علم و فناوری گزارش می دهد؛

ساخت تلفن همراهی که بدون نیاز به باطری و از طریق هوا کار می کند ! + فیلم و عکس

به تازگی دانشمندان تلفن همراهی طراحی کرده اند که بدون نیاز به باتری و شارژ برقی و از طریق جذب امواج رادیویی محیط می تواند کار کند .

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری امروزه به دلیل قابلیت های بیشماری که به تلفن های هوشمند اضافه شده است ، این تکنولوژی را به جزء جدایی ناپذیر از زندگی ما تبدیل کرده است. ما به کمک این گوشی ها علاوه بر برقراری تماس ها و دریافت و ارسال پیامک می توانیم کارهایی همچون انجام خدمات بانکی، ارسال و دریافت ایمیل، کنترل فناوری های جدیدی همچون خانه های هوشمند، کنترل وضعیت سلامتی و ... را انجام دهیم. یکی از نقاط ضعفی که این ابزارهای هوشمند دارند اتمام شارژ باطری آن ها می باشد البته کمپانی های همچون اپل، سامسونگ و هووای باطری های قدرتمندی را طراحی کرده اند که می تواند تا چندین روز شما را از شارژ برقی بی نیاز کند اما همچنان مشکل شارژ دوباره ی تلفن های همراه پابر جا می باشد . اما آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده اید که گوشی هوشمندی داشته باشید که بدون نیاز به باطری بتواند کار کند ؟ به نظر می‌رسد این آرزوی شما درحال به واقعیت پیوستن است و دوره جنگ اضطراب بر سر شارژ باتری ‌های وسایل الکترونیک در حال افول است. در این زمینه، به تازگی دانشمندان یک تلفن همراه بدون باتری ساخته اند که از طریق جذب امواج رادیویی محیط و بدون نیاز به باطری می تواند کار کند .

این تلفن که توسط محققان دانشگاه واشنگتن تولید شده است، بین دو تا سه میکرووات انرژی مصرف می‌کند و از یک سلول‌ خورشیدی که کوچک‌تر از دانه‌ی برنج است برای جذب انرژی از نور محیط و سیگنال‌های رادیویی استفاده می کند. هنگامی که این دستگاه در محدوده یک پایگاه استقراری فرستنده و گیرنده قرار می‌گیرد، امواج رادیویی اصلاح‌شده را جذب می‌کند تا انرژی لازم برای برقراری تماس‌ها را فراهم ‌کند.

همچنین این تلفن همراه می‌تواند از طریق ترکیبی از بازتاب سیگنال‌ های رادیویی و پالس ‌های الکترومغناطیسی، که توسط دیافراگم تلفن در هنگام صحبت کردن درون میکروفون آن تولید می‌شود، سیگنال‌هایی را به پایگاه منتقل کند.

محققان دانشگاه واشنگتن معتقدند تبدیل امواج آنالوگ به دیتای دیجیتال در گوشی‌ های هوشمند کنونی، بیشتر از هرچیزی انرژی باتری را مصرف می‌کند. به همین دلیل میکروفن و اسپیکر این تلفن همراه را به گونه ای طراحی کرده اند تا کمترین میزان مصرف انرژی داشته باشند . برای اینکار میکروفون و اسپیکر این گوشی آزمایشی از یک سری لرزاننده‌ های کوچک برای تبدیل سیگنال‌های ورودی و خروجی استفاده شده است. این تلفن علاوه بر دارا بودن کلیدهای شماره صفر تا نه، کلید * و # هم دارد؛ همچنین دارای دو دکمه عملیاتی برای برقراری و قطع تماس است.

یکی از نقاط ضعفی که این تلفن همراه دارد عدم توانایی ارسال و دریافت همزمان سیگنال می باشد به همین دلیل کاربر مجبور است مانند برقراری ارتباط با بیسیم ها یک دکمه را نگه دارد تا ابتدا خود شروع به صحبت کردن نماید و سپس با رها کردن آن دکمه فرد پشت خط بتواند صحبت نماید. همچنین کاربر می‌تواند با استفاده از هدفون تماس ‌ها را گوش کند.

طرز عملکرد تلفن محققین دانشگاه واشنگتن

طراحی این تلفن همراه می تواند انقلابی عظیم در صنعت گوشی های هوشمند به وجود بیاورد البته به نظر نمی‌رسد این موبایل بدون باتری در آینده نزدیک به بازار ارائه شود چراکه نمونه فعلی آن ، تنها در فاصله چند متری از یک پایگاه استقراری کار می‌کند. اما محققان معتقدند اگر به جای استفاده از فرکانس ‌های فعلی بتوانند از فرکانس‌های مجاز شبکه موبایل استفاده کنند، پیشرفت عظیمی در مشکل فاصله از پایگاه استقرار حاصل می ‌شود.

انتهای پیام /

خبرنگار : سجاد عبدلی

 

زمان انتشار: دوشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 89309

مطالب مرتبط :
۱۴۵۱۲۰

به تازگی مشخص شد :

۶ روش باورنکردنی درگوشی هوشمند که می تواند به ردیابی سلامت و بیماری کمک کند.

تلفن هوشمند مدرن دارای پتانسیل باورنکردنی در زمینه تشخیص پزشکی و نظارت بر سلامت است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب