علم و فناوری بررسی می کند؛

طاعون خیارکی چیست و چه علائمی دارد ؟/آیا بیماری جدید چینی ها وارد خاک ایران شده است ؟

مینو محرز، عضو کمیته کشوری کرونا و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص شایعات ورود طاعون خیارکی به کشور گفت: موضوع ورود طاعون خیارکی به کشور اساساً کذب است و هیچ گزارش رسمی در مورد ابتلای افراد به این بیماری در کشور طی هفته‌های گذشته نداشته‌ایم.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری طی ماه های اخیر، به دلیل شیوع بیماری واگیردار کرونا، بسیاری از مردم جهان جان خود را از دست داده و میلیون ها نفر نیز به این بیماری مبتلا شده اند و از آنجا که تاکنون درمانی برای این بیماری کشف نشده، استرس و نگرانی، مردم سرتاسر جهان را در برگرفته است. اما هفته گذشته خبری مبنی بر شیوع بیماری کشنده ی دیگری به نام طاعون خیارکی با منشأ کشور چین دوباره در رسانه‌ها مطرح شد که این موضوع نگرانی را بین مردم افزایش داده است. اما به راستی طاعون خیارکی چیست و چه علائمی دارد ؟ آیا این بیماری در ایران شیوع پیدا کرده است ؟ در این گزارش سعی کرده ایم به تمام سئوالات در مورد این بیماری و آخرین اخبار شیوع آن در کشورمان پاسخ دهیم .  

طاعون خیارکی چیست ؟

طاعون خیارکی متداول‌ترین حالت طاعون است که که طی نیش کک یا گازگرفتگی توسط موش آلوده به بوجود می‌آید. طاعون خیارکی یکی از سه نوع طاعون ناشی از باکتری «یرسینیا پستیس» است. طاعون ابتدا باعث مرگ تعداد بسیار زیادی از موش‌ها می‌شود؛ بنابراین، کک‌ها به دنبال میزبان دیگر، به انسان‌ها یا حیوانات خانگی حمله کرده و باعث آلودگی آن‌ها می‌شوند. دوره نهفتگی این بیماری بین دو تا شش روز طول می‌کشد.

باکتری ایجاد کننده طاعون خیارکی

یکی از آخرین موارد شیوع طاعون خیارکی در سال ۲۰۱۷ در ماداگاسکار روی داد. در آن زمان بیش از ۳۰۰ نفر در این کشور به طاعون خیارکی مبتلا شدند.

طاعون خیارکی چه علائمی دارد ؟

علایم اولیه طاعون خیارکی با تب و لرز بالا، سرگیجه، درد شدید عضلات و مفاصل، کوفتگی و سر درد ظاهر می ‌شود. پس از ۲۴ ساعت، خیارکهایی بر روی بدن بیمار به‌وجود می‌آیند. خیارک‌ها غدد لنفاوی هستند که متورم شده‌اند. این خیارک‌ها معمولاً در اطراف ناحیه نیش کک ظاهر می‌شوند و به تدریج بزرگ می‌شوند و بسیار دردناک و حساس هستند.

یک خیارک روی قسمت بالای ران فرد  مبتلا به طاعون

 از علایم دیگر بیماری طاعون خیارکی، کم‌شدن آب بدن و عطش دایمی بیمار است. درصورتی که بیمار به‌ موقع تحت درمان قرار نگیرد، علایم هشدار دهنده‌ای همچون افزایش تعداد ضربان‌های قلب، آشفتگی و هذیان ظاهر می‌شوند. در این صورت بیمار پس از ۳۶ ساعت می‌میرد. البته بین ۲۰ تا ۴۰٪ این بیماران ممکن است به‌طور ناگهانی، پس از یک دوره نقاهت طولانی، از مرگ نجات یابند. همه گیری طاعون خیارکی در قرن چهاردهم میلادی (طاعون سیاه) در غیاب آنتی بیوتیک و دانش کافی جان ۵۰ میلیون نفر از ساکنان کره زمین را گرفت.

احتمال ابتلای چه افرادی به طاعون خیارکی بیشتر است ؟

همه در معرض ابتلا به طاعون خیارکی هستند با اين حال، افرادی که به مشاغلی از قبيل آزمايشگاهای حیوانی ، زمين شناسی يا زيست شناسی و یا پرورش موش و جانوران خزنده (به ویژه در کشور چین) مشغولند ريسک ابتلای به این بیماری در آنها بالاتر است. به عبارت دیگر، هر فردی که در معرض نيش کک های آلوده قرار دارد و با حيوانات آلوده در تماس است يا با افراد و يا حيوانات مبتلا به سينه پهلوی طاعونی برخورد دارد، در معرض دريافت باکتری طاعون می باشد.

نحوه درمان طاعون خیارکی به چه صورت است؟

بر اساس اظهارات متخصصين درمانی، بيمار مظنون به طاعون بايد در مرحله اول در بیمارستان مخصوص بستری شده و از لحاظ پزشکی قرنطينه کامل شود. سپس تست های آزمايشگاهی لازم شامل کشت خون برای يافتن باکتری طاعون و بررسی ميکروسکوپی نمونه های غدد لنفاوی، خون و خلط سينه را انجام دهد و در صورت مثبت بودن جواب آزمایش ، درمان بلافاصله با آنتی‌بیوتیک برای بیمار شروع شود. از جمله آنتی بیوتیک های موثر بر بیماری طاعون می توان به استرپتومایسین، تتراسایکلین، کلرامفنیکل، کوتویموکسازول، سولفا دیازین اشاره کرد.

شیوع دوباره طاعون خیارکی در چین و مغولستان

هفته گذشته ، مقامات محلی در منطقه خود مختار مغولستان داخلی در شمال چین اعلام کردند که یک مورد مشکوک به ابتلا به طاعون خیارکی در این منطقه به ثبت رسیده است.

به گزارش رسانه‌های چین مقامات بهداشتی شهر بایانور در مغولستان داخلی از نظر وضعیت بهداشتی وضعیت هشدار درجه سه اعلام کردند. درجه چهار بالاترین میزان هشدار محسوب می شود. منشاء ابتلای احتمالی به طاعون خیارکی هنوز مشخص نشده است. مقامات منطقه مغولستان داخلی از مردم خواسته اند که همه موارد مشکوک به ابتلا به طاعون خیارکی را گزارش کنند. آنها همچنین بر لزوم پرهیز از شکار و مصرف گوشت حیواناتی که می توانند ناقل طاعون خیارکی باشند تاکید کرده اند. مقامات چین از ساکنان بایانور خواسته اند که در صورت مشاهده انواع مارموت مراتب را به مسئولان اطلاع دهند. سال گذشته نیز، دو نفر پس از مصرف گوشت مارموت بر اثر ابتلا به طاعون جان خود را در این کشور از دست دادند.

آیا خطر طاعون خیارکی جهان را تهدید می‌کند؟

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که طاعون خیارکی تهدیدی جدی تلقی نمی‌شود. یک مقام مسئول در سازمان جهانی بهداشت با اشاره به این موضوع گفت: شیوع بیماری طاعون خیارکی در چین به صورت خوبی در حال مدیریت است و خطر بزرگی محسوب نمی‌شود. «مارگاریت هریس» سخنگوی رسمی این سازمان جهانی در این باره در ژنو گفته است که هم اکنون در حال کنترل شیوع این بیماری با همکاری مقامات چین و مغولستان هستیم و در حال حاضر این موضوع خطر بزرگی نیست ولی با این حال ما اوضاع را از نزدیک تحت نظر داریم.

دانشمندان تاکید دارند که احتمال همه‌گیری بیماری طاعون خیارکی اندک است. زیرا جامعه بهداشت و درمان امروزه هم می‌داند برای معالجه مبتلایان به طاعون چه آنتی‌بیوتیک تجویز کنند و از راه های انتقال آن نیز آگاهی دارند.

آیا پای بیماری طاعون خیارکی به ایران باز شده است ؟

در میان نگرانی و دلهره‌ای که کرونا در جامعه ایجاد کرده است، حالا شایعات طاعون خیارکی هم آشوب تازه‌ای به جان مردم انداخته است. خبری که قاعدتا باید منطقه هم مرز با شمال چین و منطقه خودمختار مغولستان را نگران می‌کرد، اما مردم ایران را نیز برآشفته کرده است. کرونا و داغی که در 5 ماهه گذشته بر دلها گذاشته است، مردم را از هر خبر بیماری هراسان می‌کند. اما «مینو محرز» در خصوص شایعات ورود طاعون خیارکی به کشور گفته است که موضوع ورود طاعون خیارکی به کشور اساساً کذب است و هیچ گزارش رسمی در مورد ابتلای افراد به این بیماری در کشور طی هفته‌های گذشته نداشته‌ایم.

به گفته وی بخش اپیدمیولوژی حوزه سلامت، به صورت بسیار دقیق این موضوع را رصد کرده است که مشخص شد این بیماری در میان جوندگان دیده شده و گزارشی در مورد انسانی بودن این بیماری دیده نشده است.

عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرده است که البته که طاعون به خودی خود جای نگرانی دارد، اما در سال‌های اخیر در ایران بیماری طاعون کنترل شده است و راه درمانی این بیماری هم فقط مصرف آنتی بیوتیک است.

محرز از مردم خواسته است که در میان فضای اضطرابی ناشی از شیوع ویروس کرونا خودشان را درگیر شایعات فضای مجازی نکنند و فقط اخبار را از مراجع رسمی دریافت کنند.

انتهای پیام /

خبرنگار : سجاد عبدلی

زمان انتشار: دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 89106

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب