خبرگزاری علم و فناوری

امیدواری‌ها نسبت به تولید «واکسنی برای همه سرطان‌ها» قوت گرفت

این واکسن توسعه داده شده، با فعال کردن سلول‌های ایمنی بدن برای مشخص کردن اصل سرطان به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند و این سیستم را ترغیب می‌کند که تعداد بیشتری سلول ایمنی بسازد.

یک واکسن انواع مختلف سرطان نتایج مثبتی در آزمایش‌های اولیه‌ی آزمایشگاهی بر روی سلول‌های انسان و موش‌های دارای سلول انسان نشان داده است. این واکسن که توسط موسسه‌ی تحقیقاتی ترجمه‌ای در استرالیا با همکاری دانشگاه «کوئینزلند» ساخته شده است، نتایج امیدوارکننده‌ای در کمک به سیستم ایمنی برای شناسایی و حمله به تومورهای خاصی در پی داشته است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از Ifl science، این نتایج می‌تواند پیامدهای مهمی برای ساخت یک واکسن سرطان در مقیاس بزرگ داشته باشد، چیزی که دهه‌هاست دانشمندان به‌دنبال آن هستند. این تیم باور دارد که می‌توان از این واکسن برای مبارزه با طیف گسترده‌ای از سرطان‌ها و برای تاخیر در پیشرفت آن‌ها و یا توقفشان استفاده شود.

واکسن سرطان در آزمایش‌های پیش‌بالینی امیدوارکننده ظاهر شد

«کریستن رادفورد»، استاد دانشیار و سرپرست تیم، در بیانه‌ای خبری اعلام کرد: «ما امیدوار هستیم که این واکسن بتواند برای درمان سرطان‌های خون (مغز استخوان، لنفوم غیرهاجکین، میلوم متعدد، و لوسمی کودکی) به‌علاوه‌ی تومورهای سینه، ریه، کلیه، تخمدان، پانکراس و گلیوبلاستوما استفاده شود.»

این واکسن مخلوطی از پادتن‌های متعدد را دارد که با یک پروتئین مختص تومور ترکیب شده‌اند تا در برخورد با سلولهای دارینه‌ای (نوعی از گلبول سفید) موجب پاسخ ایمنی شوند. محققان امیدوارند پروتئین تومور توسط نوع دیگری از سلول ایمنی (سی.دی+8) شناسایی شود که باعث فعال‌سازی آن شده و موجب میشود سیستم ایمنی در برابر سلول‌های تومور واکنش نشان دهد.

آزمایشات اولیه نشان می‌دهد که واکنش با موفقیت پروتئین مختص تومور را تحویل داد و موجب پاسخ ایمنی شد. علاوه‌بر نتایج امیدوارکننده، پروفسور رادفورد معتقد است این واکسن با اختلاف از واکسن‌های دیگر کاربردی‌تر و عملی‌تر است.

این روش درمانی با بافت برداری از یک تومور آغاز شده و سپس از هوش مصنوعی برای تشخیص پروتئین‌های مشخص که با سیستم ایمنی بدن شناخته نشده‌اند، استفاده می‌کند.

در این پژوهش محققان از این پروتئین‌ها استفاده کردند تا واکسن‌هایی مناسب برای هر بیمار سرطانی بسازند و سپس این واکسن‌ها را در کنار شیوه درمانی ایمنی‌ درمانی داروی "آتزولیزومب" تجویز کردند. این افراد مبتلا به سرطان‌های متفاوت از جمله سرطان ریه،پستان و روده بودند.

در آزمایش بالینی واکسن، بیماران واکسنی را دریافت کردند که بر اساس اطلاعات ژنتیکی موجود در بافت تومور و نمونه خون آن‌ها منحصر به فرد بود.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی

زمان انتشار: دوشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۴:۱۱

شناسه خبر: 89313

مطالب مرتبط :
۲۲

در تحقیقات پژوهشگاه رویان به نتیجه رسید؛

شناسایی مهارکننده سرطان روده بزرگ

بتازگی و بنا به تحقیقات پژوهشگران ایرانی در پژوهشگاه رویان، موفق به معرفی hsa-miR-۳۶۵۸ به عنوان سرکوب‌کننده بیان ژن OCT۴ و مهارکننده تومورهای سرطان روده بزرگ شدند.

طلا

رشد نانوذرات طلا در داخل تومورها می تواند به از بین بردن سرطان کمک کند

محققان دانشگاه مریلند راهی برای رشد نانوذرات طلا به طور مستقیم در داخل سلول های سرطانی پیدا کرده اند که می تواند به تصویربرداری کمک کند و حتی برای از بین بردن تومورها گرم شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب