مالزی و گرجستان مشتری محصول باکیفیت ایرانی؛

محققین ایرانی بر انحصار آمریکا در تولید پانسمان شبیه پوست انسان پایان دادند

محققین کشورمان موفق به ساخت نوعی پانسمان شبیه پوست انسان برای درمان زخم های خاص شدند که تاکنون تکنولوژی ساخت آن تنها در اختیار کشور آمریکا بوده است .

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری برخی بیماران، مانند بیماران مبتلا به دیابت، اشخاصی که دچار سوختگی شده‌اند، یا مجروحان جنگی و تصادفات رانندگی ممکن است به زخم‌هایی مبتلا شوند که با پانسمان‌های عادی قابل درمان نباشد. وضعیت زخم این بیماران گاهی آنقدر حاد و بحرانی می‌شود که به قطع عضو و حتی مرگ بیمار منجر می‌شود. درمان این گونه زخم‌ها نیازمند یک پانسمان ویژه است که به آن ها پانسمان های پوستی می گویند که تاکنون تنها توسط کشور آمریکا ساخته شده است؛ اما خوشبختانه تعدادی از محققان دانشگاه امیر کبیر توانستند به انحصار چند ساله این کشور در ساخت این پانسمان ها پایان دهند و با یک دهم قیمت نمونه آمریکایی، این پانسمان را در کشور بومی سازی نمایند .

پانسمان چیست ؟

پانسمان را قرار دادن پوشش حفاظتی برروی زخم می گویند، که مهمترین شرط آن استریل بودن می باشد. هدف از پانسمان زخم تسهیل در بهبودی زخم، پیشگیری از عفونت، جلوگیری از خونریزی، کمک به فرایند التیام زخم، عایق دما، حفظ رطوبت زخم و حفاظت زخم از صدمات مکانیکی است.

نحوه پانسمان بستگی به نوع و محل زخم داشته و به‌طور کلی باید اصول سترون سازی، قطع خون‌ریزی و کاهش درد و جوشگاه زخم رعایت شود. برای اینکار معمولاً پزشک یا پرستار از محلولهای شست‌وشو مانند سرم نمکی و مواد ضد عفونی‌کننده مانند بتادین، آب اکسیژنه، گاز پانسمان، چسب زخم، پنبه و باندهای پزشکی استفاده می‌کند.

انواع پانسمان

امروزه انواع مختلفی از پانسمانهای زخمی وجود دارد که در زمینه پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. در این گزارش، در مورد متداول ترین آنها بحث خواهیم کرد.

1- پانسمان گاز

گاز "Gauze" یک پارچه نازک با بافت باز است. معمولاً از گاز پس از سترون کردن (استریل) برای پانسمان زخم استفاده می‌شود. این پارچه‌های تور مانند در اتاق عمل کاربرد زیادی دارند و در ابعاد ۱۰ در ۱۰ سانتی متر یافت می‌شوند. از نظر شناسایی و رادیوپک بودن به دو نوع ساده و خط دار تقسیم می‌شوند. برخی از گازها دارای ویژگی خاصی هستند مثلاً گاز وازلین که برای پانسمان سوختگی به کار می‌رود و به دلیل چرب بودن به سطح زخم زیاد نمی‌چسبد یا گاز خط دار که در اتاق عمل به کار می‌رود و به دلیل داشتن یک نخ حاجب در رادیوگرافی، یافتن آن در بدن بیمار در مواردیکه گاز در موضع جراحی جا می‌ماند ساده‌تر است.

2- پانسمان فوم

یکی دیگر از انواع متداول پانسمان زخم، پانسمان فوم است. بسته به مارک آنها بسیار نرم و معمولاً بسیار جاذب هستند. پانسمان های فوم از جهت محافظت از زخم در حین بهبودی و حفظ تعادل رطوبت سالم به شما کمک می کنند. این امر باعث می شود پانسمان های فوم برای زخم هایی که ممکن است بوی بد داشته باشند، مفید باشد. جاذب بودن پانسمانهای فوم به افزایش زمان بهبودی کمک می کند زیرا پانسمان به طور مؤثر مایعات اضافی را از سطح زخم ها جذب می کند و در عین حال مرطوب نگه می دارد. رطوبت موجود در داخل زخم از پانسمانهای فوم باعث بهبود زمان بهبودی در ضمن محافظت از ناحیه در برابر عفونت می شود. بخاطر نفوذپذیری بی نظیر پانسمان فوم، بخار آب وارد می شود اما باکتری ها نمی توانند وارد زخم شوند. پانسمان های فوم در شکل ها و اندازه های مختلفی وجود دارد. هر دو گزینه چسب دار و غیر چسب دار در دسترس است.

3- پانسمان شفاف

پانسمان شفاف معمولاً در مواردی مورد استفاده قرار می گیرد که پزشک بخواهد از نزدیک بر بهبود زخم خاص نظارت داشته باشد. از آنجا که پانسمان شفاف با استفاده از یک فیلم واضح ساخته می شود، نظارت بر زخم ها با استفاده از این نوع پانسمان در مقایسه با باند پارچه ای یا فوم بسیار ساده تر است.

به همین دلیل اغلب از پانسمان شفاف روی زخمهای بزرگتر و پیچیده تر استفاده می شود. بیشتر اوقات، از پانسمان شفاف در سایت های برش جراحی، سوختگی و زخم و سایت های IV استفاده می شود. از آنجا که فیلم بسیار نازک است، این پانسمان ها راحت تر از سایرین در نظر گرفته می شوند و به مراتب انعطاف پذیر تر هستند.

4- پانسمان آلژینات

پانسمان های آلژینات بسیار جاذب هستند و در زخم هایی استفاده می شوند که دارای ترشحات بیش از حد هستند. میزان جذب آن تا 20 برابر وزن خودشان است و باعث می شود این پانسمان هابرای زخم های شدید یا عمیق مناسب باشند. در کنار جذب، پانسمان های آلژینات نیز ماده ای مانند ژل را برای کمک به روند بهبودی ایجاد می کنند.

بهترین استفاده از این پانسمان ها برای سوختگی، زخم های وریدی و زخم های فشاری است. از آلژینات روی زخمهایی که در حال حاضر خشک هستند استفاده نکنید زیرا این روند،مانع بهبودی می شود و محیطی را ایجاد می کند که حتی خشک تر باشد. آلژینات فقط باید روی زخمهایی که مرطوب هستند و مقادیر زیادی ترشحات دارند استفاده شود. از آنجایی که پانسمان های آلژینات روی زخم هایی با ترشحات زیاد استفاده می شوند ، آنها بیشتر مواقع باید هر ۲الی۳ روز یکبار تعویض شوند.

5- پانسمان هیدروژل

برای زخم های خشک که نیاز به کمی بهبودی دارند، هیدروژل گزینه بسیار خوبی است. این پانسمان به گونه ای عمل می کند که رطوبت را به زخم شما می افزاید بنابراین سریعتر بهبود می یابد و بافت خشک و مرده را تجزیه می کند. این فرایند به افزایش سطح راحتی بیمار کمک می کند و همزمان باعث کاهش درد ناشی از بافت مرده می شود. در برخی محصولات هیدروژل برای راحتی بیشتر از ژل خنک کننده استفاده می شود.

پانسمان زخم هیدروژل معمولاً در طیف وسیعی از زخم ها استفاده می شود. زخم هایی که اندکی از ترشحات مایعات خارج می شوند ، برای ریکاوری قوی نیاز به پانسمان های هیدروژل دارند. این پانسمان ها همچنین در زخم هایی استفاده می شوند که به طور غیرمعمول دردناک یا نکروزه هستند. با توجه به مایع اضافی موجود در این پانسمان ها که باعث رشد سلولی می شود، هیدروژل برای سوختگی درجه ۲ مناسب است.

مشکل پانسمان های موجود در بازار چیست ؟

پانسمان های سنتی مانند گاز و پنبه که در ایران نیز رواج بسیاری یافته اند، بسیاری از ویژگی های یک پانسمان ایده آل را ندارند. آن ها ذرات و باقیمانده فیبر و الیاف خود را در زخم به جای می گذارند. این پانسمان ها به بستر زخم چسبیده و آن را خشک و دهیدراته می کنند و نیاز به تعویض مکرر و مراقبت پرستاری ماهرانه دارند. این پانسمان ها نبایستی مستقیماً روی سطح مرطوب زخم گذاشته شوند و استفاده از آن ها محدود به شرایطی است که زخم خشک و تمیز بوده و یا فقط بعنوان پانسمان ثانویه استفاده شوند (برای جذب اگزودا و یا برای محافظت و جدا سازی زخم).

چسبیدن پانسمان به زخم

برای رفع این مشکل آمریکا با ساخت نوعی پانسمان که بسیار شبیه با بافت های پوست انسان است توانست انقلابی عظیم در زمینه پانسمان زخم به وجود بیاورد که به راحتی با انواع زخم ها سازگاری دارد و می توان برای درمان آن ها از این پانسمان ها استفاده کرد .

پایان انحصار آمریکا در تولید پانسمان شبیه پوست انسان توسط محققین دانشگاه امیرکبیر

طی سال های اخیر به دلیل تحریم های ظالمانه آمریکا علیه مردم ایران، باعث شده بسیاری از بیماران برای تهیه داروهای خود با مشکل روبه رو شوند. در زمینه خرید پانسمان ویژه آمریکایی نیز ، کمپانی تولید کننده این پانسمان ها ، دیگر حاضر به فروش این محصول به کشورمان نشد که این عامل مشکلاتی را برای بیماران به وجود آورد. خوشبختانه باردیگر ، با تلاش شبانه روزی محققین کشورمان ، ایران توانست در زمینه تولید این پانسمان ها نیز به خودکفایی برسد و لقب دومین کشور سازنده این پانسمان ها را به خود اختصاص دهد.

محمود قفقازی مدیر عامل شرکت دانش‌بنیان تولید کننده این پانسمان ها گفت: قبلاً پانسمان پیشرفته شبیه پوست انسان، با قیمت‌های بالا از کشورهایی مانند آمریکا وارد می‌شد. با توجه به مشکلات تحریمی و افزایش قیمت ارز، واردات این محصولات نیز با مشکلاتی مواجه شد. این مسئله باعث شد تا متخصصان توانمند این شرکت، اقدام به بومی‌سازی این محصول کنند. وی در ادامه افزود: پانسمان پیشرفته شبیه پوست انسان در داخل تولید شد و به مراکز درمانی عرضه شده است. در این محصول از کلاژن و زیست پلیمر استفاده شده است، این نوع از پانسمان، روند بهبود زخم را تسریع می‌کند. پانسمان پیشرفته شبیه زخم انسان با یک بیستم قیمت محصول مشابه آمریکایی تولید شده است و همین موضوع باعث شده است تا یک مزیت رقابتی قابل توجه برای این کالای دانش بنیان ایجاد شود.

مدیر عامل شرکت دانش بنیان با اشاره به تلاش‌های این مجموعه دانش‌بنیان برای توسعه محصولات، بیان کرد: این محصول پزشکی موفق شد تا مجوزهای لازم را اخذ کند، پانسمان پیشرفته شبیه زخم انسان تا کنون به کشورهایی مانند مالزی و گرجستان صادر شده است. با توجه به کیفیت خوب و قیمت بسیار کمتر از نمونه مشابه خارجی امیدوار، هستیم تا بازار این محصول گسترده‌تر شود.

انتهای پیام /

خبرنگار: سجاد عبدلی

زمان انتشار: شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 89064

مطالب مرتبط :
هیدروژل

ساخت مغز مصنوعی که توانایی حافظه و فراموشی دارد+عکس

هیدروژل‌ها موادی انعطاف‌پذیر هستند که از درصد زیادی آب تشکیل می‌شوند (در این مورد حدود ۴۵%) به‌همراه سایر مواد شیمیایی که ساختار داربستی مانند را برای مهار آب فراهم می‌کنند. به دلیل محتوای آب قابل توجه، هیدروژل همچنین دارای درجه انعطاف‌پذیری بسیار شبیه به بافت طبیعی است. به عنوان «مواد هوشمند» پاسخگو، آنها می‌توانند سامانه‌های شیمیایی را ایجاد کنند که در اثر تحریک با عوامل خارجی باعث شود ترکیبات خاصی به محیط آزاد شوند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب