خبرگزاری علم و فناوری

پایانی بر انحصار ۵ ساله صهیونیست ها بر جهان؛

دستگاه کنترل و درمان تومور مغزی در کشور ساخته شد

محققین کشورمان برای اولین بار در ایران موفق به طراحی و ساخت دستگاه کنترل کننده رشد تومور مغزی شدند؛ دستگاهی که فناوری ساخت آن تنها در اختیار رژیم صهیونیستی بوده است .

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری طی سال های اخیر جمهوری اسلامی ایران، با همت محققین خود توانسته است در زمینه های پزشکی و دارویی به موفقیت های چشمگیری دست یابد. «تولید داروی آلزایمر برای اولین بار در جهان»، «شکست انحصار رژیم صهیونیستی در داروی ام اس»، «راه اندازی بزرگ‌ترین کارخانه تولید دارو‌های ضد سرطان در خاورمیانه»، «ساخت اولین داروی ضد سالک در جهان، تولید فاکتور ۸ برای دومین بار در جهان»، «تولید دارو‌های سرطان با فناوری نانو و بیو سیمیلار برای دومین بار در دنیا و شکست انحصار آمریکا» بخشی از دستاورد‌های کشورمان در حوزه سلامت است. خوشبختانه روزگذشته ، محققین کشورمان بار دیگر موفق شدند با تلاش جمعی از نخبگان علمی از پژوهشکده ها و دانشگاه های گوناگون کشور دستگاه کنترل کننده رشد تومور مغزی را در کشور بومی سازی نمایند . دستگاهی که فناوری طراحی و ساخت آن تنها در اختیار رژیم صهیونیستی بوده است .

تومور مغزی چیست ؟

تومور مغزی یک توده غیرطبیعی در مغز است که بنا به ماهیت سلول‌های تشکیل دهنده، می‌تواند خوش‌خیم یا بدخیم باشد. تومورهای مغزی به صورت اولیه یا ثانویه هستند. تومور مغزی اولیه در مغز ایجاد می‌شود. تومورهای ثانویه نیز از محل دیگری به مغز منتشر می شود که اصلاحاً به آن "متاستاز" نیز می گویند . تومور مغزی به عبارت دیگر نوعی نئوپلاسم داخل‌جمجمه‌ای سخت و تو پُر، یا یک تومور (رشد غیرطبیعی سلولی)، در داخل مغز یا کانال مرکزی نخاع است.

تومور ایجاد شده در نیم کره راست مغز انسان

سرعت رشد تومور مغزی می‌تواند تا حد زیادی متفاوت باشد. سرعت رشد و همچنین محل تومور مغزی تعیین کننده چگونه تحت تأثیر قرار گرفتن عملکرد سیستم عصبی است. گزینه‌های درمان و علائم و علت‌های تومور مغزی بستگی به نوع ، اندازه آن و محل آن دارد.

علت ایجاد تومور مغزی

تومورهای مغزی اولیه در خود مغز یا در بافت‌های نزدیک به آن، از قبیل غشاهای پوشش دهنده مغز (مننژ)، اعصاب جمجمه، غده هیپوفیز یا غدد پینه آل ایجاد می‌شوند. این تومورها هنگامی شروع به رشد می‌کنند که جهش در DNA سلول‌های طبیعی رخ دهد. این جهش‌ها به سلول‌ها اجازه رشد و تقسیم شدن و افزایش تعداد سلول‌ها، بدون مرگ سلولی را می‌دهد.

تومورهای مغزی ثانویه نیز  اغلب در افرادی که سابقه سرطان دارند، رخ می‌دهد؛ اما در موارد نادر، تومور متاستاز مغزی ممکن است اولین نشانه سرطان باشد که در جاهای دیگر بدن شما ایجاد شده است. در بزرگسالان، تومورهای مغزی ثانویه بسیار شایع تر از تومورهای اولیه مغز هستند. هر گونه سرطان می‌تواند به مغز منتقل شود، اما انواع رایج عبارت‌اند از:

 • سرطان سینه
 • سرطان کولون
 • سرطان کلیه
 • سرطان ریه
 • ملانوما

نشانه ها و علل ایجاد تومور مغزی چیست؟

علائم تومور مغزی بستگی به محل و اندازه تومور دارد. برخی تومورها با آسیب رساندن به بافت مغزی باعث آسیب مستقیم می‌شوند و برخی از تومورها، باعث فشار بر بافت اطراف مغز می‌شوند. هنگامی که یک تومور رو به رشد روی بافت مغزی شما فشار می‌آورد علائم تومور مغزی قابل توجهی خواهید داشت. سردرد یکی از نشانه‌ های شایع تومور مغزی در یکی از حالت‌های زیر است:

 • هنگام بيدار شدن بدتر شود
 • در حالی که شما خواب هستید، رخ دهد
 • به‌واسطه سرفه، عطسه کردن یا ورزش، بدتر می‌شود

همچنین بیمار ممکن است علائم زیر را نیز تجربه کند:

 • استفراغ
 • بینایی تار یا دید دوگانه
 • گیجی
 • تشنج (به ویژه در بزرگسالان)
 • ضعف اندام یا بخشی از صورت
 • تغییر در عملکرد ذهنی

تشخیص تومور مغزی

پزشکان و متخصصان برای تشیص بیمار مشکوک به تومور مغزی از روش های گوناگونی استفاده می کنند که مهمترین آن ها عبارت است از :

1- امتحان عصبی:

امتحان عصبی ممکن است بینایی، شنوایی، تعادل، هماهنگی، قدرت و رفلکس را مورد بررسی قرار دهد. دشواری در یک یا چند ناحیه ممکن است سرنخی درباره بخشی از مغز فراهم کند که توسط تومور مغزی آسیب دیده است.

2- آزمایشات تصویربرداری:

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) معمولاً برای کمک به تشخیص تومورهای مغزی استفاده می‌شود. تعدادی از قطعات اسکن MRI تخصصی – از جمله MRI عملکردی، MRI پرفیوژن و طیف سنجی رزونانس مغناطیسی – ممکن است به پزشک کمک کند تا تومور را ارزیابی کرده و برای درمان برنامه ریزی کند.

3- آزمایشات برای پیدا کردن سرطان در قسمت‌های دیگر بدن:

اگر که تومور مغزی مشکوک به سرطان از ناحیه دیگر باشد، پزشک آزمایش‌ها و روش‌هایی را برای تعیین محل سرطان انجام می‌دهد.

یک نمونه ممکن است اسکن CT یا PET باشد تا نشانه‌هایی از سرطان در جای دیگر را جستجو کند .

روش های درمان تومور مغزی

درمان تومور مغزی بستگی به نوع، اندازه و محل تومور و همچنین سلامت کلی فرد دارد. به طور کلی چهار روش برای درمان این تومورها استفاده می شود :

1- عمل جراحی

 اگر تومور مغزی در جایی قرار بگیرد که قابل دسترسی باشد، جراح برای از بین بردن تومورهای مغزی، از روش جراحی استفاده می‌کند. در برخی موارد، تومورها کوچک و در دسترس هستند که از بافت مغز جدا می‌شوند. در موارد دیگر، تومورها نمی‌توانند از بافت اطراف جدا شوند یا در محدوده حساس مغز واقع هستند و جراحی خطرناک است.

در چنین شرایطی، پزشک راه حل دیگری برای از بین بردن تومور را پیشنهاد می‌کند. حتی از بین بردن یک قسمت از تومور مغزی، ممکن است به کاهش نشانه‌ها و علائم تومور مغزی کمک کند. جراحی برای از بین بردن تومور مغزی دارای خطراتی نظیر عفونت و خونریزی است. خطرات دیگر ممکن است به بخشی از مغز بیمار که تومور در آن قرار دارد بستگی داشته باشد. به عنوان مثال، جراحی یک تومور در نزدیکی اعصاب که به چشم متصل است، خطر از بین رفتن دید و بینایی را در پی خواهد داشت.

2- پرتو درمانی

 پرتودرمانی با استفاده از پرتوهای پر انرژی مانند اشعه‌ایکس یا پروتون‌ها برای از بین بردن سلول‌های تومور مغزی انجام می‌شود. پرتوهای خارجی می‌تواند فقط روی ناحیه مغز که در آن تومور قرار دارد تمرکز کند یا می‌تواند به کل مغز بیمار (پرتودرمانی مغزی) اعمال شود.

3- شیمی درمانی

شیمی درمانی برای از بین بردن سلول‌های تومور استفاده می‌شود. داروهای شیمی درمانی می‌تواند به صورت خوراکی به صورت قرص یا تزریق داخل رگ (داخل وریدی) مصرف شود. عوارض جانبی شیمی درمانی بستگی به نوع و دوز داروهای مصرفی دارد. شیمی درمانی می‌تواند باعث تهوع، استفراغ و ریزش مو شود.

4- درمان دارویی هدفمند

در این روش مصرف دارو روی ناهنجاری‌های خاص موجود در سلول‌های سرطانی تمرکز می‌کند. با مسدود کردن این ناهنجاری‌ها، درمان‌های هدفمند دارو می‌تواند موجب مرگ سلول‌های سرطانی شود. داروهای هدفمند برای انواع خاصی از تومورهای مغزی در دسترس هستند و بسیاری از آنها در آزمایشات بالینی مورد مطالعه قرار می‌گیرند. بسیاری از انواع مختلف درمان هدفمند در حال توسعه هستند .

ساخت دستگاهی توسط رژیم صهیونیستی که می تواند تومور مغز را بدون داروی خاص درمان نماید

5 سال قبل بود که یک شرکت از رژیم صهیونیستی از محصول جدیدی که یک دستگاه برای کنترل و از بین بردن تومورهای مغزی است رونمایی کرد. این دستگاه می تواند با ایجاد میدان های الکتریکی رشد تومورهای مغزی را در مدت زمان مشخص متوقف نماید و به مرور زمان از بین ببرد . طی سال های اخیر به دلیل مزایای فراوانی که این دستگاه نسبت به روش های مشابه درمان این تومورها مانند جراحی و شیمی درمانی دارد باعث شده است که کاربرد وسیعی پیدا کند.

انحصار رژیم اشغالگر قدس در تولید دستگاه کنترل رشد تومور مغزی توسط محققان ایرانی شکسته شد

طی سال های اخیر، جمهوری اسلامی ایران تحت شدیدترین تحریم های اقتصادی و علمی قرار داشته است. تحریم هایی که هدف آن به زانو درآوردن مردم کشورمان بوده است. اما علارغم این شرایط سخت محققان کشورمان توانسته اند با تلاش شبانه روزی بسیاری از نیازهای کشور و مردم به ویژه در حوزه دارویی و پزشکی را تأمین نماید. در این زمینه روز گذشته محققان کشورمان برای اولین بار در ایران و برای دومین بار در جهان از دستگاه کنترل کننده تومور های مغزی رونمایی کردند. علیرضا مجیدانصاری مجری این تیم تحقیقاتی در مورد این دستگاه گفت: ساخت دستگاه کنترل رشد تومور مغزی برپایه میدان های الکتریکی کاری است که نتیجه تحقیقات و فعالیت های چند ساله این تیم است. این دستگاه به عنوان ابزاری برای درمان تومورهای مغزی کاربرد دارد. فناوری ساخت آن نیز متعلق به شرکتی از رژیم اشغالگر قدس بود که به آمریکا و شرکت های اروپایی خدمات خود را ارائه می دهد، البته این دستگاه به بیماران اجاره داده می شود.

وی افزود: در حال حاضر این دستگاه را بازطراحی کردیم، نمونه آزمایشگاهی آن با موفقیت ساخته شده است و در شرف تحقیقات بالینی قرار داریم. درمان تومورهای مغزی مشکلات زیادی دارد، امکان جراحی برای این نوع تومورها به راحتی وجود ندارد و همچنین دارورسانی به مغز نیز کار سختی است و سد مغزی و نخاعی به هر دارویی اجازه ورود نمی دهد. از سوی دیگر رادیوتراپی مغز نیز به دلیل سیستم و ساختار آن دشوار است، به کمک این دستگاه میدان الکتریکی ضعیفی با کارگذاری دقیق الکترودهایی روی سر در مغز ایجاد می شود. این میدان روند تولید سلول های توموری را که با سرعت در حال تقسیم هستند، مختل می کند. پس توقف تقسیم سلول رخ می دهد و سلول از بین می رود.

دستگاه طراح شده ایرانی چه ویژگی هایی دارد ؟

انصاری ادامه داد: این دستگاه از اطلاعات ام آر آی و سی تی اسکن بیمار بهره می برد و ابعاد تومور و محل قرار گرفتن آن را دقیق مشخص می کند. سپس با این اطلاعات دقیق میدان الکتریکی اعمال می شود، البته این دستگاه نسبت به نمونه خارجی خود تفاوت هایی دارد. در نمونه خارجی با قرارگیری الکترودها روی پوست سر حساسیت هایی برای بیمار ایجاد می شد که در نمونه ایرانی این مشکل رفع شده است. برای این هدف نیز محققان کشور از فناوری نانو استفاده کردند، محققان با کمک این دستگاه طول عمر بیماران را افزایش می دهند. البته پاسخ در بیماران مختلف متفاوت است، در برخی بیماران با استفاده چند ماهه تومور از بین می رود اما در برخی دیگر خصوصا افرادی که با عود مجدد بیماری مواجه بوده اند، پیشنهاد می شود استفاده از دستگاه را ادامه دهند.

محققان کشورمان برای توسعه این طرح از حمایت های مرکز فناوری های همگرا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برخوردار شدند .

انتهای پیام /

خبرنگار : سجاد عبدلی

زمان انتشار: یکشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 89294

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب