مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان یزد عنوان کرد

استفاده از آبهای ژرف در هاله‌ای از ابهام

جوادیان زاده گفت: تا کنون هیچ کس به پاسخ محسوسی که واقعا نشان دهد حجم زیادی آب ژرف تجدید پذیر قابل استخراج وجود دارد یا نه، نرسیده است.

محمدمهدی جوادیان زاده در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از  یزد عنوان کرد: مطالعه در زمینه  آب های ژرف چند سالی است که مطرح شده و استان یزد نیز یکی از استانهای پایلوت انجام این مطالعات بود. البته در استانهای دیگر مطالعات بیشتری انجام شد و به کارهای اجرایی نیز رسید.

مدیرکل آب منطقه ای یزد ابراز داشت: تا کنون هیچ کس به پاسخ محسوسی که واقعا نشان دهد حجم زیادی آب ژرف تجدید پذیر قابل استخراج وجود دارد یا نه، نرسیده است.

وی ادامه داد: وزارت نیرو نیز از چند سال قبل مطالعات جامعی را در سراسر کشور آغاز کرده است که البته هنوز به نتیجه خاصی نرسیده و لذا مساله همچنان در دست مطالعه و بررسی است.

جوادیان زاده گفت: بر اساس ایده اولیه ای که وجود دارد عنوان می شود آب های ژرف به صورت جاری در اعماق زمین وجود دارند و ما می‌توانیم از این آب که به شکل رودخانه در زیر زمین جریان دارد و تجدید پذیر بوده استفاده کنیم. این موضوع هنوز چه در مطالعات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و چه در مطالعات وزارت نیرو هنوز به اثبات نرسیده ولی هنوز هم به طور کامل کسی آن را رد نکرده و مطالعات در حال انجام است.

این مقام مسئول ابراز داشت: در این جا باید به تفاوت آب های ژرف و فسیلی توجه کرد. آب های فسیلی در اعماق زمین هستند، کیفیت کمی دارند و تجدید پذیر نیستند بلکه از هزاران سال قبل در اعماق زمین باقی مانده و محبوس شده اند. بعضی کشور ها در اعماق زمین به خصوص در حفاری نفت به این منابع دسترسی پیدا می کنند. هر چند این منابع قابل توجه هستند اما کیفیت پایینی داشته و استخراج آن از عمق زمین صرفه اقتصادی ندارد. از طرف دیگر از آنجا که کشور ما ساحل وسیعی در مجاورت آبهای آزاد دارد استفاده از این منابع توجیه پذیر نیست.

جوادیان زاده گفت: مطالعات در موردآب های ژرف همچنان ادامه دارد اما تا کنون موردی از استفاده از آب های ژرف مشاهده نشده است.

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۸:۵۶

شناسه خبر: 88944

مطالب مرتبط :
تصویر

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد در نمایشگاه فن بازار یزد تاکید کرد؛

لزوم استفاده از نوآوری ها در مدیریت مصرف آب

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد در پنل تخصصی با موضوع مدیریت مصرف آب در صنعت کاشی با بیان اینکه در اکثر کارخانجات صنایع کاشی و سرامیک استان،از سیستم بازچرخانی پساب جهت مدیریت مصرف استفاده می شود بر استفاده از نوآوری و الگوهای خوب مدیریت مصرف آب درصنایع تاکید کرد.

۱

عضو هیات علمی دانشگاه یزد تاکید کرد:

اصلاح الگوی مصرف مقدم بر استخراج آب های ژرف/ بعضی ادعاها در مورد آب های ژرف اغراق آمیز است

دکتر انصاری تاکید کرد: اصلاح الگوی مصرف خانگی، صنعت و کشاورزی و افزایش بهره‌وری راه‌حل رفع مشکل کم آبی است و هزینه این اقدامات از هزینه طر‌ح‌های تأمین آب از راه های غیر متعارف از جمله اکتشاف و استحصال آب تجدیدپذیر ژرف بمراتب کمتر است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب