خبرگزاری علم و فناوری

احمد برغمدی مسئول تجاری سازی معاونت بسیج علمی:

شکل گیری اتوبوس های علمی و پژوهشی برای استعداد یابی در تمام مناطق ایران

برای اعزام به مناطق مختلف کشور هیچ محدودیتی نداشته و آمادگی حضور در کل مناطق کشور را داریم

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، احمد برغمدی مسئول تجاری سازی معاونت بسیج علمی درمصاحبه اختصاصی با خبرگزاری علم و فناوری در ارتباط با شکل گیری اتوبوس های علمی و پژوهشی برای استعداد یابی در تمام مناطق ایران مختص نوجوانان گفت: ضمن اینکه سیاست گذاری معاونت علمی بسیج ، موضوع تجاری سازی و انجام پروژه های علمی است ولیکن برقراری عدالت آموزشی را نیز مدنظر دارد. که در راستای توسعه علم با رویکرد عدالت آموزشی راه اندازی اتوبوس دانش را در دستور کار داریم. که از زیر شاخه های متعدد و جذابیت های بسیار بالایی برخوردار است. ارائه خدمات علمی و آموزشی به رده های سنی مختلف در جامعه که ممکن است به هر دلیلی از عدالت آموزشی دور باشند ،محوری فعالیت اتوبوس بوده ولی معطوف فقط به مناطق محروم نیست، این اتوبوس هرکجا که احتیاج باشد حضور پیدا میکند و حتی با هدف کلان به عنوان شناسایی استعداد های علمی نیز فعالیت خواهد کرد. ،ممکن است استعداد های علمی در مناطق تهران و یا خارج از تهران در رده های سنی مختلف تا قبل از ورود به دانشگاه باشند ولیکن دسترسی قابل توجهی به امکانات آموزشی نداشته باشند، به همین دلیل اتوبوس یک سیری را برای خود مشخص کرده است که بتواند عدالت آموزشی را به نحو احسنت انجام دهد. برای تحقق این مهم تیمی جهت شناسایی و اولویت بندی مناطق تشکیل شده و از هرکجا که تقاضا داده شده و ثبت نام انجام شده این تیم اولویت بندی انجام میدهد و اعزام اتوبوس انجام میشود.
برغمدی در ارتباط با نحوه پشتیبانی استعداد ها بیان کرد: گروه دیگری ماموریت استعدادیابی را برعهده داشته و بعد از استعداد یابی با بچه ها ارتباط گرفته و پس از آموزش و توانمندسازی آنها در یک بازه زمانی مشخص برای سازماندهی و فعالیت ایشان در راستای استعدادشان برنامه ریزی و شبکه سازی می نماید.

احمد برغمدی در ادامه در ارتباط با بازه زمانی حضور اتوبوس در مناطق گفت: ما نسبت به تقاضاهای صورت گرفته و الویت بندی اتوبوس را جهت ارائه خدمات علمی اعزام میکنیم ،حضور اتوبوس در مناطق مختلف بستگی به درخواستی متقاضیان در زمان های مختلف دارد. البته تعداد دانش آموزان و جامعه مخاطب مستعد ، در جدول زمانبندی ما نیز موثر است و الویت دارد، ما برای اعزام به مناطق مختلف کشور هیچ محدودیتی نداشته و آمادگی حضور در کل مناطق کشور را داریم.

مجری پروژه اتوبوس علمی در ادامه بیان کرد:ما در اتو دانش تفاوتی نسبت به دیگر مدل های مشابه داریم، آن هم بحث تجمیع بودن کار های انجام شده و آزمایشاتی که قرار است انجام شود بین مخاطبین است ، یک بخش از ظرفیت ها و استعداد ها در مرحله اول توسط تیم ها شناسایی میشوند و یک بخش دیگر مدل اعزام ما است که توسط اساتید استعداد ها شناسایی میشوند ، ما در اتوبوس چهار بخش داریم ، بخش بازدید از گالری و نمایشگاه های علمی است بخش دیگر مربوط میشود به فیزیک ، شیمی ،کانی ها و سنگ ها و بخش دیگر کتابخانه است که در اتوبوس قرار گرفته است و بخش دیگر آزمایشگاه است که قابلیت انجام تمام آزمایش های فیزیک ،شیمی و زیست را دارد ، که در هر مرحله اقدامات جالب و جذابی انجام داده میشود ،یک تعدادی از استعداد ها که در لیست اولیه نیستند در این مراحل شناسایی میشوند،ما بازی ها و سرگرمی های گروهی و جمعی داریم ، مثل ساخت منجنیق ، موشک ها ،پهباد ها و…که هرکدام از این ها قابلیتی دارد که تعدادی از بچه هارا که علاقه مندی به حضور در هرکدام یکی از این عرصه هارا دارند شناسایی کند، اگر قابل توجه باشد حتما در رصد تیم استعدادیابی ما قرار میگیرد

احمد برغمدی در آخر افزود: در این اتوبوس سکویی متحرک تعبیه شده است که قابلیت این را دارد که مسابقات علمی ،جنگ های علمی را روی آن برگزار کرد. ، بخش دیگری که در این اتوبوس در نظر گرفته شده است بخش آسمان نما است که تقریبا جزو محدود مراکزی است که توانسته این خدمات را بصورت ویژه و پرتابل ارائه نماید. در این بخش مخاطبین می توانند توسط عینک های سه بعدی فیلم های سه بعدی و جذاب علمی را مشاهده نمایند ،در این اتوبوس حتی پرینتر سه بعدی در نظر گرفته شده است که این دستگاه هم یکی از فناوری های جذاب و بروز دنیا می باشد که ذهن و توجه بچه هه خود جلب می نماید. در نهایت اینطور جمع بندی نمایم که یک بسته علمی آموزشی که قبل از این دانش آموزان می بایست در آزمایشگاه ها و مراکز علمی آموزشی مختلف مشاهده می کردند را ما در حال آماده سازی هستیم که در یک زمان و مکان همگی را بازدید، لمس و آزمایش نمایند.

زمان انتشار: یکشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۹:۱۳

شناسه خبر: 89327

مطالب مرتبط :
رسالت خبرنگاران نشر اطلاعات صحیح و دقیق برای احقاق حقوق مردم است

در آیین تجلیل از مقام خبرنگار توسط خانه ارتباطات،کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و مجتمع آموزشی فنی و حرفه ای علم و فن آوری؛ استان اصفهان:

رسالت خبرنگاران نشر اطلاعات صحیح و دقیق برای احقاق حقوق مردم است

سید محمد قلمکاریان مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان اصفهان در آیین تجلیل از مقام خبرنگار، با بیان این که در رویداد غدیرنبود اطلاع رسانی صحیح باعث ظلم به مولا علی (ع) و جامعه تشیع شد، گفت: امروز رسالت خبرنگاران نشر اطلاعات صحیح و دقیق برای احقاق حقوق مردم است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب