سرپرست مدیریت غذا و دارو دانشکده علوم پزشکی شوشتر:

ماسک زدن ۸۵ تا ۹۵ درصد از کرونا جلوگیری می کند/ N۹۵ تنها برای استفاده کادر پزشکی

سرپرست مدیریت غذا و دارو علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شوشتر گفت: استفاده از ماسک ۸۵ تا ۹۵ درصد از کرونا جلوگیری می کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، استفاده از ماسک برای خروج از خانه و حضور در اجتماع به ویژه در نقاط پر رفت و آمد و مکان های شلوغ توصیه جدی متخصصان و سازمان بهداشت جهانی است.

به گفته متخصصان استفاده از ماسک می تواند تا 95 درصد از ابتلا به بیماری کرونا ویروس جلوگیری کند و از سلامت فرد سالم در مقابل این بیماری واگیردار محافظت نماید.

سرفه و عطسه راه اصلی انتقال ویروس است

در همین زمینه دکتر مینا اندیشمند سرپرست مدیریت غذا و دارو دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شوشتر توصیحاتی را ارائه داد و مطالبی را برای استفاده هموطنان ارائه داد.

سرپرست مدیریت غذا و دارو دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شوشتر با ارائه توضیحاتی اظهار کرد: قطرات تنفسی خارج شده از دهان فرد بیمار هنگام سرفه و عطسه راه اصلی انتقال ویروس است، بنابراین استفاده از ماسک به ویژه هنگام حضور در اجتماعات می تواند حدود 85 تا 95 درصد از انتقال بیماری جلوگیری کند.

دکتر فرهمند در تشریح  و معرفی انواع ماسک ها، درباره کاربردها و روش استفاده از آنها بیان کرد: اولین نوع، ماسک های پارچه ای هستند که از جنس متقال و یا پنبه بدون پرز ساخته شده اند.

وی در توضیح این بخش از سخنان خود عنوان کرد: استفاده از این نوع ماسک ها که پارچه ای هستند زیاد توصیه نمی شود، اما در صورتی که به ماسک های استاندارد و پزشکی دسترسی ندارید، استفاده از آن ها جهت حضور در جامعه می تواند مفید واقع شود.

 ماسک های پارچه ای قابلیت استفاده مجدد دارند

سرپرست مدیریت غذا و دارو دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شوشتر در ادامه خاطرنشان کرد: این نوع ماسک را می توان با استفاده از تکه پارچه های بدون استفاده به راحتی در منزل دوخت و بهتر است دوخت آن ها به نحوی باشد که حداقل از دو لایه تشکیل شده باشند.

 دکتر فرهمند تصریح کرد: ماسک های پارچه ای قابلیت استفاده مجدد دارند اما لازم است قبل از هر بار استفاده آن ها را با آب و صابون شست و شو داد و خشک کرد.

 وی با اشاره به این مطلب که نوع بعدی ماسک های جراحی یا پزشکی است، یادآور شد: این نوع ماسک یک بار مصرف بوده و از سه لایه با جنس های مشخص ساخته شده اند.

سرپرست مدیریت غذا و دارو دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شوشتر در ادامه سخنان خود تاکید کرد: این ماسک های جراحی یا پزشکی بهترین نوع ماسکی هستند که برای کلیه کادر پزشکی، افراد سالم و بیمار قابل استفاده هستند.

استفاده از ماسک N95 برای بیمار توصیه نمی شود

دکتر اندیشمند در تشریح انواع ماسک ها اضافه کرد:  نوع سوم، ماسک N95 است و همان طور که از نامش بر می آید، از ورود حداقل 95% ذرات ریز در حد نانو از جمله ویروس کویید 19 جلوگیری می کند.

وی با تاکید بر این نکته که این ماسک را در جامعه با اصلاح غلط ماسک فیلتر دار می شناسند، افزود: تصور هموطنان بر این است که قسمت پلاستیکی گرد تعبیه شده روی ماسک نقش فیلتر را دارد، اما در واقع این قسمت یک سوپاپ است که منجر به خروج بهتر هوا هنگام بازدم می شود و حتی در بعضی انواع ماسک N95 می تواند وجود نداشته باشد.

سرپرست مدیریت غذا و دارو دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شوشتر عنوان کرد: در واقع فیلتر اصلی همان نوع و تعداد لایه های ماسک است که از 4 لایه با جنس های مشخص ساخته شده است.

دکتر اندیشمند در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: نکته بسیار مهمی که در رابطه با ماسک N95 باید به آن توجه کرد این است که این نوع ماسک تنها برای استفاده کادر پزشکی است و به هیچ وجه جهت استفاده عموم علی الخصوص افراد بیمار توصیه نمی شود.

پوشاندن دهان، بینی و چانه با ماسک

وی با یادآوری این نکته مهم که ماسک N95 تنها از ورود ویروس ها جلوگیری می کند، خاطرنشان کرد: در صورتی که فرد بیمار یا ناقل بیماری کرونا باشد، با هر بار سرفه و عطسه می تواند تعداد زیادی ویروس را به بیرون منتقل کند.

 سرپرست مدیریت غذا و دارو دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شوشتر در ادامه چند نکته درباره استفاده صحیح از ماسک ها بیان کرد.

وی گفت: نکاتی که در رابطه با کلیه انواع ماسک باید به آن ها  توجه کرد این است که ماسک باید به گونه ای روی صورت فیکس شود که دهان، بینی و چانه فرد را به طور کامل بپوشاند.

به سطح ماسک دست نزنیم

دکتر اندیشمند خاطرنشان کرد: همچنین موقع استفاده از انواع ماسک ها نباید به سطح آن دست بزنیم، هنگام قرار دادن و برداشتن نیز، فقط آن را از قسمت کش در دست بگیریم.

سرپرست مدیریت غذا و دارو دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شوشتر در بخش پایانی سخنان خود اظهار کرد: لازم به ذکر است برای کودکان زیر 5 سال که توانایی استفاده از ماسک را ندارند می توان از شیلدهای محافظ صورت مخصوص کودکان استفاده کرد.

وی در پایان بیان کرد: برای استفاده کودکان از شیلدهای محافظ صورت، قبل از هر بار استفاده با آب و صابون شسته و یا محلول های ضدعفونی حاوی الکل ضد عفونی شود.

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۰۶:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 88977

مطالب مرتبط :
تب سنجی

معاون علوم پزشکی شوشتر:

مرحله سوم غربالگری کرونا در حال آغاز شد / دستورالعمل های ستاد ملی کرونا در عزاداری ها رعایت شود

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شوشتر گفت: مرحله سوم غربالگری کرونا از بیستم مرداد ماه آغاز شده و در این مرحله شناسایی افراد مشکوک و بیماریابی انجام می شود.

پلمپ شد

به دلیل عدم رعایت پروتکل های بهداشتی انجام شد

پلمپ بانک رفاه کارگران شوشتر

در راستای گام دوم مبارزه با بیماری کووید -۱۹، شعبه مرکزی بانک رفاه کارگران به دلیل عدم رعایت پروتکل های بهداشتی پلمپ شد.

تاثیر ماسک و انواع آن

رئیس بیمارستان نظام مافی شوش:

بیماران کرونایی از ماسک ساده استفاده کنند/تمامی ماسک ها در لایه های میانی خود فیلتر دارند

رئیس بیمارستان نظام مافی شوش دانیال گفت: افرادی تست کووید آنها مثبت شد نباید از ماسک های سوپاپ دار استفاده کنند حتما باید از ماسک های سه لایه بدون سوپاپ استفاده کنند.

​افزایش آمار فوتی های کرونا در خراسان جنوبی

هشدار معاون دانشکده علوم پزشکی شوشتر:

جوانان نسبت به کرونا مصون نیستند/ فوت افراد جوان به علت ابتلا به کووید-۱۹

معاون درمان دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شوشتر با اشاره به غلط بودن باور برخی افراد مبنی بر مصون بودن جوانان از ابتلا به کرونا تصریح کرد: هیچ کس نسبت به کرونا مصون نیست.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب