برای اولین بار انجام شد؛

سوآپ نمونه گیر بیماری کرونا با ۵۰ درصد قیمت وارداتی در کشور بومی سازی شد

خوشبختانه بار دیگر محققان کشورمان با عملیاتی سازی شعار "ما می توانیم" توانستند برای اولین بار ، سواپ نمونه گیری از ته حلق برای افراد مشکوک به کرونا را در کشور بومی سازی نمایند .

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری امروزه مهمترین خبری که فکر مردم سرتاسر جهان را به خود مشغول کرده است، اخبار مربوط به کرونا می باشد بیماری که به دلیل نداشتن هیچ گونه درمانی جان میلیون ها نفر را در سرتاسر جهان تهدید می کند. تست های مولکولی یا PCR یکی از معتبرترین آزمایش هایی است که برای تشخیص فرد مشکوک به کرونا از افراد گرفته می شود. انجام این آزمایش توسط چوب پنبه های به نام سوآپ انجام می شود که تنها تعداد محدودی از کشورها توانایی ساخت آن را دارند که خوشبختانه با تلاش متخصصان کشورمان، ایران توانست سوآپ نمونه گیری آزمایش کرونا را با 50 درصد قیمت وارداتی در کشور بومی سازی نماید .

آزمایش مولکولی توسط سوآپ چگونه انجام می شود ؟

آزمایش ‌های مولکولی یا PCR که تست اصلی تشخیص بیماری کرونا است، از نظر مولکولی به دنبال ویروس کرونا می‌گردند. این آزمایش نسبت به آزمایش های مشابه کرونا هم برای بیمار و هم برای پزشک بسیار دردآورتر و مشکل تر می باشد به همین دلیل حتماً باید توسط یک کارشناس خبره انجام شود.

روش انجام تست کرونا توسط سوآپ از بینی فرد مشکوک به کرونا

این آزمایش ها توسط سوآپ پنبه ای که شبیه یک گوش پاک کن ساده با اندازه 15 تا 20 سانتی متر می باشد از پشت گلو فرد مشکوک به کرونا گرفته می شود سپس پزشک نمونه را برای آزمایش به آزمایشگاه های مخصوص این بیماری ارسال می کند. این نمونه تحت آزمایش واکنش زنجیره ای پلیمراز (PCR) قرار خواهد گرفت. این نوع آزمایش علائم ماده ژنتیکی ویروس را تشخیص می دهد. آزمایش PCR در صورت شناسایی دو ژن خاص SARS-CoV-2 می تواند تشخیص ویروس کرونا را تأیید کند. آزمایش های مولکولی تنها می توانند به تشخیص موارد فعلی COVID-19 کمک کنند و پزشکان به کمک این آزمایش نمی توانند تشخیص دهند که کسی به عفونت کرونا مبتلا شده و بهبود یافته است.

دقت آزمایش مولکولی تا چه اندازه می باشد ؟

به اعتقاد متخصصین، آزمایش PCR از میان آزمایش های موجود کرونا ، کمترین نتیجه کاذب را دارد و تا 80 درصد می توان بر روی نتایج آن با قطعیت اظهار نظر نمود به همین دلیل نتیجه مثبت تست به احتمال قوی نشانه ابتلا به بیماری کووید 19 و الزام به ایزوله کردن فرد است؛ اما نتیجه منفی آن الزاما به معنی عدم ابتلا نیست و ممکن است به دلایل مختلف فرد ناقل یا مبتلا به ویروس باشد و نتیجه تست، منفی کاذب (ویروس در بدن فرد وجود دارد اما نتیجه تست به اشتباه منفی شده است) باشد. بنابراین توصیه می شود در هنگام همه گیری ویروس کرونای جدید همه افراد ضوابط بهداشت فردی و فاصله گذاری فیزیکی را رعایت کرده و تا حد امکان در خانه های خود بمانند.

سوآپ مورد نیاز آزمایشگاه های کشور از خارج تأمین می شود

با شیوع بیماری کرونا در جهان ، به دلیل جدید بودن این ویروس و نداشتن هیچ گونه شناخت و اطلاعاتی از آن، باعث شد بسیاری از کشورهای جهان در هفته های ابتدایی شیوع این بیماری با کمبود اطلاعات پزشکی روبه رو باشند که این مشکل با گذشت زمان به تدریج کمتر و کمتر شد. گرچه تاکنون درمان قطعی برای این بیماری کشف نشده است اما محققان موفق شدند انواع کیت های تشخیص این بیماری را ساخته و در اختیار مراکز درمانی خود قرار دهند. جمهوری اسلامی ایران نیز یکی از 10 کشوری در جهان است که در آن شیوع این بیماری بسیار گسترده است و از آنجا که با شدیدترین تحریم های اقتصادی و دارویی روبه رو است بسیاری از کشورها انتظار فلج شدن بخش درمانی ایران را داشتند اما با تلاش شبانه روزی محققان کشورمان، ایران توانست انواع کیت های تشخیص این بیماری را با دقت بالا در کشور بومی سازی نمایند.

در این رابطه بخوانید :

کیت جدید با قابلیت تشخیص همزمان ۳ ژن کرونا توسط محققین ایرانی ساخته شد

اما طی چند ماه اخیر، علارغم تلاش های شبانه روزی شرکت های دانش بنیان ، وزارت بهداشت مجبور به واردات سوآپ های مورد نیاز آزمایش کرونا از خارج به کشور بود که این موضوع، با توجه به محدود بودن منابع ارزی در شرایط کنونی ، فشار مضاعفی را به اقتصاد کشور وارد می کرد.

سوآپ نمونه گیر بیماری کرونا با 50 درصد قیمت وارداتی در کشور بومی سازی شد

خوشبختانه بار دیگر محققان کشورمان با عملیاتی سازی شعار "ما می توانیم" توانستند برای اولین بار در کشور، طراحی و تولید سواپ نمونه گیری از ته حلق برای افراد مشکوک به کرونا را بومی سازی نمایند .

دکتر مجید ممیزان مدیر مرکز رشد فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در مورد سوآپ ساخته شده گفت: در ادامه مبارزه با ویروس کووید-۱۹ پژوهشگران و محققان در شرکت های دانش بنیان و فناور مستقر در  پارک علم و فناوری سلامت مشهد در مسیر تامین محصولات و ملزومات حفاظتی حوزه بهداشت و درمان گام بر می دارند. وی افزود: در این راستا محققان جوان موفق به طراحی و تولید سوآپ نمونه گیری از ته حلق برای بیماران مبتلا به کرونا برای اولین بار در کشور شده اند.

ممیزان خاطرنشان کرد: طراحی و تولید سواپ نمونه گیری از ته حلق برای  افراد مشکوک به 19Covid-، توسط یک شرکت دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری سلامت مشهد انجام شد و در حال حاضر با مجوز وزارت بهداشت تولید گردید و با نصف قیمت نمونه خارجی وارد بازار شده و نیاز تعدادی از دانشگاه های علوم پزشکی را تامین می کند.

مدیر مرکز رشد فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد یادآور شد: پارک علم و فناوری سلامت دانشگاه در نظر دارد با تامین امکانات لازم در حداقل زمان، ظرفیت تولید محصول این شرکت را تا سقف بیش از یک میلیون سواپ در ماه افزایش دهد .

COVID-19 یک بیماری عفونی است که توسط ویروس SARS-CoV-2 ایجاد می‌شود و با روشی مشابه با ویروس سرماخوردگی یا آنفلوآنزا، به راحتی بین افراد گسترش می‌یابد. اغلب مبتلایان به COVID-19 دارای بیماری تنفسی خفیف تا متوسط هستند، و برخی ممکن است علامتی نداشته باشند (عفونت بدون علامت). برخی دیگر دچار علائم شدیدی می‌شوند و نیاز به مراقبت‌های ویژه پیدا می‌کنند. براساس آخرین آمار سازمان جهانی ، تا کنون نزدیک به 12 میلیون نفر در جهان به این ویروس مبتلا شده اند و هزاران نفر نیز جان خورد را از دست داده اند .

انتهای پیام /

خبرنگار: سجاد عبدلی

زمان انتشار: سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 89042

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب