علم و فناوری گزارش می دهد

دراکولا حشره ای مرموز با ظاهری زیبا/ عفونت میکروبی در کار نیست

دراکولا ظاهری زیبا و آرام دارد که بیشتر جذب زیبایی او می شوند ولی بهتر است هر گاه با این حشره رو به رو شدید که بیشتر مراقب خودتان باشید.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، دراکولا حشره ای مرموز است که فقط اندکي بزرگ ‏تر از مورچه قرمز و به رنگ قرمز و قهوه ‌اي است که بنا بر گفته کارشناسنان بيشتر در شاليزارها، علفزارها و ساختمان ‏هاي مرطوب ديده می ‌شود.

دراکولا ظاهری زیبا و آرام دارد که بیشتر جذب زیبایی او می شوند ولی بهتر است هر گاه با این حشره رو به رو شدید که بیشتر مراقب خودتان باشید.

هجوم گسترده دراکولا به اندیکا

دراکولا در شب به سوي نور و روشنايي جلب مي‌ شود و به‏ راحتي در سقف و ديوار اتاق قابل ‌مشاهده است. در چنين شرايطي پيشنهاد مي ‏شود با جاروبرقي، دستکش مخصوص يا حشره ‏کش آن را شکار کنید و از تماس مسقيم دست ‏هايتان با آن خودداري کنيد زيرا ممکن است دست ‌هايتان آلوده شده و باعث انتقال ترشحات پشه به نقاط بسيار حساس بدن مانند اطراف چشم‏ ها و صورت خود فرد و ديگران شود.

چندی است که حشره دراکولا در نقاط مختلف شهرستان اندیکا مشاهده شده است که باعث سلب آسایش برخی از شهروندان ساکن در این منطقه شد.

در همین ارتباط یکی از شهروندان ساکن در روستای اسلام آباد شهر آبژدان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در استان خوزستان اظهار می کند که چند وقتی است که این حشره در منطقه اسلام آباد به طور گسترده مشاهده شده که شهروندان خیلی شاکی هستند. چون قبلا چنین حشره ای ندیده بودیم در ابتدا نمی دانستیم چه حشره ای است و خیلی تعجب کردیم ولی بعد متوجه شدیم که اگر کسی را نیش بزند چه بلایی سرش می آید.

وی با بیان اینکه دراکولا هر بار که بر جایی بشیند نیش نمی زند، تصریح کند که این حشره تا کنون هم خواهرزاده 16 ساله ام، هم همسرم و هم دخترم را نیش زده و سبب بروز ضایعاتی بر بدن آنها شده است که خوشبختانه با دارو و شست و شو با بتادین رفع شد.

این بانوی اندیکایی عنوان می کند: ما 8 سال است که در روستای اسلام آباد ساکن هستیم ولی تا کنون این حشره را مشاهده نکرده بودیم، اهالی روستا هم گفته اند که تا کنون چنین چیزی را ندیده اند. هجوم این حشره به قدری زیاد است که حتی به داخل اتاق ها هم وارد شدند و به درون یخچال و زیر مبل ها هم رفته اند که ما را کلافه کرده اند.

دراکولا نیش نمی زند

دراکولا علاوه بر روستای اسلام آباد در نقاط دیگر شهرستان اندیکا از جمله شهر آبژدان نیز توسط هموطنان دیده شده است که شهروندان را کلافه کرد.

در همین ارتباط یکی دیگر از شهروندان اندیکایی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در استان خوزستان می گوید که این حشره از قبل هم در مناطقی از اندیکا وجود داشته است ولی امسال خیلی بیشتر شد.

وی با اشاره به اینکه اهالی مناطقی چون روستای اسلام آباد، شهر آبژدان، روستای تلخاب نظر و شهرک طالقانی دراکولا را مشاهده کرده اند خاطرنشان می کند: بر خلاف تصور این حشره نیش نمی زند بلکه پس از نشستن بر روی پوست افراد ضایعاتی را ایجاد می کند که قابل درمان است.

وی تصریح می کند: خوشبختانه مشکلی از بابت درمان در شبکه بهداشت شهرستان اندیکا وجود ندارد، شهروندان با مراجعه به بهداشت مشکل خود را حل کنند.

دراکولا در نقاط مختلفی از کشور دیده می شود که در این زمینه عضو انجمن متخصصین پوست ایران می گوید: افرادی که در مناطق شمالی زندگی می ‌کنند برای در امان ماندن از نیش حشرات باید منازل حود را به خوبی سم ‌پاشی کنند.

مراقب نیش دراکولا باشند

داریوش دائر عضو انجمن متخصصین پوست ایران در گفت و گو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص "پدوس" یا حشره دراکولا اظهار می کند: این حشره در نواحی شمال کشور به وفور مشاهده می‌شود و گزش آن بدون درد است.

 وی در ادامه بیان می کند: قرمزی محل گزش و برجستگی آن منطقه که ممکن است بین چند میلی متر تا سانتی متر قطر داشته باشد، از علائم پوستی ناشی از نیش این حشره محسوب می ‌شود. همچنین واکنش ‌های تاولی نیز در برخی اوقات دیده می ‌شود. اگر محل تاول خارانده و تاول ترکیده شود، پوست آن قسمت تیره می ‌شود که این تیرگی ممکن است بین چند هفته تا چند ماه باقی بماند.

عضو انجمن متخصصین پوست ایران توصیه می کند: افرادی که در مناطق جنگلی زندگی می ‌کنند باید لباس‌ های آستین بلند و شلوارهای بلند بپوشند. همچنین بسته بودن یقه، استفاده از عینک آفتابی و پوشیدن دستکش هنگام تردد در سبزه ‌زار‌ها ضروری است.

 وی در بخش دیگری از سخنان خود عنوان می کند: اشخاص به محض مشاهده علائم پوستی باید محل گزیدگی را با آب و صابون به خوبی شسته و از دستکاری کردن، فشار دادن و زدن تیغ به موضع به منظور خارج کردن چند قطره خون از آن خودداری کنند. در مرحله بعد قرار دادن مقداری یخ بر روی منطقه گزش ضروری است.

 دائر تصریح می کند: افرادی که دچار گزیدگی با حشراتی مانند دراکولا شده‌اند، باید پس از اقدامات اولیه برای درمان‌های ثانویه به متخصص پوست و مو مراجعه کنند که در صورت نیاز آنتی بیوتیک‌های موضعی یا خوراکی و داروهای ضد التهاب استروئیدی یا غیر استروئیدی توسط پزشک تجویز می‌شود.

 جای هیچ گونه نگرانی برای شهروندان  وجود ندارد

مشاهده حشره دراکولا باعث نگرانی مردم ساکن در شهرستان اندیکا شده است که در این زمینه وحید کاظمی مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اندیکا اظهار می کند: طی گزارش بهورز روستای اسلام آباد مبنی بر شیوع گزش یک نوع حشره و وجود ضایعات پوستی و ایجاد خارش در محل ضایعه، بلافاصله تیم بهداشتی متشکل از پزشک، کارشناس حشره شناسی و بهورز به محل اعزام و به بررسی جمعیت تحت پوشش پرداختند، در این بررسی مشخص شد که عامل ایجاد ضایعه حشره ‌ای بنام دراکولا است.

وی در ادامه سخنان خود بیان می کند:‌ این نوع حشره که نام دیگر آن پدروس است که ایجاد گزش نمی کند بلکه پس از له شدن از سوی فرد ماده سمی بنام پدرین که در همولنف (خون حشرات) دراکولا وجود دارد با پوست تماس پیدا کرده و باعث ایجاد تاول می ‌شود.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اندیکا یادآور می شود: تاول‌ هایی در یک زمینه بر روی پوست از مشخصات بارز سوسک دراکولاست که به آن درماتیت خطی گفته می ‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود می گوید: علائم ایجاد شده بر روی پوست بسته به میزان پدرین ریخته شده و میزان حساسیت پوست افراد دارد و این حشره بیشتر در شمال و جنوب (مناطق گرم و مرطوب) دیده می  ‌شود و شب ‌ها اطراف چراغ ‌ها و در روز در مناطق مرطوب هستند. جای هیچ گونه نگرانی برای شهروندان  وجود ندارد، در صورت مشاهده این موارد به نزدیک ‌ترین مرکز خدمات جامع سلامت مراجعه کنند.

عفونت میکروبی در کار نیست

سید محمد علوی رئیس مرکز بهداشت خوزستان درباره ضایعات حشره دراکولا بر روی پوست اظهار می‌ کند: به طور اولیه عفونت میکروبی در کار نیست و مراقبت از زخم و تمیز کردن و شستن آن کفایت کرده و خود به خود بهبود می ‌یابد.

وی در ادامه می گوید: رعایت موازین بهداشتی و دور کردن حشرات از محل زیست، بیرون نخوابیدن شب ‌ها در مناطق کشاورزی و نزدیک جالیزها، مواظبت از بدن و له نکردن حشره روی بدن از اقداماتی است که باید انجام داد.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به این نکته که مرهم گذاری از پماد یا کرم کالامین در تسریع، بهبودی و کاهش سوزش و خارش کمک می ‌کند، یادآور می شود: در مواقعی که بهبودی طول می‌کشد و با ترشح چرکی و عفونت ثانویه همراه می ‌شود تجویز آنتی ‌بیوتیک خوراکی یا موضعی توسط پزشک انجام می ‌شود.

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 88844

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب