خبرگزاری علم و فناوری

براساس تحقیقات ارائه شده؛

مکمل‌های پروبیوتیک عامل مهم در کاهش وزن در کودکان چاق شناخته شد

مطالعات نشان می‌دهند که مکمل‌های حاوی پروبیوتیک در طی ۱۲ هفته می‌تواند منجر به کاهش قابل توجهی از وزن در کودکان چاق گردد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ براساس تحقیقات ارائه شده در پنجاه و هشتمین  نشست سالانه انجمن اروپایی غدد درون ریز کودکان، مکمل‌های پروبیوتیک ممکن است موجب کاهش وزن و بهبود سلامت کودکان چاق به دنبال برنامه رژیم غذایی و ورزش شوند.

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی | سیاست‌های پیشگیری و کنترل چاقی ... 

یافته‌های این آزمایش نشان می‌دهد که مکمل‌های پروبیوتیکی ممکن است به کودکان چاق در کاهش وزن بدن کمک کند و همچنین خطر ابتلا آنها به بیماری‌هایی از جمله دیابت نوع 2 و بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.

 

چاقی در دوران کودکی و بزرگسالی یک مشکل بزرگ و مهم در جهان است که می‌تواند منجر به بروز عوارض بسیار جدی از جمله بیماری‌های قلبی و دیابت نوع 2 شود. پروبیوتیک‌ها میکروارگانیسم‌های زنده‌ای هستند که تصور می‌شود از طریق بهبود یا بازگرداندن تنوع باکتری‌های روده ما، که به عنوان میکروبیوم نیز شناخته می‌شود، مزایایی برای سلامتی دارا باشند. اگرچه برخی مطالعات فواید مصرف پروبیوتیک را برای سلامتی و کاهش وزن در بزرگسالان  نیز گزارش داده‌اند، اما اثربخشی آن در کودکان چاق به طور کامل بررسی نشده است.

در این تحقیق، پروفسور Rui-Min  و همکارانش در بیمارستان کودکان Fuzhou Fujian، چین، یک آزمایشی از اثرات پروبیوتیکی بر سلامتی کودکان چاق، در سنین 6-14 ساله انجام دادند. همه 54 شرکت کننده در این تحقیق رژیم غذایی کم کالری همراه با رژیم ورزش را دنبال کردند. وزن بدن و نشانگرهای سلامتی متابولیک (سطح چربی خون، سطح قند خون، سطح انسولین و نشانگرهای التهابی) قبل و در پایان مطالعه 12 هفته‌ای اندازه گیری شد. كودكاني كه تحت درمان با مكمل‌هاي پروبيوتيك قرار گرفته بودند، وزن بيشتري را از دست دادند و نشانگرهاي كمتري داشتند كه نشان دهنده سلامت ضعيف متابوليك است.

پروفسور مین روی، اولین محقق در این زمینه گفت: یافته های ما حاکی از آن است که مکمل های پروبیوتیک ممکن است به کاهش وزن و بهبود سلامت متابولیک در کودکان چاق کمک کنند و این ممکن است یک استراتژی موثر برای پیشگیری و درمان چاقی در آینده باشد.

این تیم اکنون با هدف درک بهتر ارتباط بین باکتری های روده و خطر چاقی، آزمایش های بیشتری را برای بررسی تأثیر پروبیوتیک‌ها بر سلامت متابولیک کودکان چاق انجام داده و تحقیقات خود را برای تحلیل نحوه تغییر روده انجام داده است.

پروفسور مین روی اظهار داشت: چاقی كودكان یك مشكل رو به رشد است كه برای جلوگیری از مشكلات بهداشتی طولانی مدت نیاز به اقدام زود دارد. درمان‌های مبتنی بر میکروبیوم می‌تواند یک استراتژی جدید و موثرتر برای مقابله با این بیماری همه گیر جدی باشد.

منبع خبر

 

انتهای پیام/

 

خبرنگار:حسینی مفرد

زمان انتشار: یکشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۳:۰۰

شناسه خبر: 89136

مطالب مرتبط :
چاقی

نگذاریم کرونا ما را کم تحرک کند/ عامل چاقی کم تحرکی است

در دوران کرونا افراد به خاطر کم تحرکی ممکن است به چاقی مبتلا شوند و همین چاقی زمینه ساز بسیاری از بیماری ها از جمله ناراحتی قلبی می شود.

کودکان چاق

علم و فناوری گزارش می دهد؛

زنگ خطری برای کودکان چاق

باتوجه به شرایط کنونی کشور و دنیا که شیوع ویروس کرونا در آن است، مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در کودکانی که مبتلا به کرونا می‌شوند و اضافه وزن نیز دارند احتمال مرگ و میر ۴۰ درصد بیشتر از سایر کودکان است.

چرا شدت کووید-۱۹ در افراد چاق بیشتر است؟

تحقیقات مقدماتی نشان داده است که چاقی ممکن است باعث احتمال بیشتر ابتلا به کووید-۱۹ شود. چرا؟ آیا شواهدی مبنی بر ارتباط چاقی و خطر ابتلا به ویروس وجود دارد؟ این پرسش موضوع چندین تحقیق بوده است و کارشناسان در تلاشند تا پاسخی برای آن بیابند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب