خبرگزاری علم و فناوری

علم و فناوری گزارش می دهد؛

ساخت ربات نمونه گیری که مانع ابتلای پزشکان به بیماری کرونا می شود+فیلم و عکس

محققین کره ای از نوعی ربات رونمایی کرده اند که می تواند از افراد مشکوک به بیماری کرونا آزمایش بگیرد .

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری طی ده های اخیر، انسان ها همواره از ربات ها در صنایع مختلف به ویژه صنایع خودروسازی استفاده فراوانی کرده اند اما با پیشرفت دانش و تکنولوژی ، باعث شده پای این ربات ها در صنایع ای همچون نظامی، فضایی و حتی در بسیاری از وسایل منازل با اندازه های مختلف باز شود. حوزه پزشکی نیز یکی از بخش هایی است که به دلیل حساسیت بالا از ربات های هوشمند در بسیاری از کارها همچون انواع جراحی ها در اتاق های عمل استفاده می شود. طی ماه های اخیر، با شیوع بیماری کرونا و به دلیل نداشتن هیچگونه درمانی برای این بیماری، استفاده از ربات ها در بسیاری از مراکز درمانی برای ضد عفونی کردن بیمارستان ها و حتی فرودگاه ها و خیابان ها افزایش یافته است. روز گذشته اما محققین از نوعی ربات هوشمند رونمایی کردند که می تواند از افراد مشکوک به بیماری کوید 19 تست کرونا بگیرد .

آزمایش‌های عمومی تشخیص کرونا به چند دسته تقسیم می شوند ؟

ویروس‌های کرونا گروه بزرگی از ویروس‌ها هستند که می‌توانند حیوانات و انسان‌ها را آلوده کنند و باعث بروز ناراحتی‌های تنفسی شوند؛ این ناراحتی‌ها ممکن است به اندازه سرماخوردگی خفیف یا به اندازه ذات الریه شدید باشند و حتی مرگ فرد بیمار را به دنبال داشته باشد. ایجاد تست های قابل اعتماد برای شناسایی ویروس به منظور کاهش سرعت شیوع آن، امری ضروری است. روش‌های صحیح جمع‌آوری نمونه برای تشخیص کرونا به‌صورت زیر است:

1- تست سوآب (swab): با استفاده از یک سواب مخصوص، از بینی و یا گلوی شخص نمونه‌برداری می‌شود.

2- آسپیرات بینی: یک محلول نمکی به داخل بینی تزریق شده و سپس نمونه به آرامی توسط ساکشن جمع آوری می‌شود.

3- آسپیرات نای: یک لوله‌ی نازک به نام برونکوسکوپ وارد دهان می‌شود تا به وسیله‌ی آن از ریه نمونه‌برداری شود.

4- تست خلط: در این آزمایش از شخص خواسته می‌شود تا سرفه‌ی عمیقی کند و نمونه‌ی خلط او جمع‌آوری می‌شود. (ممکن است نمونه‌ی خلط توسط سواب از بینی فرد گرفته شود.)

5- آزمایش خون: در این آزمایش برای تشخیص بیماری کرونا مانند سایر آزمایشات معمولی از افراد خون گرفته می شود و برای تشخیص به آزمایشگاه ارسال می شود .

اولویت انجام آزمایش کرونا با چه کسانی می باشد ؟

اولویت انجام آزمایش تشخیص ویروس کرونا برای افرادی است که دارای اختلالات تنفسی جدی هستند و یا با مبتلایان کرونای جدید در تماس بوده‌اند. اخیراً با توجه به شیوع بالای این بیماری و افزایش ترس و اضطراب عمومی، تعداد زیادی از افرادی که علائم خفیفی دارند خواستار انجام تست تشخیص کرونا ویروس در مراکز درمانی می‌شوند. این امر ممکن است سبب شود تا ارائه‌ی خدمات پزشکی لازم برای بیمارانی که دچار علائم شدید هستند با مشکل مواجه شود. علاوه‌بر این حضور در بیمارستان‌ها ممکن است مراجعه‌کنندگان را در معرض ابتلا به کرونا ویروس قرار دهد. با این حال غربالگری ویروس کرونا برای عموم مردم الزامی اعلام شده است. ذکر این نکته حائز اهمیت است که در حال حاضر این آزمایشات محدود به افراد در معرض بیماری جدی میباشند. افراد در معرض خطر عبارتند از :

  • افراد دارای علائم شدید
  • افراد دارای بیماری های زمینه ای
  • زنان باردار
  • افراد بالغ مسن
  • آزمایش های خانگی

آزمایش های خانگی COVID-19 در حال توسعه هستند. دولت آمریكا با بنیاد گیتس و دیگران در تلاش هستند تا آزمایش های خانگی را ایجاد کنند. این آزمایشات شامل گرفتن نمونه در منزل و ارسال آن به آزمایشگاه برای بررسی علائم ویروس می باشند.

آزمایش سوآپ مطمئن ترین روش برای تشخیص بیماری کرونا

آزمایش میزان سلول‌های مدافع بدن فقط زمانی می‌تواند نتیجه مطلوب را بدهد که فرد مشکوک به ابتلا از این ویروس جان سالم به در برده باشد. چند روز پس از ابتلا به ویروس، سیستم ایمنی بدن آنتی بادی‌های ویژه‌ای را علیه پاتوژن‌ها تولید می‌کند. نتیجه این آزمایش می‌تواند نشان دهد که پیش از این بدن به این ویروس مبتلا شده است یا نه و به این ترتیب از آلوده شدن مجدد فرد جلوگیری شود.

مراحل نمونه گیری از گلوی فرد بیمار

اگر کسی به ویروس کرونا آلوده باشد انتخاب آزمایش آنتی بادی برای او انتخاب نادرستی است. به جای این آزمایش، پزشکان در حال حاضر از نمونه‌برداری مخاط گلو استفاده می‌کنند که آن را برای آزمایش های به اصطلاح  PCR (کریسپر) به آزمایشگاه می‌فرستند. تجزیه و تحلیل نمونه‌ها در آنجا حدود سه تا پنج ساعت طول می‌کشد و در آن آزمایشگر به دنبال اجزا ژنتیکی ویروس است. بر اساس تحقیقات دانشمندان اگر تست کرونا از ناحیه بینی و گلوی فرد گرفته شود تا 80 درصد در آزمایش اول می توان بر روی جواب آن با اطمینان نظرداد.

آزمایش سواپ چه مشکلاتی را برای بیماران و پزشکان به دنبال دارد ؟

همانگونه که در بالا به آن اشاره کردیم یکی از معتبرترین آزمایشات تشخیص بیماری کرونا، سوآپ از بینی و گلوی فرد مشکوک می باشد. اما استفاده از این روش برخلاف روش های دیگر برای بیمار می تواند بسیار ناخوشایند و زجرآور باشد چرا که باید ابزار نمونه گیری که اندازه آن حدود 20 سانتی متر می باشد از طریق بینی وارد گلوی فرد بیمار شود که این کار به ویژه برای سالمندان و کودکان بسیار سخت و مشکل می باشد. علاوه بر آن از آنجا که پزشک برای گرفتن این آزمایش باید به بیمار بسیار نزدیک باشد جان پزشک نیز به خطر می افتد .

ساخت رباتی که می تواند از بیماران آزمایش بیماری کرونا بگیرد

ربات‌ها از آغاز بحران کرونا نقش به‌سزایی برای کمک به درمان و مقابله با بیماری داشتند. ربات‌ها بدون ارتباط مستقیم با انسان امور معمول روزانه در بیمارستان، مانند سرکشی به بیماران و ارتباط بیمار با پزشک را فراهم می‌کردند و امکان ضدعفونی کردن محیط‌های پرخطر با استفاده از اشعه فرابنفش را داشتند.  اما به تازگی محققان موفق به ساخت رباتی شده اند که می تواند به جای کادر درمان از افراد تست ابتلا به ویروس کرونا بگیرد.

محققان انستیتو ماشین آلات و مواد کره جنوبی یک ربات ساخته اند که از راه دور کنترل می شود. این ابزار می تواند با یک سواب بلند فرایند نمونه گیری از داخل بینی افراد را انجام دهد.

این سیستم شامل ابزاری مخصوص ثابت نگه داشتن سر بیمار، یک دسته بلند و نمایشگری است که توسط کاربر انسانی برای حرکت دادن ربات به کار می رود. همچنین قابلیت بررسی بازخورد نیرو در دسته مذکور وجود دارد و اپراتور به کمک آن می تواند احساس کند چه کاری انجام می دهد و فرایند نمونه گیری را به دقت انجام دهد. طی فرایند نمونه گیری یک اپراتور انسانی در اتاقی  جداگانه روبروی مانیتور می نشیند و رفتار آن را کنترل می کند. مانیتور همچنین مسیر بینی به گلو را نشان می دهد تا اپراتور بتواند نمونه را با دقت و با درستی جمع آوری کند.

مراحل انجام آزمایش توسط ربات

«سئو جون هو» از آزمایشگاه تجهیزات پزشکی مرکز تحقیقات فناوری دیگو می گوید: امیدوارم این فناوری به عنوان یکی از روش های جمع آوری نمونه آزمایشگاهی بیماری های عفونی خطرناک از جمله کووید۱۹ به کارگرفته شود تا از شیوع ویروس های واگیردار در محیط  های درمانی جلوگیری کند.

نتیجه کامل این تحقیقات در مجله The Science Times به چاپ رسیده است .

انتهای پیام /

خبرنگار: سجاد عبدلی

زمان انتشار: یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 88763

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب