مطالعه جدید: بیماران کرونایی به «سندرم شکاف» دچار می‌شوند

محققان دانشگاه سینسیناتی واقع در اوهایو آمریکا، با مطالعه بیماران مبتلا به کووید ۱۹ دریافتند که ویروس جدید کرونا قادر است ظرف سه روز پس از ورود به بدن بیمار حس بویایی وی را از بین ببرد. اغلب این بیماران حس چشایی خود را نیز از دست می‌دهند.

از گزارش‌های به‌دست آمده از «ووهان»، ایران و اخیرا ایتالیا می‌شود فهمید که از دست دادن حس بویایی (آنوسمی) نشانه‌ی مهمی از ابتلا به کووید 19 است. حال پس از مدت‌ها مدلی برای ارائه‌ی دلیل این اتفاق پیشنهاد شده است. مطالعه جدید محققان دانشگاه سینسیناتی در ایالت اوهایو پرده از این راز برداشته است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس الرت، در مورد کووید 19، بسیاری از افراد ناگهان حس بویایی خود را از دست داده‌اند و ناگهان نیز پس از گذشت یک یا دو هفته آن را به‌دست آورده‌اند. اما در برخی افراد نیز این از دست دادن حس هفته‌ها به ‌طول انجامیده است. این بازیابی ناگهانی حس بویایی نشان می‌دهد که فرد به از دست دادن بویایی مانعی دچار شده است؛ یعنی مولکول‌های بو نمی‌توانند به گیرنده‌های موجود در بینی برسند.

عارضه «سندرم شکاف» در بیماران کرونایی و ارتباط آن با از دست رفتن حس بویایی

در ابتدا پیش‌بینی می‌شد که ویروس کووید 19 به سلول‌های عصب بویایی حمله می‌کند، اما مشخص شد که گیرنده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین 2 که این ویروس به آن‌ها حمله می‌کند، در سلول‌های عصب بویایی وجود ندارند. اما این گیرنده‌ها در سلول‌های پشتیبان عصب بویایی وجود دارند، و ویروس به آن‌ها آسیب می‌زند. پاسخ ایمنی به این آسیب باعث می‌شود تا محل مورد نظر ورم کرده، اما مشکلی در سلول‌های عصب بویایی وجود نداشته باشد. پس از این‌که سیستم ایمنی با ویروس مقابله کرد، این ورم خوابیده و راه ورود مولکول‌های بو به شکاف بویایی باز می‌شود.

 سی.تی.اسکن بینی و سینوس‌های افراد مبتلا به کووید 19 که بویایی خود را از دست داده‌اند، نشان می‌دهد که بخشی از بینی به‌نام «شکاف بویایی» که مسئول بویایی است، به‌وسیله‌ی بافت نرم ورم‌کرده و مخاط بسته شده است که این پدیده «سندروم شکاف» (Cleft Syndrome) نام دارد. بقیه قسمت‌های بینی و سینوس‌ها سالم هستند و فرد مشکلی در تنفس ندارد.

همچنین محققان دریافتند میزان از دست دادن حس بویایی با شدت علایم بیماری ارتباط مستقیم دارد. در واقع هرچه شدت از دست دادن حس بویایی بیشتر باشد، تنگی نفس، تب و سایر علایم بیماری در شخص شدیدتر است.
علاوه بر این مشخص شد احتمال از بین رفتن حس بویایی در بیماران جوان‌تر و زنان بیش از سایرین است.
به گفته محققان از دست دادن حس بویایی یکی از علایم اولیه ابتلا به کووید ۱۹ و مقدمه‌ای برای بروز علایم شدیدتر بیماری مانند تنگی نفس، تب و سرفه است.

ویروس کرونا اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ در ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات‌الریه نام برده می‌شد؛ اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد. این ویروس در دو ماه گذشته بیش از ۱۵۰ کشور و منطقه را درگیر کرده است.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۰:۴۶

شناسه خبر: 88973

مطالب مرتبط :
بوی بد بدن

دانشمندان راز بوی بد بدن را سرانجام کشف کردند+عکس

غدد عرقی علت اصلی بوی بد زیر بغل و بدن می باشد که در برخی افراد بوی پیاز می دهد اما راهکارهایی وجود دارد که به راحتی می توانید از شر این بوی بد خلاص شوید.

بوی فضا

فضانوردان در فضا بوی باروت می‌شنوند؛ بالاخره علت‌اش معلوم شد+عکس

ناسا قصد دارد با کمک عطر فضا نسبت به آموزش فضانوردان خود اقدام کند تا بتواند پیش از پرتاب فضانوردان به مدار، آنها را بهتر آموزش دهد. بدین ترتیب، فضانوردان می‌توانند رایحه‌ای از کیهان را استشمام کنند و با ورود به فضا، با محیط اطراف بیگانه نباشند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب