دستاوردی جدید از محققان پژوهشکده رویان و دانشگاه علوم پرشکی؛

بهبود ضایعات کبدی با ایجاد ساختار سه بعدی

گروهی از محققان پژوهشگاه رویان به همراه دانشگاه علوم پزشکی کرمان و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، موفق شدند تا ساختاری را بیابند که در مدل آزمایشگاهی منجر به بهبود ضایعات کبدی شد.

به گـــزارش خبرگزاری علم و فناوری - استان سمنان؛کبدپس از غدد لنفاوی دومین عضو ویا محل شایع ضایعات متاستاتیک در بدن است.همچنین کبد بزرگترین غده بدن است که فعالیت صحیح آن برای سلامت فرد ضروری است.کبد دچار بیماری‌های متعددی می‌شود که از آن میان می‌توان به سروز کبدی و کبد چرب اشاره کرد. اخیرا سلول درمانی به عنوان راهی برای درمان مشکلات کبدی مطرح شده است.در مطالعات بالینی متعددی از سلول‌های مغزاستخوان برای درمان مشکلات کبدی استفاده شده و نتایج نشان داده‌اند استفاده از سلول‌های حاصل از مغز استخوان بدین منظور بی خطر است و مشکلات ثانویه‌ای برای بیمار ایجاد نمی‌کند. اما برای اثبات بهتر شدن وضعیت بیمار پس از سلول درمانی لازم است بیمار به مدت طولانی تحت نظر باشد و شاخص‌های سلامتی وی بررسی شود.

 

ضایعات کبدی چیست؟

ضایعات کبدی بدخیم نشانگر رشد توده سرطانی در کبد است.افرادی که در معرض خطر ابتلا به سرطان کبد هستند، افرادی می باشند که شرایط و بیماری های زیر را دارند:

 •     سیروز
 •     عفونت با ویروس هپاتیت B یا ویروس هپاتیت C
 •     مصرف بیش از حد الکل
 •     چاقی
 •     دیابت

درمان این عارضه هم به نوع و مرحله سرطان بستگی دارد.

ضایعات کبدی بدخیم (سرطان کبد) چیست؟

سرطان کبدی نوعی از تومور بدخیم است که در کبد شروع می شود. کبد بزرگترین عضو داخلی بدن است. اکثر سرطان های کبدی از سلول های کبدی به نام hepatocytes آغاز می شوند. این سرطان ها به عنوان سرطان اولیه کبد شناخته می شوند. این بیماری به ندرت ممکن است از سلول هایی که مجرای صفراوی یا عروق خونی را تشکیل می دهند، شروع شود. برخی از سرطان ها از دیگر نواحی مانند کولون، سینه یا ریه به کبد گسترش می یابند. این سرطان ها به عنوان سرطان های متاستاتیک شناخته می شوند.

کبد عملکردهای مهمی از جمله موارد زیر را در بدن انجام می دهد:

 •     هضم مواد غذایی
 •     جمع آوری و فیلتر کردن خون
 •     ذخیره مواد مغذی
 •     متابولیسم مواد غذایی و تبدیل آن ها به انرژی
 •     کمک به تولید عوامل لخته شدن خون
 •     حذف ضایعات سمی از بدن
 •     کمک به حفظ سطح قند خون

مهندسی بافت

مهندسي بافت دانشی است که با هدف ايجاد جايگزين هاي زيستي که امکان بازيابي، حفظ و بهبود عملکرد بافت صدمه ديده را داشته باشند، مورد استفاده قرار مي گيرد.اجزاي اصلي در مهندسي بافت داربست، سلول ها و فاکتورهاي رشد هستند. وجود بيوري اکتورها نيز جزء ارکان مهندسي بافت محسوب مي شود. داربست يک ساختار سه بعدي است که به عنوان چارچوبي براي هدايت سلول ها مورد استفاده قرار مي گيرد و جايگزيني براي ماتريکس خارج سلولي محسوب مي شود.

سلول ها به درون داربست نفوذ کرده و با توجه به سيگنال هاي فيزيکي و شيميايي که در محيط اطراف آنها قرار دارد شروع به رشد، تمايز، تکثير و مهاجرت مي کنند و در صورت مساعد بودن شرايط محيطي ماتريکس خارج سلولي را ترشح کرده و بافت جديد را ايجاد مي نمايند.علم مهندسي بافت به ساخت داربست هاي مناسب براي لانه گزيني سلول ها، ايجاد و حفظ شرايط محيطي مساعد براي ادامه حيات سلولي و در نتيجه کنترل تمام فاکتورهاي موثر بر ايجاد يک بافت جديد مي پردازد.

دستاورد جدید محققان رویان و دانشگاه علوم پزشکی

بهبود ضایعات کبدی با ایجاد ساختار سه بعدی