باتوجه به افزایش مبتلایان و فوتی‌های کرونا در فارس؛

کرونایی که دوباره بالا گرفته

کرونا علیرغم فروکشی مقطعی در کشور و به دنبال آن در استان فارس دوباره به تاخت و تاز در جامعه پرداخته و آمار و ارقام چند وقت اخیر نشان می دهد که وضع از آنچه که تصور می شود، بدتر است .

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از فارس، کرونا علیرغم فروکشی مقطعی در کشور و به دنبال آن در استان فارس دوباره به تاخت و تاز در جامعه پرداخته و آمار و ارقام چند وقت اخیر نشان می دهد که وضع از آنچه که تصور می شود، بدتر است .

کووید 19 ویروسی منحوس که تاکنون جان بیش از 10 هزار و 360 نفر را در کشورمان و حدود 500 هزار نفر را در دنیا گرفته، با آمدن تابستان تغییری در رفتار آن به وجود نیامده و حتی اوضاع از روزهای اوج بحران نیز بدتر و وخیم تر به نظر می رسد .

پس از عبور از سختی‌گیری ها و محدودیت هایی که در روزهای ابتدایی شیوع ویروس کرونا در کشور و استان فارس  اعمال شده بود، عامه مردم نکات بهداشت فردی و عمومی را با رعایت فاصله گذاری اجتماعی انجام می دادند و از عبور و مرورهای غیرضروری نیز پرهیز می کردند و نتیجه آن کاهش آمار مبتلایان به کروناویروس و همچنین فوتی های ناشی از آن بود و حتی این آمار به زیر هزار مبتلا و نزدیک 40 فوتی رسیده بود .

پس از مدتی گمان شد که توانسته ایم کووید 19 را شکست دهیم و زندگی همه ما به سمت عادی شدن شرایط پیش رفت، نکات بهداشت فردی و عمومی کاهش یافت، ماسک و دستکش به کنار رفت، اصناف و مساجد و مدارس بازگشایی شدند و حضور مردم در ادارات و بانک ها بیشتر شد که نتیجه آن ها رسیدن استان فارس به وضعیت هشدار و قرمز بوده است .

طبق شنیده ها در طی چند روز اخیر آمار مبتلایان به کرونا در استان فارس که در روزهای ابتدایی در بدترین حالت به 150 نفر در روز می رسید، به بالای 400 مبتلا و حتی گاهی به نزدیکی 600 نفر مبتلا رسیده تا نشان دهد که وخامت اوضاع استان چقدر جدی می باشد .

همه این موارد درحالی اتفاق افتاده که آمارهای استانی تقریبا گفته نمی شود و همانند ماه های ابتدایی آمار دقیق برای مردم استان ها ازجمله فارس واضح نیست پس برخی از مردم کووید 19 را همچنان جدی نمی گیرند .

ناوگان حمل و نقل عمومی در شیراز که از 10 خردادماه بازگشایی شده است، به اذعان نمایندگان مردم در پارلمان شهری نقشی حدود 26 درصدی در مبتلا شدن افراد به کروناویروس دارد اما به علت مشکلاتی که تعطیلی ناوگان حمل و نقل عمومی برای شیراز به وجود آورده بود و همچنین کاهش آمار مبتلایان در آن برهه، به اجبار ناوگان حمل و نقل عمومی شیراز شامل خطوط واحد و متروی شیراز بازگشایی شوند. این بازگشایی درحالی بوده که اجبار برای استفاده از ماسک برای کلیه مسافران در آن ضروری ذکر شده اما پروتکلی برای این اجبار وجود ندارد و چه بسیار افرادی که در آن ها بدون ماسک حضور می یابند .

پس اگر روند به همین منوال ادامه پیدا کند، بنابه گفته رئیس ناوگان حمل و نقل عمومی شهرداری شیراز احتمال تعطیلی این ناوگان در شیراز بسیار بالا خواهد بود .

علاوه بر شیراز، سایر شهرستان های استان فارس نظیر جهرم، لار، گراش، مرودشت و ... در وضعیت مناسبی قرار ندارند و در جمعه گذشته نیز در 7 شهر استان به علت قرمز شدن وضعیت کرونایی، نماز جمعه آن ها تعطیل شده بود .

درهمین خصوص مهرزاد لطفی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با توجه به بالا رفتن آمار مبتلایان و فوتی های کرونا در استان، شرایط اضطراری اعلام کرده و استان را در وضعیت آماده باش عنوان کرد .

لزوم عزم همگانی برای فروکش کرونا در جامعه، کروناویروس به تهدیدی خطرناک علیه بشریت تبدیل شده و برای قطع زنجیره انتقال نیاز به عزمی جدی از سوی همه مردم و کلیه اقشار جامعه می‌باشد. همگان رعایت مواردی نظیر نکات بهداشت فردی و عمومی، فاصله‌گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و پرهیز از عبور و مرورهای غیرضروری را می‌باید سرلوحه کار خود قرار دهند تا شاهد فروکش کردن این موج از ویروس کرونا در جامعه باشیم .

 

* محمد صادقی
انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۸:۱۵

شناسه خبر: 88767

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب