فشار عناصر سنگین بین الماس ممکن است به بازیافت زباله های هسته ای کمک کند

فشردن عناصر سنگین تر بین الماس ممکن است درها را برای بازیافت زباله های هسته ای باز کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان  تهران؛ طبق مطالعه جدیدی که در مجله Nature به چاپ رسیده است ، یکی از سنگین ترین عناصر شناخته شده می تواند بیش از آنچه دانشمندان تصور می کردند - احتمالاً باز کردن راه های جدید برای بازیافت سوخت هسته ای و ذخیره طولانی مدت عناصر رادیواکتیو - اصلاح شود.

عناصر سنگین با الماس فشرده شدند:

تیم تحقیقاتی بین المللی در پشت پرده این کشف نشان داد که چگونه عنصر کوریوم 96 در جدول تناوبی و یکی از آخرین مواردی که از نظر جسمی قابل مشاهده در چشم انسان است به فشار زیاد ایجاد شده هنگام فشردن بین دو الماس واکنش نشان می دهد.

استاد دانشگاه ایالتی فلوریدا ، توماس آلبرشت-اشمیت هدایت این تحقیق را انجام داد ، که با همکاران دانشگاه آخن و دانشگاه بوفالو به آن پیوستند.  قدرت آنها در کنار هم قرار گرفتند ، آنها دریافتند که الکترونهای بیرونی کوریم برخی رفتارهای سریع را تغییر می دهند و توانایی این عنصر در پیوند با عناصر دیگر را تغییر می دهند - وقتی تغییر می کنند فاصله تا اتم های سبک تر اطراف آن کاهش می یابد.

آلبرشت- اشمیت ، گرگوری آر. شوپین ، استاد شیمی در دانشگاه ایالتی فلوریدا گفت: "این پیش بینی نشده بود زیرا شیمی کوریم باعث می شود در برابر این نوع تغییرات مقاوم باشد."  "به طور خلاصه ، کاملاً بی اثر است."

مقاومت آتیپیک در برابر تغییر از طریق فشردن الماس:

با توجه به اینکه فقط ترکیبات خاص کوریوم تغییراتی نشان می دهند ، این کشف دانشمندان را مجذوب خود کرد زیرا خصوصیات کوریم به طور معمول در برابر اصلاح مقاوم هستند.

این مطالعه جدید همچنین توسط استاد شیمی دانشگاه بوفالو اوا زورک و ژوشن اتشباخ و منفرد اسپلدریش - محقق دانشگاه آخن آلمان انجام شد.

10 میلیون دلار برای راه های جدید برای کاهش ضایعات هسته ای:

در سال 2016 ، وزارت انرژی  10 میلیون دلار به او داد تا بتواند مرکز علمی و فناوری اکتینید را تأسیس کند - تا بر شتاب پیشرفت های علمی در جهت مدیریت بهتر پسماندهای هسته ای متمرکز شود.

علیرغم اینکه دهه ها در جدول تناوبی قرار دارد ، عناصر سنگین هنوز هم برای دانشمندان رمز و راز هستند - به ویژه در مقایسه با عناصر سبک تر مانند نیتروژن و اکسیژن.  آلبرشت-اشمیت گفت: "این یک آزمایش هیجان انگیز است که نشان داد ما کنترل خیلی بیشتری از مواد شیمیایی کنترل این عناصر از آنچه قبلاً تصور می شد ، داریم."

استاد لارکین شیمی شیمی اتشباخ ، از دانشگاه بوفالو گفت: "یون کوریوم (3+) که ما مورد مطالعه قرار گرفتیم دارای یک پوسته الکترونیکی نیمه پر  است که مشارکت در پیوند شیمیایی بسیار دشوار است."  "یک رویکرد تجربی و نظری یکپارچه نشان داد که اعمال فشار زیاد به یک بلور است کوریم موجود (3+) به همراه یون های گوگرد آلی و آمونیوم باعث می شود پوسته بیرونی کوریم در پیوندهای شیمیایی کووالانسی با گوگرد شرکت کند.  این ممکن است راهنمایی راه های جدید برای مطالعه رفتار مرموز پوسته اکتینید شیمیایی مقاوم در برابر است. "

طبق اطلاعات آلبرشت- اشمیت ، دانشمندان در حال باز کردن درهای استراتژیهای جدید برای کنترل فرایندهای جداسازی شیمیایی - که برای طراحی مواد انعطاف پذیر برای ذخیره سازی طولانی مدت عناصر رادیواکتیو و بازیافت هسته ای - استفاده می شود ، هستند.  دانش جدیدی که با فشردن عناصر سنگین بین الماس ها آشکار می شود ، می تواند در مورد دیگر عناصر نیز صادق باشد.

                                                                                                       

                                                                                                 خبرنگار:علیرضا یزدی نژاد    

                                                                                                http://stnews.ir/p=88642

زمان انتشار: شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۱:۳۸

شناسه خبر: 89305

مطالب مرتبط :
جعفرزاده

طرح انقلابی بسیجی نخبه قمی

تولید برق با انرژی برق ‌آبی بدون نیاز به سد

حمید جعفر زاده طراح پروژه نیروگاه برق آبی بدون نیاز به سد در مصاحبه با خبرگزاری علم و فناوری استان قم درباره طرح خود توضیح داد

زباله های بیمارستانی

علم و فناوری گزارش می دهد

بلای خاموش خطرآفرین برای سلامت جامعه/ چرا پزشکان زیر بار قانون نمی روند؟

پسماند شاید مانند آلودگی هوا یا آلودگی آب، نمود روشنی نداشته باشد اما می ‌تواند یک بلای خاموش باشد که در بلند مدت آثار خود را بر محیط زیست و سلامت نشان دهد.

ضایعات

به سرپرستی محقق ایرانی تحقق یافت؛

ساخت جاده های پایدار با لاستیک های کهنه و ضایعات ساختمانی

محققان دانشگاه RMIT به سرپرستی محقق ایرانی توانستند از ترکیبی از لاستیک های کهنه و ضایعات ساختمانی به عنوان یک ماده پایدار برای ساخت جاده در یک راه حل صفر زباله برای تقویت بازیافت و پشتیبانی از اقتصاد مدور استفاده کنند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب