در چه خانواده ای بزرگ شده است، مردی که در خانه ای بزرگ شده که دائم جلوی او انواع ناسزاها و دشمنام ها استفاده می شده مطمئنا رفتار خانواده را تقلید می کند.

شریفی دلیل پنجم ناسزایی گویی مرد به خانواده همسر را دخالت و دلسوزی های خانواده خانم برشمرد و در همین زمینه توضیح داد که وقتی مرد می بیند زمانی که خانواده خانم مهمان خانه اش می شوند اخلاق همسرش عوض می شود حتی اگر او واقعا اشتباه تصور می کند، عصبانی می شود به همین خاطر نیز خشم خود را سر خانواده خالی می کند.

نصیحت کردن را کنار بگذارید

وی در بخش دیگری از سخنان خود نکاتی را یادآور شد و اظهار کرد: زوجین مسائل روزمره از قبیل ناسزاگویی و دعواهای خود را با رعایت ظرافت به خانواده ها منعکس نکنند چون ممکن است مرد ناسزاگویی های خودش را کنار بگذارد اما خانواده خانم دیگر هیچ وقت این قضیه را فراموش نخواهد کرد.

این روانشناس راه حل هایی را برای جلوگیری از ناسزاگویی های مرد بیان کرد و گفت: موقع ناسزاگویی همسر، سعی در نشان دادن عکس العمل و نصیحت نباشید، منظور این نیست که بی تفاوت باشید بلکه راه های منطقی را در پیش بگیرید چون اگر راه، منطقی نبود مقدار ناسزاها و دشنام ها بیشتر می شود.

وی در همین زمین بیان کرد: برای اولین کار سعی کنید که شما تقلید به مثل نکنید و نصیحت را در آن لحظه کنار بگذارید و حواس همسر را آن لحظه به کاری که مورد علاقه وی است پرت کنید و با جملاتی مانند عزیزم داری ناسزا می گی قبلش یه جمله بگم اون اون کالا بود که می خواستی اون رو می گن تخفیف گذاشتند.

شریفی با ارائه توصیه هایی برای بانوان خاطرنشان کرد: خانم ها در چنین مواقعی هر موضوعی که برای همسرشان جذاب است را مطرح کنند تا او او را از ناسزاگویی باز دارند.

ویژگی های مثبت مرد خود را بشمارید

وی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: هنگامی که دعوا فروکش کرد و محیط کاملا آرام شد زن در یک فضای دوستانه ویژگی های مثبت مرد خود را بشمارد و  به او بگوید که افتخار می کند که همسر او هست.

این روانشناس بیان کرد: به صورت بسیار ظریف بیان شود که در شخصیت و شأن فردی به این بزرگی نیست که از دهنش ناسزا خارج شود و ناسزا بگوید و کم کم نظرم را نسبت به قلبم و پشتیبانم عوض کند.

وی در همین ارتباط بیان کرد: در واقع بیان کنید عزیزم از تو راهمایی می خواهم فکر کن مشاوری و مراجع، من یک همسری دارم بسیار اخلاق خوبی دارد اما با این همه خوبی زیاد ناسزا می گوید به همین خاطر هم همیشه نگرانم که این حس دوست داشنتم عوض شود به نظرت من چه کار کنم،از خودش راهنمایی بخواهید تا مشکل حل شود.

خدمات رسانی در خانه تعطیل نشود

شریفی راهکارهای دیگری را برای جلوگیری از ناسزاگویی مرد در خانه بیان کرد و افزود: راهکار دیگر این است که هنگامی شروع به ناسزاگویی کرد، شما در قبالش همان موقع از خانواده وی تعریف نمایید زیرا این کار باعث شرمندگی شوهرتان خواهد شد.

وی اضافه کرد: ممکن است بیان شود آن لحظه من هم ناراحتم چرا مقابله به مثل نکنم؟ که در پاسخ به این سوال باید گفت که اگر شخصی واقعا ناراحت این باشد که دارند به خانواده اش توهین می کنند، دوست دارد هر لحظه خنثی شود تصور می کند با این روش به مرور و حتما توهین شوهر را خنثی می کند این طور نیست زیرا اگر شما هم توهین کنید او رفتار زشت و ناسزاگویی هایش بیشتر می شود.

این روانشناس در پایان تصریح کرد: بعد از ناراحتی و بیان ناسزا سعی کنید خدمات رسانی و محبت کردن در خانه تعطیل نشود اتفاقا بیشتر شود، یک چایی برای همسرتان ببرید ولی چهره تان غمگین زیرا با این کار بعد از مدتی همسرتان حتما علت را جویا خواهد شد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۳:۳۰

شناسه خبر: 88710

مطالب مرتبط :
مادر و همسر

در گفت و گو با یک روانشناس مطرح شد

نکاتی برای زندگی بهتر آقایان/ همسرتان بهترین زن دنیا و برترین مادر برای فرزندانتان است

یک مشاور خانواده گفت: به این فکر کنید که همسرتان بهترین زن دنیا، برترین مادر برای فرزندانتان و بهترین عروس برای مادرتان است بعد از این مسئله می بینید که او این گونه خواهد شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب