فروش محصولات دانش بنیان برای تامین نیاز مالی دانشگاه

به گفته معاون علمی و فناوری رییس جمهور دانشگاه ها باید منابع مالی خودرا از طریق فروش محصولات دانش بنیان  و ارتباط با صنعت تامین کنند

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان تهران؛ستاری در مراسم راه اندازی مرکز نوآوری رسانه های تصویری و صوتی  در ایستگاه نوآوری شریف بیان کرد : دانشگاه های دنیا تنها ۱۶ درصد از منابع خود را از طریق شهریه ها دریافت می کنند و بقیه درآمد آنها از طریق فروش محصولات دانش بنیان تامین می گردد و ما اگر بخواهیم پیشرفت کنیم باید این راه را در پیش بگیریم .

می توان بزرگترین دستاورد معاونت در هفت سال گذشته را ایجاد وحدت در شکل گیری فرهنگ دانش بنیان در کشور دانست.

امروزه در تمامی دستگاه ها از جمله :دانشگاه -مجله-شهرداری-دولت و...... فقط یک حرف را می زنیم و آن دانش بنیان بودن است البته زمان زیادی لازم است تا بتوانیم این فرهنگ را در کشور ایجاد کنیم.

درحال حاضر همه خواهان این هستند که اقتصاد دانش بنیان  در کشور شکل بگیرد این همدلی و وحدت از هر قانونی بالاتر است اگر قانون بنویسیم اما فرهنگ آن در کشور نباشد آن قانون کارایی ندارد .

وی در ادامه افزود :یک اکوسیستم نوآوری در اطراف دانشگاه شریف  درحال شکل گیری است و بسیاری از دانشگاه ها نظیر :امیر کبیر،تربیت مدرس،تهران این مدل را پیاده سازی کرده اند البته قابل ذکر است در این مدل دانشگاه ها نباید اعتبارات خودرا تنها از دولت بخواهند به این دلیل که منابع  دولت کافی نیست و دانشگاه ها برای تاثیر بیشتر باید علاوه بر بخش خصوصی نیاز های خودرا از طریق  فروش محصولات فناورانه و همکاری با بخش  صنعت تامین کنند.

ستاری در پایان به ایجاد پارک ها و مراکز نوآوری در کشور اشاره کرد و افزود : پارک دانشگاه شریف از جمله نوپاترین پارک های کشور می باشد در عین حال که یک سال است مجوز فعالیت دارد ۵۰ شرکت در آن مستقر و ۲۵۰هکتار طرح توسعه دارد.

                                                                                                        

                                                                                                                                           خبرنگار:علیرضا یزدی نژاد

                                                                                                                                         http://stnews.ir/p=88642

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۷:۵۵

شناسه خبر: 88800

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب