خبرگزاری علم و فناوری

حمایت گام به گام پارک علم و فناوری از تولد تا ۳ سالگی شرکت های دانش بنیان

شرکت های دانش بنیان موتور محرکه اقتصاد دانش محور به شمار می آیند و حمایت از آنها برای رشد و توسعه کشور ضروری است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مرکزی؛ محمد رفیعی رئیس پارک علم و فناوری استان مرکزی در توصیف کارایی پارک های علم و فناوری گفت:پارك هاي علم و فناوري زيرساخت هاي اقتصاد دانش بنيان در يك كشور هستند.پارك واحدي است كه با دانشگاه و مراكز پژوهشي در ارتباط است، زيرساخت ها و خدمات پشتيباني به خصوص فضاهاي اداري و آزمايشگاهي را براي شركت هاي دانش بنيان فراهم مي كند و بستر لازم را جهت انتقال و توسعه فناوري، جذب سرمايه گذاري و ورود به بازارهاي داخلي و خارجي به وجود مي آورد.

رفیعی افزود: بنای اصلی شرکت های دانش بنیان بر علم و فناوری است و تمامی مدیران و کارکنان آن را متخصصان رشته یا رشته های گوناگون دانشگاهی تشکیل می دهند.

وی درباره مراحل قانونی ثبت شرکت های دانش بنیان بیان کرد: شرکت های دانش بنیان از نظر قانون، شرایط خاصی برای ثبت ، راه اندازی ، تأسیس ، فعالیت و اعطای تسهیلات مادی و غیر مادی دارند.

رئیس پارک علم و فناوری استان مرکزی ادامه داد : وظیفه اصلی پارک حمایت کردن از فعالین شرکت های دانش بنیان است که به منظور هم افزایی علم و ثروت ، توسعه اقتصاد دانش محور و تحقق اهداف علمی و اقتصادی (اختراع و نوآوری ) کنار هم هستند.

رفیعی با بیان اینکه تمامی شرکتها در ابتدای ورود به پارک دانش محور می باشند، از فرایند تأیید دانش محور به دانش بنیان گفت:برای تجاری سازی و توسعه طرح در حوزه فناوری های برتر و با ارزش افزوده فراوان که به تأیید کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اسلامی ایران می رسد، موفق به اخذ نشان دانش بنیانی می شوند.

او در مورد خدماتی که در این مجموعه به شرکت ها ارائه می شود اظهار کرد :از نظرپارک علم وفناوری شرکت های دانشبنیان و دانشمحور به طور مساوی از خدمات استفاده خواهند کرد و هیچگونه تمایزی بین آنها نیست.

واحدهای فن آور در سه حیطه پیش رشد، رشد و دانش بنیان در پارک مستقر هستند ،که تعداد آنها 150 شرکت است. بنابر آمار اعلام شده از سوی دکتر رفیعی در استان مرکزی 88 شرکت و در اراک 30شرکت به عنوان دانشبنیان ثبت شده و مجوز گرفته اند.

 

تجاري سازي دانش و تبديل ايده به كسب و كار دانش بنيان

رئیس پارک علم و فناوری استان مرکزی در پاسخ به این سوال که چه کسانی می توانند داخل پارک شده  و از خدمات آن استفاده کنند گفت: پارک علم و فناوری به عنوان یک سازمان تسهیلگر، به افراد دارای ایده که ایده شان قابلیت تجاری سازی دارد اجازه استفاده از خدمات پارک را می دهد.

رفیعی تبديل ايده به كسب و كار را اصلي ترين وظيفه پارك ها عنوان کرد؛ زيرا امروزه، اين محصولات نيستند كه رقابت مي كنند بلكه كسب و كارها هستند كه با استفاده از ابزارهاي متعددي نظير محصولاتشان ، در عرصه ارزش آفريني به رقابت مي پردازند.

وی در ادامه افزود: اکثر این شرکت ها در پارک علم و فناوری ومراکز رشد فناوری مستقر و فعالند و حمایت های مختلفی از آنها می شود. اولین خدماتی که پارک به افراد ارائه می دهد مشاوره تخصصی در زمینه ایده) منتورینگ( به متقاضیان می باشد که شامل آموزش کامل مفاهیم کسب و کار نوین و آگاه کردن افراد است که ایده آنها در کسب و کار چه جایگاهی دارد و چگونه به درآمدزایی خواهد رسید. همچنین مشاوره هایی در این زمینه که سهامی عام یا خاص باشند به آنها داده می شود.

نوع مشاوره ای که پارک به آنها می دهد فرایند تیم سازی (بازرگانی، مالی، اقتصادی، فنی) و چگونگی فعالیت همه اعضا را برای آنها تشریح می کند که در این راه برای آنها مشکلات کمتری پیش بیاید. در مرحله آخر شرکتها را حمایت مالی می کنیم.

رفیعی اضافه کرد: با توجه به بودجه ای که از طرف دولت در اختیار پارک علم و فناوری قرار گرفته بدون هیچگونه بوروکراسی اداری با نظارت پارک علم و فناوری به شکل مرحله به مرحله در اختیار شرکت ها قرار می گیرد تا فرایند وپروسه تعریف شده را طی کنند.

 

كمك به رشد شركت هاي دانش بنيان در مرحله شروع

رفیعی رئیس پارک علم و فناوری استان مرکزی درباره آغاز راه این شرکتها بیان کرد: در مرحله شروع فعالیت خطرهای بسیاری این شرکتها را تهدید می کند، ، لذا تعديل ريسك (کم کردن ریسک)شركت ها در طي مسير رشد، از وظايف پارك می باشد. منتورینگ وکمک به تجاری سازی ایده ها تحت عنوان شرکت و در اختیار قرار دادن مکانی به عنوان دفتر از وظایف پارک های علم و فناوری است.

رفیعی درباره دفاتری که در داخل پارک علم و فناوری در اختیار شرکتها گذاشته می شود اضافه کرد:اجاره آنها بسیار ناچیز است و در تمامی روزهای سال حتی ایام تعطیل می توانند از خدمات پارک علم و فناوری به راحتی استفاده کنند.

وی در ادامه صحبتهای خود در خصوص بازارسازی محصولات به نکته جالبی اشاره کرد: پارک علم و فناوری موظف است در زمینه فروش و بازارسازی محصولات از سازمانهای سمت ، شرکت شهرکها و سازمان های دیگری که در زمینه فروش می توانند کمک کنند یاری بطلبد.

رئیس پارک علم و فناوری استان مرکزی اضافه کرد: پارک علم و فناوری به شرکتهای دانش محور و دانش بنیان برای تعامل و ایجاد فضایی برای فروش محصولات شرکت که شامل محصولات فیزیکی و خدماتی می باشد کمک می کند.

رفیعی از نظارتی که در روند تأسیس شرکت های دانش بنیان انجام می شود گفت:تعریف پارک از نظارت شرکتها متفاوت است.وقتی یک فرد، هسته یا یک گروه با یک ایده به پارک مراجعه کرد و از مشاوره های آنجا بهره مند شد و سپس تشکیل گروه داد، در دوره 6تا 9ماه بر اساس شرایطی که پارک علم و فناوری برای آنها تعریف کرده است باید شخصیت خود را از حقیقی به حقوقی تبدیل کنند تا وارد قسمت رشد شوند و سپس از وام کم بهره بهره مند خواهند شد.در غیر اینصورت از پارک خارج می شوند.

وی ادامه داد:در طی سه سال روند رشد، هر ساله توسط کارشناس های پارک علم و فناوری و کارشناسان در حال ارزیابی قرار خواهد گرفت.و بعد از طی این مدت وارد پارک علم و فناوری خواهد شد. اولین معیار برای پذیرش در پارک علم و فناوری ، عرضه محصول به بازار و فروش می باشد که چنانچه بالای 500میلیون تومان فروش نداشته باشند نمی توانند وارد پارک شوند.

دکتر رفیعی در اینباره بیان کرد: هم اکنون 37شرکت توانسته اند به شخصیت حقوقی دست یابندو از این طریق پرسنل خود را بیمه و از دیگر خدماتی چون معافیت های مالیاتی و گمرکی،تخفیف خدمات آزمایشگاهی، تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی و تسهیلات نظام وظیفه و بسیاری حمایت های دیگر بهرمند شده اند.

رئیس پارک علم و فناوری استان مرکزی گفت: واحدهای زیادی وارد پارک شده و تمامی خدمات ابتدایی در اختیارشان قرار گرفته است ولی معیارهای لازم برای یک شرکت را به دست نیاورده بنابراین از پارک علم و فناوری خارج شده اند.

رفیعی در ادامه صحبتهای خود عنوان می کند :یکی از مسائلی که برای پارک علم و فناوری از اهمیت بالایی برخوردار است ارزآوری برای کشور است. رسالت پارک ابتدا ملی ، بعد منطقه ای، ودر آخر شهری می باشد.

وی در ادامه صحبتهای خود ارزآوری و صادرات را به عنوان آیتم های اصلی شرکت های دانش بنیان بیان و اضافه کرد:در سال گذشته پارک علم و فناوری استان مرکزی توانست دومیلیون و پانصد هزار یورو ارزآوری برای کشور داشته باشد.

رفیعی در ادامه صحبتهای خود درباره رتبه پارک علم و فناوی استان مرکزی در کشور افزود:همه پارک های علم و فناوری در کشور در زمینه بحران کرونا مشغول فعالیت هستند و با توجه به تمام مشکلات تا امروز بسیار موفق بوده اند ،پارک علم و فناوری استان مرکزی نیز در این زمینه فعالیت های خوبی را داشته است و نتیجه کار این مدت را در جلسه ای برای ریاست جمهوری از طریق ویدیو کنفرانس اعلام کرده است.

وی با بیان اینکه ارزیابی پارکها در سه سطح انجام می شود، پارک علم و فناوری استان مرکزی را به عنوان سطح یک (توسعه یافته )معرفی کرد.

رئیس پارک علم و فناوری استان مرکزی در زمینه برنامه های امسال پارک علم و فناوری اضافه کرد: به دلیل شیوع کرونا در این روزها برنامه های پارک بیشتر حول محور این مسئله می باشد.برنامه ریزی کردیم به شکل راهبردی ، خیلی هدفمند و جدی به شکل کوتاه مدت در 3تا 5سال آینده به عنوان یکی از پارک های پیش رو در ایران مطرح شویم.

رفیعی در ادامه گفتگوی خود به نکته جالبی پرداخت:پارک علم و فناوری استان مرکزی همیشه در جشنواره تکنولوژی های ساخت ایران، جشنواره شیخ بهایی و ... رتبه های اول تا سوم را کسب کرده که نشان دهنده پتانسیل فکری بالا در استان می باشد.و توان برتر بودن را دارد.

وی در مورد اینکه پارک های علم و فناوری بر چه بستری رشد می کند افزود:ایجاد شرکتهای توانمندی که فروش بالایی داشته و تولید ثروت برای خود، منطقه و کشور کنند و به دنبال آن ارزآوری برای کشور و سلامت و رفاه را برای مردم به ارمغان آورند بستر رشد پارک های علم و فناوری است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا شرکت های علم و فناوری تولید علم داشته اند یا تمامی فعالیتهای آنها جنبه تقلیدی دارد بیان کرد: مهمترین مسئله در پارک های علم و فناوری برونداد محصول می باشد، بحثی که در دانشگاه ها به آن پرداخته شده و تلاش شده در پارک های علم و فناوری به صورت عملیاتی و فیزیکی ملموس باشد.شرکتهایی که در پارک های علم و فناوری بخواهند رشد کنند باید دارای نوآوری باشند و محصولات متفاوتی را برای عرضه تولید کنند؛ زیرا در بحث بازارسازی چنانچه مشتری نداشته باشند محکوم به شکست خواهند بود.

رئیس پارک علم و فناوری استان مرکزی گفت:اصل فعالیت هایی که در پارک علم و فناوری انجام می شود فیزیکی سازی علمی است که در دانشگاه ها به دانشجویان آموخته شده است. در دانشگاه های ایران سرمایه گذاری های کلانی در عرصه پژوهش اتفاق افتاده که همه را  نسبت به آینده کشور و این شرکتها خوشبین می کند.

رفیعی در ادامه صحبتهای خود به برون دادهایی که از پارک علم و فناوری در کشور بوده اشاره کرد: تولید پلی تکنولوژی ، سلولهای بنیادی ، انرژی هسته ای و ... که استارت اولیه همه این موفقیت ها از یک ایده در پارک علم و فناوری است و با حمایت انجام شده به موفقیت رسیده اند.

وی با اشاره به تحریم هاو بلایای طبیعی ادامه داد: مجموعه اقداماتی که از سوی قدرت های جهانی در جهت مجازات ایران عملی کرده اند و مجموعه اتفاقهای طبیعی چون سیل و زلزله و خشکسالی را می توان به عنوان دلایلی که ایران به بازار جهانی دسترسی نداشته باشد بیان کرد با این وجود در صنایع غذایی بسیار پیشرفت داشته ایم.25درصد از گردش مالی ما از صنایع غذایی می باشد.و این آمار جهانی است.

رفیعی درباره نتایجی که شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری بر روی زندگی مردم دارند بیان کرد: تأسیس مراکز رشد و پارک های علم و فناوری در دنیا شتاب قابل ملاحظه ای داشته است و نقش این موسسات و کارکردهای متنوع آنان به عنوان بخشی از زیرساخت های نوآوری و فناوری در کشور روزبه روز آشکارتر و نمایان تر می شود در این زمینه احتیاج به زمان داریم تا بیشتر این تأثیر را در زندگی مردم مشاهده کنیم. زیرا پارک قسمتی از زندگی مردم شده است.

رئیس پارک علم و فناوری استان مرکزی با بیان اینکه استان مرکزی از جمله استان های صنعتی کشور است و بخش های خدمات ، صنعت و کشاورزی برای اقتصاد استان اهمیت دارد، میزان موفقیت استان در صنایع سنگین را بیشتر دانست و اضافه کرد: در صنایع سنگین رتبه 4 ، در کشاورزی رتبه 3 و در خدمات رتبه 4 را به خود اختصاص داده ایم.

 

اتمام خبر/ج

 

 

 

 

 

 

 

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۵:۳۶

شناسه خبر: 89059

مطالب مرتبط :
آهک

خبرگزاری علم و فناوری از قم خبر داد

اجرایی شدن طرح پژوهشی تحلیل حرارتی کوره های آهک در قم

رئیس واحد پژوهش شرکت گاز قم گفت: طرح پژوهشی تحلیل حرارتی کوره های پخت آهک با هدف اصلاح روش تولید آهک در این استان تهیه و اجرا شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب