سیستان و بلوچستان در مسیر پیشرفت شرکت های دانش بنیان / فعالیت ۱۲۰ شرکت در پارک علم و فناوری استان

استان سیستان و بلوچستان یکی از استان های محروم و عقب مانده در زمینه توسعه اقتصادی می باشد از این رو شرکت های دانش بنیان می توانند کمک به سزایی در پیشرفت این منطقه از کشور داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از سیستان و بلوچستان، استان سیستان و بلوچستان یکی از استان های محروم و عقب مانده در زمینه توسعه اقتصادی می باشد از این رو شرکت های دانش بنیان می توانند کمک به سزایی در پیشرفت این منطقه از کشور داشته باشند.

 شرکت‌های دانش‌ بنیان، شرکت‌هایی هستند که عنصر علم و دانش، بخش جدایی‌ناپذیر آنها محسوب می‌شود. به بیان دیگر، برخلاف بسیاری از شرکت‌های تجاری، شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند هیچ‌گونه مال قابل لمس و مادی نظیر زمین، ماشین آلات و دستگاه‌ها و تجهیزات تولید نداشته باشند و صرفاً با ترکیب دانش، فناوری و تخصص‌های علمی و پژوهشی، فعالیت کنند.

ماهیت علمی و دانش محور این شرکت‌ها موجب شده است که قشر دانشگاهی و پژوهشگر، مانند اساتید دانشگاه و اعضای هیئت علمی، نقش بسیار مهمی در آنها ایفا کنند.

در استان سیستان و بلوچستان با راه اندازی پارک علم و فناوری، شرکت های دانش بنیان مامنی برای فعالیت های خود پیدا کردند.

پارك‌هاي علم و فناوري به عنوان يكي از نهادهاي اجتماعي و حلقه‌اي از زنجيره توسعه اقتصادي مبتني بر فناوري، شكل گرفته‌اند. در تعريفي ديگر، پارك علم و فناوري سازماني است كه با هدف افزايش ثروت در جامعه توسط متخصصان حرفه‌اي مديريت مي‌شود و جريان دانش و فناوري را ميان دانشگاه‌ها، موسسات تحقيق و توسعه، شركت‌هاي خصوصي و بازار به حركت مي‌اندازد.

اين گونه پارك‌ها از طريق مراكز رشد، سازمان‌هاي نوآور را تقويت كرده و فرايندهاي زايشي را تسهيل مي‌كنند. پارك علم و فناوري محيطي است كه در آن واحدهاي تحقيقاتي مستقل يا وابسته به سازمان‌ها و صنايع، مجتمع شده و زير پوشش و حمايت قرار مي‌گيرند تا به خلاقيت و نوآوري بپردازند.

تعميق ارتباط بين دانشگاه‌ها، سازمان‌هاي تحقيقاتي، واحدهاي توليدي و مراكز تصميم‌گيري دولتي براي توسعه فناوري و علوم كاربردي، از جمله اهداف ايجاد و توسعه پارك‌هاي علم و فناوري است.

پارك علم و فناوري استان سيستان و بلوچستان در مسير حمايت، كمك به توسعه شركت هاي دانش بنيان، ايده هاي نو و تاكيد بر تجاري سازي نتايج تحقيقات از سال 1391 با اخذ مجوز اصولي در هفتاد و سومين نشست كميته تخصصي فناوري وزارت علوم، تحقيقات و فناوري وارد عرصه حمايت از تجاري سازي ايده هاي دانش بنيان شد.

در همین رابطه در استان سسیستان و بلوچستان با چشم انداز بلند مدت توجه ویژه ای به مسئله شرکت های دانش بنیانم شده است و این شرکت ها در استان روز به روز در حال پیشرفت می باشد.

احمدعلی موهبتی، استاندار سیستان و بلوچستان در همین رابطه اظهار داشت: پارک علم و فناوری استان سیستان و بلوچستان در حال حاضر ۱۲۰ شرکت دانش بنیان را در خود جای داده که بیش از ۱۱۰۰نفر در مجموعه پارک و شرکت های دانش بنیان در زاهدان و ۲۵۰ نفر نیز در چابهار مشغول به فعالیت می باشند.

وی افزود: در ابتدای فعالیت ۶۰۰۰ متر زمین زیر بنای پارک علم و فناوری زاهدان بوده که در حال حاضر به ۱۵ هزار متر مربع رسیده است.

 استاندار سیستان و بلوچستان افزود: در زابل ۶۰۰۰ متر، چابهار ۵۰۰۰متر، سراوان ۳۰۰۰ متر و ایرانشهر ۵۰۰ متر به پارک علم و فناوری اختصاص یافته تا شرکت‌های دانش بنیان در شهرستان‌ها نیز نقش آفرین باشند.

موهبتی گفت: با توجه به شرایط تحریم و نقش شرکت های دانش بنیان در ایجاد اشتغال، خودکفایی و تامین نیازمندی های کشور در سند آمایش استان توجه ویژه ای به مباحث دانش بنیان و نقش موثر این شرکت ها در توسعه شده است.

وی گفت: برای احداث پردیس پارک علم و فناوری استان نیز زمینی به مساحت ۶۰ هکتار با اعتباری بالغ بر ۹۰ میلیارد ریال در اطراف شهر زاهدان پیش‌بینی شده که برای فعالیت شرکت ها و مراکز رشد آن بسیار موثر خواهد بود.

وی افزود: سال گذشته ۶۸ میلیارد ریال و امسال ۱۱۳ میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات استانی به منظور کمک به ایجاد زیرساخت های پارک علم و فناوری استان اختصاص یافته که البته قول تخصیص اعتباری بالغ بر 1000میلیارد ریال نیز از محل اعتبارات معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور به استان داده شده است.

استاندار با بیان اینکه عملیات اجرایی پارک تخصصی بهداشت و درمان زاهدان  در زمینی به مساحت ۸۰ هزار متر مربع و ۲۰ هزار متر مربع سوله آغاز شده، گفت: این مرکز می تواند شتاب دهنده مباحث بخش دارویی و بهداشت و درمان استان باشد.

 موهبتی در پایان با دعوت از صاحبان فکر و اندیشه برای حضور و فعالیت در پارک علم و فناوری استان گفت: تلاش می‌شود این مجموعه علاوه بر انجام وظیفه تخصصی، در اموری از جمله کیفیت بخشی و ایجاد رقابت در بخش صنعت در فعالیت‌های تجاری و اقتصادی استان نیز نقش‌آفرین باشد.

زمان انتشار: یکشنبه ۸ تیر ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۹:۱۳

شناسه خبر: 88757

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب