علم و فناوری گزارش می دهد؛

ساخت ربات هوشمندی که می تواند در طول شبانه روز ده برابر پزشکان کار کند+فیلم و عکس

محققان دانشگاه "لیورپول" انگلیس موفق به ساخت و توسعه نوعی ربات هوشمند برای انجام آزمایش های بیماران کرونایی شده است که می‌تواند یک آزمایش را که انجام آن توسط انسان‌ها ماه‌ها به طول می‌انجامد تنها در سه روز انجام دهد.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری – بر اساس آخرین آمار سازمان بهداشت جهانی، تا این لحظه 12 میلیون و 268 هزار و 108 نفر در جهان به ویروس کرونا (کووید19) مبتلا شده‌اند که از این تعداد، 554 هزار و 348 نفر جان خود را از دست داده‌اند. افزایش روزانه بیماران کرونایی علاوه بر آن که هزینه های گزاف درمانی برای اقتصاد هر کشور در پی خواهد داشت می تواند به مرور زمان باعث کاهش کیفیت خدمات پزشکی تیم های درمانی بیمارستان ها شود چرا که متأسفانه تاکنون هیچ گونه درمان و یا واکسنی برای این بیماری کشف نشده است . تعدادی از کشورها همچون چین، ژاپن، آلمان و آمریکا با استفاده از فناوری های نوین همچون ربات ها به دنبال کمک به تیم های پزشکی خود هستند؛ در این زمینه محققان دانشگاه "لیورپول" انگلیس موفق به ساخت و توسعه نوعی ربات هوشمند برای انجام آزمایش های بیماران کرونایی شده است که می‌تواند یک آزمایش را که انجام آن توسط انسان‌ها ماه‌ها به طول می‌انجامد تنها در سه روز انجام دهد.

این ربات هوشمند که "Kuka" نام دارد توسط دکتر"بنجامین برگر" دانشجوی دکترا دانشگاه لیورپول طراحی و برنامه ریزی شده است. بر اساس اعلام  " برگر" این ربات قادر به انجام ۷۰۰ آزمایش در یک هفته است که این تعداد معادل تعداد آزمایشاتی است که یک دانشجو ممکن است در طول دوره دکترا انجام دهد.

ربات هوشمند "Kuka"

این ربات هوشمند دارای وزنی حدود 400 کیلوگرم می باشد و با برنامه ریزی هایی که برای آن انجام می شود می تواند آزمایشات تخصصی را هزاران بار سریع‌تر از انسان ها انجام دهد. بر اساس اعلام محققین این پروژه ، "Kuka" بطور پیوسته می‌تواند 100 آزمایش مختلف را طی 24 ساعت انجام دهد. نکته قابل توجه ای که در مورد این ربات وجود دارد آن است که تمام مراحل این آزمایشات را به صورت هوشمند ، خودکار و بدون کمک انسان انجام می دهد که این عامل احتمال ابتلای پزشکان به بیماری کرونا را به صورت چشمگیر کاهش می دهد .

این ربات هوشمند در طول شبانه روز می تواند 21.5 ساعت کار کند و تنها 2.5 ساعت و آن هم برای شارژ شدن خاموش می شود. از دیگر ویژگی های این ربات ، کار کردن در تاریکی می باشد که این ویژگی به "Kuka" این قابلیت را می‌دهد که آزمایش‌ های حساس به نور را با کارایی بیشتری نسبت به محققان انسانی انجام دهد.

انجام آزمایش توسط ربات هوشمند بدون کمک انسان

شیمیدان‌ها قبلاً از ربات‌ها در تحقیقات استفاده کرده‌اند اما آن ربات‌ها تنها برای یک آزمایش خاص طراحی شده‌اند و این ربات می‌تواند طیف وسیعی از آزمایشات را انجام دهد. این ربات یک و نیم متری می‌تواند به صورت خودکار و مستقل در اطراف آزمایشگاه حرکت می‌کند و طیف وسیعی از آزمایشات را انجام می‌دهد که شامل جمع آوری نمونه‌ها و قرار دادن آنها در انواع مختلف تجهیزات است.

فیلم/نحوه عملکرد ربات هوشمند "Kuka"

این ربات هوشمند به جای سیستم بینایی، از ترکیبی از اسکن لیزر همراه با بازخورد لمسی برای موقعیت یابی استفاده می‌کند. این ربات بطور مستقل تمام وظایف موجود در آزمایش مانند اندازه گیری وزن مواد جامد ، پخش مایعات و اجرای واکنش کاتالیزوری و تعیین کمیت محصولات واکنش را انجام می‌دهد.

"Kuka" قیمتی حدود 100 تا 150 هزار پوند قیمت گذاری شده است .

شما می توانید نتایج کامل تحقیقات بر روی این ربات را از اینجا مطالعه کنید .

 

انتهای پیام /

خبرنگار : سجاد عبدلی

 

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 89065

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب