استرس بر بینایی افراد نیز تاثیر می‌گذارد

مطالعات محققان دانشگاه ايالتي اوهايو آمريكا نشان مي‌دهد سطح بالاي استرس با انحطاط ماكولاي وابسته به سن، يكي از مهمترين دلايل نابينايي با افزايش سن، مرتبط است.

به گزارش خبرگزاری علمی و فناوری از کرمانشاه، استرس آثار مخرب فراوانی را بر روی روح و جسم فرد می گذارد و موجب انجام واکنش های مختلف فیزیکی‌، ذهنی‌ و عاطفی‌ می شود.

وقتی فردی دچار استرس می شود، تمام بدنش به همراه مغز برای مقابله با تهدید به وجود آمده بسیج می شوند و در نتیجه فرد شاهد افزایش ضربان قلب،‌تغییر سوخت و ساز بدن می شود که در نهایت بر تمام بافت ها تاثیرگذار است و همچنین وقتی مغز کاملا بر روی وضعیت تهدید آمیز متمرکز می­ شود تا از آن اجتناب ورزد ،حواس پنج گانه انسان جمع می ­شود.

پایگاه خبری مدیکال ساینس به بررسی استرس بر روی بینایی افراد پرداخته که به نتایج جالبی دست یافته است. در این تحقیقات محققان 137 بيمار مبتلا به انحطاط ماكولاي وابسته به سن (AMD) را با استفاده از يك مقياس سنجش استرس به نام PSS مورد بررسي قرار دارند. نتايج نشان مي‌دهد سطح بالاي استرس با بيماري AMD مرتبط است.

محققان احتمال مي‌دهند دليل اين ارتباط اين است كه AMD يك بيماري التهابي محسوب مي‌شود و استرس يكي از مهمترين عوامل تحريك‌كننده التهاب است. دستيابي به نتايج دقيق‌تر نيازمند آزمايش‌هاي بيشتر است.

انحطاط ماكولاي وابسته به سن يا AMD، يكي از مهمترين علل نابينايي در سالمندان محسوب مي شود و يك پنجم افراد بالاي 75 سال به آن مبتلا هستند. اين بيماري بدون درد به مرور زمان ديد مركزي سالمند را كاهش مي دهد و به دو نوع انحطاط خشك و تر تقسيم بندي مي شود.

انحطاط ماكولا معمولا به دليل رسوب چربي و پروتئين در شبكيه چشم بوجود مي آيد كه مانع از رسيدن مواد مغذي به سلول هاي حساس به نور مي شود.

در اين عارضه، يك لايه از سلول هاي اپيتليال رنگدانه اي شبكيه (RPE) واقع در ماكولا، تخريب مي شوند. سلول هاي RPE، نقش مهمي در بينايي دارند و سلول هاي حساس به نور موسوم به گيرنده هاي نوري را پشتيباني مي كنند.

در انحطاط ماكولاي تر كه شديدتر از نوع خشك است، رگ هاي خوني غير طبيعي، مايع مخاطي يا خون را وارد منطقه ماكولا مي كند.بر اساس آمار مركز كنترل و پيشگيري از بيماري ها، در آمريكا حدود 1.8 ميليون فرد 40 ساله و بالاتر، به اين عارضه مبتلا هستند و اين رقم تا سال 2020 ميلادي، به 2.95 ميليون نفر خواهد رسيد.


در حال حاضر هيچ درمان قطعي براي اين بيماري وجود ندارد. نتايج اين تحقيقات در نشريه Optometry and Vision Science منتشر شده است.

پژوهشگران توصیه می‌کنند تکنیک‌های کاهش استرس و آرام سازی (مثل مدیتیشن، تمرین کنترل استرس، و روان درمانی برای یادگیری نحوه مقابله با استرس) نه تنها به عنوان یک روش تکمیلی در کنار درمان اصلی، بلکه به عنوان اقدام پیشگیرانه در جهت کاهش روند پیشرفت از بین رفتن بینایی باید انجام شود.

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۱:۲۶

شناسه خبر: 89252

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب