به همت محققان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان؛

سوکت پروتزی مشبک برای قطع عضو زیرزانو طراحی و تولید شد

سوکت پروتزی مشبک جدید با استفاده از اسکن و پرینت سه بعدی برای قطع عضو زیرزانو به همت محققان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با موفقیت طراحی و تولید شد، با اجرای این طرح و تولید این محصول تکنولوژی CAD-CAM در زمینه ساخت اندام مصنوعی، بدون نیاز به شرکت های تجاری بزرگ، در ایران ایجاد شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، سوکت پروتزی جدید با استفاده از اسکن و پرینت سه بعدی برای قطع عضو زیرزانو در قالب یک پایان نامه توسط محققان دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با موفقیت طراحی و تولید شد، با اجرای این طرح و تولید این محصول تکنولوژی CAD-CAM در زمینه ساخت اندام مصنوعی، بدون نیاز به شرکت های تجاری بزرگ، در ایران ایجاد شده است.

داود فرهمندی نجف آبادی در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری با بیان این که این اختراع در قالب پایان نامه دانشجویی با راهنمایی آقای دکتر سعید فرقانی عضو هیات علمی دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان محقق شده است، گفت: طبق برآورد سازمان بهداشت جهانی قریب به 40 میلیون قطع عضو در جهان وجود دارد و شیوع بیماران قطع عضو در هر سال در حال افزایش است.

وی با اشاره به این که براسـاس آمـار بنيـاد شهید و امور ایثارگران بیش از 20 هزار نفر دچار قطع عضو شده اند و از این تعداد بیش از 60 درصد مبتلا به قطع اندامهاي تحتاني مي باشند، افزود: آمارها در ایران حاکی از ابتلا بیش از سه میلیون نفر به دیابت است که بر اساس برآورد سازمان بهداشت جهانی چنانچه اقدامات مؤثری صورت نپذیرد، این تعداد تا سال 2030 به نزدیک 7 میلیون نفر خواهد رسید. 15 درصد تمام افراد دیابتی در طول عمر خود دچار زخم پای دیابتی می‌شوند، که برخی از آنها دچار قطع عضو می‌شوند.

فرهمندی با بیان اینکه علل قطع عضو تنها به این موارد محدود نمی شود و تصادفات جاده ای، کار با وسایل صنعتی و ... به این آمار می افزاید، گفت: نکته قابل توجه این است که به طور معمول، هر فرد آمپوته اندام تحتانی در هر دو تا سه سال، نیاز به یک سوکت جدید دارد.

وی در ادامه با اشاره به این که امروزه طراحی و ساخت سوکت های پروتز به روش کامپیوتری یک ضرورت است، خاطرنشان کرد: ساخت پروتز هیچگاه به سهولت ساخت سایر وسایل ارتوپدی نبوده است و نیازمند تجربه و مهارت کافی می باشد.

این محقق افزود: روش مرسوم ساخت پروتزهای اندام علاوه بر صرف هزینه بالا و زمان زیاد، به تخصص و تجربه پروتزیست متکی است، در این خصوص هم گزارشات حاکی از این است که دنیا با کمبود 40 هزار نفر پروتزیست ماهر و آموزش دیده مواجهه است و تنها 18000 نفر متخصص جدید در نیم قرن آینده تعلیم و تربیت خواهند شد.

 

تکنولوژی پیشرو در ساخت اندام مصنوعی«طراحي به كمك كامپيوتر» و «ساخت به كمك كامپيوتر» است

وی با بیان این که تکنولوژی پیشرو در دنیا «طراحي به كمك كامپيوتر» و «ساخت به كمك كامپيوتر» است، اظهار کرد: برخی کشورها در بکارگیری این تکنولوژی پیشرفت کرده و کشور ما را بعنوان بازار هدف در نظر گرفته و محصولات خود را به قیمت های گزاف در کشور ما ارائه می دهند، این با ارز بری قابل توجه، تحمیل هزینه های سنگین به تکنسین های ارتز و پروتز و نهایتاً به مددجویان و افرادی که میخواهند از این وسایل استفاده کنند همراه است مضافا این که چنین عواملی ورود به این کار در کشور را سخت و بی نتیجه کرده است.

فرهمندی گفت: آنچه که در این طرح انجام شده است، ساخت پروتز با استفاده از تکنولوژی اسکن سه بعدی، طراحی کامپیوتری و ساخت به وسیله پرینتر سه بعدی می باشد که با توجه به اطلاعات مجریان مطالعه حاضر، در ایران انجام نمی پذیرد و این در حالی است که دقت بسیار بالای این روش، هزینه ی کمتر برای سرویس گیرنده و عدم نیاز به تجربه و مهارت فنی بالای پروتزیست و همچنین صرفه جویی در زمان از مزایای این روش می باشد.

این محقق بیان کرد: استفاده از مواد فلکسیبل در ساخت سوکت منجر به راحتی بیشتر فرد آمپوته و بهبود وضعیت راه رفتن خواهد گردید و از آسیب های پوستی که بر اثر نیروهای نابه جا ایجاد می شود هم جلوگیری می کند.

فرهمندی ادامه داد: دیگر ویژگی متمایز کننده سوکت پیشنهادی مشبک بودن آن می باشد که یکی از اشکالات اساسی سوکت های معمولی در آب و هوای گرم را برطرف خواهد نمود و بالطبع منجر به کاهش تعریق، راحتی بیشتر و در نتیجه ارتقاء کیفیت زندگی فرد آمپوته می شود.

وی افزود: این سوکت ها با رعایت تکنیک های خاص طراحی و پرینت توانسته از مقاومت و عملکرد خیلی خوبی برخوردار و نه تنها به صورت پایلون بلکه به عنوان سوکت دائمی برای یک پروتز زیر زانو استفاده شوند.

فرهمندی گفت: محصول نهایی در این طرح، ساخت سوکت پروتزی بدون نیاز به قالبگیری و بدون نیاز به روشهای سنتی، از روش اسکن سه بُعدی و ساخت بوسیله پرینتر سه بُعدی است که موفقیت آن در کاهش دمای پوست باقی مانده عضو قطع شده در قالب پروژه پایانامه کارشناسی ارشد محصول محور در دانشکده علوم توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در سال 1397 مورد بررسی قرار گرفت.

 

 دستیابی به تکنولوژی CAD-CAM در زمینه ساخت اندام مصنوعی

وی افزود: در واقع با اجرای این طرح و تولید این محصول میتوان گفت تکنولوژی CAD-CAM در زمینه ساخت اندام مصنوعی، بدون نیاز به شرکت های تجاری بزرگ، در ایران وارد شده و میتواند مراحل تکمیلی خود را در سالهای آتی به سرانجام برساند.

این محقق گفت: برخورداری از این تکنولوژی، برطرف کردن نقاط ضعف آن و آموزش حرفه ای در دانشگاه ها می تواند افق بسیار روشنی را در آینده کشور در زمینه ساخت ارتز و پروتز به ما نشان دهد و زمینه اشتغال افراد زیادی را فراهم بیاورد..

فرهمندی با بیان این که این مراحل طراحی و ساخت این محصول در شرکت بهساز طب آژند که جزء شرکت های فناور مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان است، انجام گرفت، تصریح کرد: فرآیند ساخت سوکت جدید با استفاده از اسکن و پرینتر سه بعدی در سال 1398 به عنوان یک اختراع در اداره ثبت اختراعات پذیرفته شد و در این سالها توانسته ایم علاوه بر ساخت تعداد زیاد آن برای بیماران قطع عضو، زمینه اشتغال حداقل 5 نفر به طور مستقیم در این زمینه در مجموعه شرکت بهساز طب آژند فراهم کنیم، .

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 89062

مطالب مرتبط :
بزرگسالان مبتلا به آرتریت روماتوئید خطر دیابت نوع ۲ کمتری دارند

بزرگسالان مبتلا به آرتریت روماتوئید خطر دیابت نوع ۲ کمتری دارند

محققان با یک تجزیه و تحلیل جدیدی از یک پایگاه داده بیمه ای ایالات متحده نشان دادند که بزرگسالان مبتلا به آرتریت روماتوئید نسبت به سایر افراد، از جمله افراد مبتلا به انواع دیگر آرتریت، ابتلا به دیابت نوع ۲ خطر کمتری (۲۴٪ تا ۳۵٪ ) دارند.

سابک

علم و فناوری گزارش می دهد؛

بانی تحقیق و توسعه فناوریهای اخیر حوزه اشتغال کشور، کیست؟

در یکی دوساله اخیر در جریان راه اندازی سامانه های الکترونیکی متعددی قرار گرفتیم که محورآنها خدمات مربوط به اشتغال به تصدیگری دفاتر مشاوره شغلی و کاریابی های کشور بود. برآن شدیم تا برای آشنایی با مجریان این خدمات، تحقیقی انجام دهیم. در جریان این تحقیق با شرکت پژوهشی و انفورماتیکی پاکا آشنا شدیم و موفق شدیم با مدیرعامل و کارشناسان این شرکت گپ و گفتی داشته باشیم.

راه اندازی خط تولید پودر آلفا آلومینا کاملا بومی در اصفهان

توسط محققان شرکت رایکا صنعت افرند؛

راه اندازی خط تولید پودر آلفا آلومینا کاملا بومی در اصفهان

محققان شرکت دانش بنیان رایکا صنعت افرند مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با دستیابی به تکنولوژِی تولید پودر آلفا آلومینا موفق شدند فاز آلفا آلومینا را در دمای کمتر از ۱۲۰۰ درجه سانتی گراد تولید کرده و حالا هم توانستند اولین خط تولید آن را با ظرفیت روزانه ۵۰۰ کیلو گرم راه اندازی کنند.

آگاهی بخشی همراه با توزیع بسته های غذای گرم بین نیازمندان در دستور کار باشد

مسئول کمیته بهداشتی کارگروه تخصصی مبارزه با ویروس کرونا(کووید۱۹) مطرح کرد؛

آگاهی بخشی همراه با توزیع بسته های غذای گرم در دستور کار باشد

مسئول کمیته بهداشتی کارگروه تخصصی مبارزه با ویروس کرونا(کووید۱۹) بسیج اساتید استان اصفهان، با اشاره به توزیع بسته های غذای گرم که در دهه ولایت و روز غدیر خم انجام می شود، گفت: کووید۱۹ یک بیماری تنفسی است که از فرد به فرد دیگر انتقال پیدا کرده اما آگاهی بخشی همراه با توزیع بسته های غذای گرم بین نیازمندان در دستور کار باشد.

 كودكان زیر ۵ سال سطح بالاتری از کرونا ویروس را حمل می كنند

محققان بیمارستان کودکان لوری شیکاگو؛

كودكان زیر ۵ سال سطح بالاتری از کرونا ویروس را حمل می كنند

محققان بر طبق یک مطالعه در بیمارستان کودکان لوری شیکاگو گزارش کردند، کودکان زیر پنج سال بین «۱۰ تا ۱۰۰» برابر بیشتر میزان ماده ژنتیکی کروناویروس در بینی خود نسبت به کودکان بزرگتر و بزرگسالان دارند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب