تماشا کنید: فیزیوتراپی در ایام کرونایی به کمک ربات‌ها

بیماران مبتلا به آسیب نخاعی و نارسایی‌های حرکتی اگر به طور دائم روی صندلی چرخدار و یا در بستر باشند در معرض ابتلا به عوارض پزشکی دیگری قرار می‌گیرند. فیزیوتراپی رباتیک جایگزین درمان‌های موجود نیست اما ممکن است درمان‌های موجود را تکمیل کند.

علم روباتیک از جمله راهکارهایی است كه فیزیوتراپیست‌ها برای پاسخگویی به نیازهای بیماران خود، به ویژه در دوران کویید19، در نظر گرفته‌اند. به گفته «مایکل گابیلو»، رئیس انجمن فیزیوتراپی فیلیپین، در حال حاضر 32،893 فیزیوتراپیست‌ ثبت شده در فیلیپین وجود دارند، اما کمتر از نیمی از آنها فعال هستند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از مدیکال اکسپرس، با توجه به شرایط موجود در دوران کویید19، درمان بيماران، به ويژه افراد سالخورده و مبتلايان به بيماري‌هاي عصبي مانند سكته مغزي، با وقفه مواجه شده‌‌است‌. حتی کسانی که توانایی پرداخت هزینه‌ی درمان در خانه را دارند، به‌ویژه افراد سالخورده و افراد با بیماری‌های زمینه‌ای، ممکن است برای جلوگیری از مواجهه احتمالی با ویروس از معالجه خودداری کنند.

کمک‌ روبات‌ها در طول بیماری همه‌گیر به فیزیوتراپی

یک راه حل ممکن روبات‌ها هستند. «گابیلو» می‌گوید: «ما پیشرفت‌های تکنولوژیکی را معرفی کردیم که می‌تواند کمکی در تمرین فیزیوتراپی در کلینیک‌ها به‌ویژه استفاده از روبات‌ها باشد.این فناوری اکنون در کشور فیلیپین موجود است، هرچند که به دلیل محدودیت‌های مالی همه نمی‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.»

یک پروژه فیزیوتراپی روباتیک به نام AGAPAY که هم اکنون در فیلیپین در حال توسعه است، ممکن‌است ارزان‌تر از گزینه‌های وارداتی موجود باشد. تحقیق در مورد پروژه «اگاپی» که برای توانبخشی پس از سکته مغزی ایجاد شده‌است، با هدف ایجاد یک اسکلت بیومتریک برای بدن فوقانی، به ویژه برای شانه‌ها، بازوها، مچ دست و دست انجام می‌شود.

یکی از عوارض آسیب مغزی یا نخاعی و ناتوانی در حرکت این است که موجب از دست دادن تناسب عضلات و پس از آن خستگی و از دست دادن کیفیت خواب می‌شود. این از دست دادن تناسب عضلات اغلب توسط اسپاسم (حالت انقباض) بدتر نیز می‌شود. اسپاسم وضعیتی است که در آن عضله خاص به طور مداوم منقبض می‌شود. این انقباض باعث سفتی عضلات می‌شود و می‌تواند در حرکت طبیعی، گفتار و راه رفتن اختلال ایجاد کند.

«گابیلو» می‌گوید: «فناوری مورد استفاده در فیزیوتراپی لازم نیست پیچیده باشد. فیزیوتراپیست‌های فیلیپینی آموزش داده می‌شود که مبتکر باشند. هنگامی که یک فیزیوتراپیست در مرکز یا کلینیک دارای منابع محدود است، می‌تواند تجهیزات خاصی را برای ادامه خدمت و رسیدن به اهداف تعیین‌شده تعبیه‌کند.»

اسپاسم معمولاً با آسیب به بخشی از مغز و یا نخاع که حرکات ارادی را کنترل می‌کند ایجاد می‌شود. درمان اسپاسم شامل فیزیوتراپی، درمان‌های دارویی، درمان تحریک الکتریکی و جراحی می‌باشد. ثابت شده که تزریق موضعی onabotulinumtoxinA (بوتاکس) و abobotulinumtoxin (دیسپورت) برای انواع اسپاسم‌ها مؤثرتر از داروهای خوراکی هستند اما آنها اثرات جانبی جدی شامل اشکال در تنفس، بلع و یا خطر گسترش به مناطق دیگر بدن را دارند.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۷:۴۴

شناسه خبر: 88972

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب