خبرگزاری علم و فناوری

شرکت دانش بنیان زیستاب جلبک لیان بوشهر؛

شرکت زیستاب ماهیانه ۴۰ کیلوگرم پودر خشک اسپیرولینا تولید می‌کند

شرکت زیستاب جلبک لیان جنوب، از شرکت های نوپا در زمینه کشت وتولید و فراوری ریزجلبک اسپیرولینا است و در حال حاضر راندمان ماهیانه تولیدات این شرکت ۴۰ کیلوگرم پودر خشک اسپیرولینا است و مقدمات اولیه برای تاسیس یک مجتمع با زیربنای ۷ هزار مترمربعی در سال ۱۳۹۸ را فراهم نموده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ شرکت دانش بنیان زیستاب جلبک لیان جنوب در سال 1395 با هدف کارآفرینی و تولید در حوزه کشت و پرورش انواع ریزجلبک، فرآوری و فروش محصولات زیستی مرتبط با جلبک فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کرد. و توانست با کمک های مالی و معنوی صورت گرفته از طرف سازمان محترم بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان بوشهر اسکیل آزمایشگاهی پروژه را گذرانده و با جذب سرمایه گذار خصوصی (گروه محترم صنعتی پلیمر بوشهر) وارد فاز تجاری شود.

 

شرکت زیستاب جلبک لیان جنوب، از شرکت های نوپا در زمینه کشت وتولید و فراوری ریزجلبک اسپیرولینا است که در سال 1395 با تشکیل تیمی از فارغ التحصیلان رشته های مرتبط و با تجارب دانشگاهی (زیست فناوری دریا، شیمی آلی، شیلات، سیستماتیک گیاهی، مدیریت) وارد مرکز رشد علم و فناوری خلیچ فارس شد. این شرکت با تمرکز بر طراحی بهینه سیستم کشت اسپیرولینا، با کسب دانش فنی کشت جلبک در مقیاس انبوه موفق به جذب سرمایه گذار خصوصی گردید و در سال 1396 اولین گلخانه 500 متری کشت اسپیرولینا را در مزرعه با مالکیت خود راه اندازی نمود . در حال حاضر راندمان ماهیانه تولیدات این شرکت 40 کیلوگرم پودر خشک اسپیرولینا است و مقدمات اولیه برای تاسیس یک مجتمع با زیربنای 7 هزار مترمربعی در سال 1398 را فراهم نموده است.

دکتر سمیه زارعی، سرپرست کنترل کیفیت این شرکت گفت: این شرکت اکنون گلخانه‌های مجهز کشت و تولید جلبک به مقیاس 2000 مترمکعب راه اندازی کرده که داری فعالیت می‌باشند  و همچنان در حال توسعه می‌باشد. تعداد 9 نیرو بیمه شده که به صورت مستقیم مشغول به فعالیت هستند و تعداد زیادی نیز به صورت غیرمستقیم مشغول به فعالیت در شرکت هستند.

وی افزود: در سال 1396 شرکت زیستاب موفق به کسب جایزه نقدی نفیسی به عناون شرکت نوپای برتر ایران در حوزه فناوری پزشکی شد. و همچنین در سال 1397 در مسابقات کشوری دریا مسیرپیشرفت و مسابقات استانی رویدادها و استارت آپ های شیلاتی موفق به کسب مقام برتر شد.

زيستاب جلبك ليان جنوب بوشهر درجايگاه نخست جشنواره زيست فناوري ايران

زارعی با اشاره به محصولات این شرکت اظهار داشت: محصولات شرکت در حوزه آرایشی بهداشتی شامل کرم‌ها و ماسک‌های آرایشی حاوی جلبک می‌باشد که همگی دانش بنیان و دارای مجوز غذا و دارو می‌باشد تعدادی از محصولات پیش فروش شده و تا اواخر تیرماه وارد بازار می‌شود.

وی درباره چالشی که در این مسیر با آن مواجهه شدند افزود:  یکی از چالش‌ها، فرهنگ‌سازی استفاده از محصولات حاوی جلبک است که پذیرش آن برای مردم قابل قبول نبود و استقبال چندانی از آن نمی‌شد ولی در حال حاضراین مشکل مرتفع شده است و مردم در استفاده از محصولات آرایشی حاوی جلبک راغب‌تر شده‌اند و تمایل بیشتری نشان می‌دهند.

زارعی در ادامه گفت: شروع کار ما با حمایت‌هایی بسیار کم اما بسیار پربرکت و گرهگشا از طرف سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان بوشهر به مدیریت دکتر شیخیانی صورت گرفت و بعد از مرحله پژوهش و اسکیل آزمایشگاهی برای صنعتی کردن کار نیاز به اسپانسر مالی بزرگتری داشتیم که با دید باز و مثبت گروه صنعتی پلیمر بوشهر این اتفاق خوب برای شرکت ما افتاد و موفق شدیم گلخانه‌های مجهز برای کشت جلبک بزنیم.

گفتنی است: تولید جلبک به صورت مرتب داریم و مجوز غذا و دارو برای کارگاه فناوری هم در قسمت خوشاب گرفته‌ایم و در انجا مشغول تولید محصولات آرایشی حاوی ریز جلبک هستیم.

انتهای پیام/

 

خبرنگار:حسینی مفرد

 

زمان انتشار: یکشنبه ۸ تیر ۱۳۹۹ - ۰۵:۵۲:۳۲

شناسه خبر: 88771

مطالب مرتبط :
شناسایی جلبک های مضر در آب

نخبه مازندرانی:

دستگاه جلبک اکسیژن ساز را به زودی می‌سازم

نخبه مازندرانی از برنامه‌ریزی برای تولید دستگاه جلبک اکسیژن ساز خبر داد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب