یک روانشناس کودک و نوجوان مطرح کرد

راهکارهایی برای مواجهه با نوجوان سلطه جو/ نوجوانان را تحقیر نکنیم

یک روانشناس کودک و نوجوان گفت: در مقابل پرخاشگری های نوجوان، او را موعظه نکنیم، با او مقابله نکنیم، تحقیرش نکنیم، کینه او را به دل نگیریم، اگر از او توقع احترام داریم، در احترام گذاشتن به او کوتاهی نکنیم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، نحوه برخورد با فرزندان در دوران نوجوانی ظرافت های خاص خود را دارد که باید پدر و مادر بتوانند با برخورد درست نوجوانان را کمک کنند تا از این مرحله از دوران زندگی خود به خوبی گذر کنند.

برخوردهای نادرست پدر و مادر با فرزند نوجوان خود گاهی سبب می شود که فرزندان دچار بحران شوند و در زندگی خود به مشکل برخورد کنند که گاهی مشکلات آنقدر زاد می شود که همه زندگی فرد را تحت الشعاع قرار می دهد.

در دوران نوجوانی اخلاق و رفتار فرزند دچار تغییراتی می شود که ممکن است خوشایند پدر و مادر نباشد ولی این خلیقات برای نوجوانان عادی است و پدر و مادر باید با مدیریت صحیح با او کنار بیایند.

عذاب وجدان دادن به والدین

سلطه جویی نوجوانان بر والدین یکی از کارهایی است که فرزندان در سن نوجوانی انجام می دهند که روش های مختلفی را برای این کار استفاده می کنند.

در همین ارتباط مریم تشویقی روانشناس کودک و نوجوان درباره چگونگی سلطه جویی نوجوانان بر والدین توضیحاتی را ارائه داد و نکاتی را برای مواجه با آن بیان کرد.

این روانشناس کودک و نوجوان روش های سلطه جویی نوجوانان بر والدین اظهار کرد: برای این کار گریستن یکی از راه های نوجوانان است، نوجوان هنگامی که چیزی می خواهد و از سویی به دنبال آن است که هرچه زودتر به خواسته اش برسد، به گریستن و ناله کردن متوسل می شود تا بتواند سلطه اش را حفظ و خواسته اش را عملی کند.

وی تهدید کردن را یکی دیگر از روش های سلطه جویی نوجوانان بر والدین بیان کرد و گفت: نوجوان می گوید اگر به فلان خواسته ام توجه نکنید به زودی خدمت نظام وظیفه می روم، ترک تحصیل می کنم، از خانه فرار می کنم. اینها و موارد مشابه جلوه های مختلف تهدید از سوی نوجوانان است.

تشویقی عذاب وجدان دادن به والدین را یکی از دیگر از راهکارهای نوجوانان برای سلطه بر آنها دانست و عنوان کرد: «مرا دوست ندارید وگرنه فلان کار را برایم می کردید»، «مرا به دنیا آوردید خودتان را به دردسر انداختید، اینجا هم کاملاً مشهود است که در واقع تأیید بر عنصر دوست داشتن به صورت ابزاری برای رسیدن به خواسته است.

مقایسه بین همسالان برای سلطه جویی

وی با اشاره به این مطلب که مقایسه بین همسالان از جمله مهم ترین روش های سلطه جویی در بین نوجوانان است، خاطرنشان کرد: هیچ کس موهایش را کوتاه نمی کند حالا چرا من باید موهایم را کوتاه کنم، پدر احمد براش یه موتور جدید خریده، همه می روند کوه، همه می روند کافی شاپ من نمی روم.

این روانشناس کودک و نوجوان با تاکید بر این نکته که باج گرفتن کار ظریفی است که نوجوانان به شکل یک عادت از آن برای سلطه بر پدر و مادرها استفاده می کنند، با ذکر مثال هایی در این زمینه بیان کرد: به بابامی گم صورت حساب رو ازش مخفی کردی... به مامان می گم اون جا با دوستات بیرون می رفتی.

وی با یادآوردی روش های دیگر سلطه جویی نوجوانان بر والدین عنوان کرد: یکی از راه ها انداختن یکی از والدین به جان دیگری است، این روش سلطه جویی که از سوی نوجوانان به کار گرفته می شود، شبیه به باج گیری است. اما نوجوان در واقع می خواهد یکی از والدین را علیه دیگری برآشوبد، بابا اجازه می ده ماشین رو بردارم شما اجازه نمی دی، مامان می گه می تونم برم شما نمی ذارین و کارهای دیگر از این قبیل انجام می دهد.

تشویقی دروغ گفتن را یکی دیگر از روش های سلطه جویی نوجوانان بر والدین عنوان کرد و افزود: در مواقعی نوجوان می گوید «من به کتابخانه می روم» در حالی که اضافه نمی کند پنج دقیقه بعد می خواهد به مهمانی برود، یا اینکه من در این کار دخالتی نداشتم، من می دانم چه کسی آن را برداشته اما نمی گویم برای این که بی معرفتی است!

وی با بیان این مطلب که تمام روش های سلطه جویی را می توان به دو روش فعالانه و منفعلانه تقسیم کرد، ادامه داد:. روش «خود را به موش مردگی زدن» که بسیار هم در بین نوجوانان شایع است از روش های منفعلانه سلطه جویی نوجوانان بر والدین است. نوجوان خودش را به بیماری می زند و تمارض می کند تا به خواسته اش برسد.

صحبت کردن اضافه ممنوع

این روانشناس کودک و نوجوان درباره نحوه برخورد با نوجوانان سلطه جو نیز تصریح کرد: فرزند ما هر روز در کنار دوستانش با طرز فکرهای گوناگون و چه بسا منفی، راه و روش تسلط بر والدین را می آموزد و او هم از این روش ها برای تسلط بر ما استفاده می کند؛ پس لازم است ما نیز آموزش ببینیم و استادانه وارد عمل شویم؛ اینطور نیست؟

وی اظهار کرد: اگر فرزندمان برای رسیدن به خواسته هایش با نقشه عمل می کند و عکس العمل ما برایش قابل پیش بینی است، بی شک به راحتی مغلوب می شویم، پس باید در مقابل سلطه طلبی او با در نظر گرفتن عواقب احتمالی، واکنش ما غیر قابل پیش بینی باشد، باید بتوانیم در مقابل رفتار ماهرانه اش بفهمیم که دنبال چیست و در پی آن پاسخ لازم را به او بدهیم.

تشویقی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: درباره مسایلی که سلامت خانواده را تهدید می کند باید جدی باشیم، برای نرفتن به مدرسه هیچ عذری پذیرفته نیست، دوستی با افراد کم صلاحیت ممنوع، به او اجازه ندهیم برایمان گزینه معین کند و یا ما را محدود نماید. شرایط را معین کنیم و دقیقا بدانیم که از او چه انتظاراتی داریم.

وی با اشاره به این نکته که صحبت کردن اضافه ممنوع، گفت: صحبت والدین برای بچه های سلطه جو، معنایی ندارد، بیشتر اعمال ما است که می تواند تأثیر گذار باشد، پس قاطعانه عمل کنیم.

این روانشناس کودک و نوجوان با بیان این مطلب که برای فرزندمان برنامه ریزی داشته باشیم، خاطرنشان کرد: نوجوان سلطه گر وقتی برنامه ای برای اوقات فراغتش داشته باشد، کمتر فرصت می کند که برای کارهای خلاف برنامه ریزی کند.

در مقابل پرخاشگری هایش او را موعظه نکنیم

وی در ادامه بیان کرد: عصبانیت مشکلی را حل نمی کند، فقط باعث می شود برخورد با مسئله شخصی شود. بهترین موقعیت برای بچه سلطه جو عصبانیت والدین است؛ او در این شرایط بهره برداری می کند.

تشویقی با تاکید بر این نکته نباید اجازه دهیم ما را بی اعتبار کند، تصریح کرد: وقتی به ما می گوید تو نمی دانی من چه احساسی دارم؛ چون ما از دو نسل هستیم. می توانیم به او بگوییم که موضوع مورد بحث ما رفتار غیر مسئولانه توست نه چیز دیگر.

وی با یادآوری این نکته که با همسر خود جهت تربیت فرزندمان هماهنگ باشیم، تاکید کرد: وقتی فقط یکی از والدین از کارهای فرزند آگاهی کامل دارد، شرایط مناسبی برای نوجوان زیاده خواه فراهم می شود تا برنامه های خود را پیش ببرد، پس باید شیوه صحیحی اتخاذ کنیم.

این روانشناس کودک و نوجوان عنوان کرد: در مقابل پرخاشگری هایش او را موعظه نکنیم، با او مقابله نکنیم، تحقیرش نکنیم، کینه او را به دل نگیریم، اگر از او توقع احترام داریم، در احترام گذاشتن به او کوتاهی نکنیم.

تشویقی در پایان سخنان خود گفت: فراموش نکنیم که در بروز این مشکل رفتاری، خود ما، بزرگ ترین سهم را داریم، پس با پذیرفتن اشتباهمان و به کار گرفتن مهارت های لازم، به فرزندمان کمک کنیم تا در آینده یک زندگی با کمترین اختلالات رفتاری داشته باشد.

انتهای پیام/       

زمان انتشار: شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۷:۴۱

شناسه خبر: 88846

مطالب مرتبط :
نوجوان و اینترنت

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران مطرح کرد

راهکارهایی برای وابسته نشدن نوجوانان به اینترنت/ استفاده از فضای مجازی محدودیت زمانی داشته باشد

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران گفت: خوب است استفاده از اینترنت و حتی پلی ‌استیشن برای فرزندان در خانه «محدودیت زمانی» داشته باشد.

۰

درگفتگوی یک نوجوان مخترع با علم و فناوری مطرح شد:

تو هستی، پس می‌توانی/ اعتماد به نفس انجام کارهای بزرگ را داشته باشید

شاید اگه چهار سال پیش همین موقع اسم یک مخترع را جلوی من می اوردند، می گفتم چقدر فلانی به قولی مخه که می تواند چیزی را ابداء و خلق کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب