شیراز و فارس، طوفانی از خلاقیت

رونمایی از دستگاه تنفس قابل حمل در شیراز

در مراسم رونمایی از دستگاه تنفس قابل حمل دکتر شانه ساز معاون غذا و داروی وزارت بهداشت گفت: در شیراز و فارس، طوفانی از خلاقیت و پیشنهادات عملی وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری فارس،  دکتر مهرزاد لطفی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز از تولید نمونه اولیه دستگاه پرتابل تنفس مصنوعی (ونتیلاتور) با نام «نفس» خبر داد که برای کمک به بیماران کرونا مورد استفاده می باشد.
 
ریاست دانشگاه شیراز در مراسم  رونمایی از این دستگاه که با حضور رئیس سازمان غذا و دارو انجام شد، با اشاره به کاربرد این دستگاه برای کمک به بیماران حاد تنفسی و به ویژه مبتلایان به کووید۱۹، گفت: این دستگاه به دلیل دارا بودن ویژگی پرتابل، در منزل، اورژانس و آمبولانس قابل استفاده بوده و تمامی امکانات یک ونتیلاتور در بخش مراقبت های ویژه را داراست.

وی ادامه داد: این کار با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی شیراز و شرکت کارخانجات مخابراتی ایران انجام گرفته و امیدواریم با حمایت وزارت بهداشت به مرحله تولید و بهره برداری برسد.

 او افزود: به دلیل اینکه در حال حاضر بسیاری از بیماران کووید ۱۹ در منزل و نقاهتگاه به سر می برند، این دستگاه تنفس مصنوعی نقش مهمی در کمک به درمان بیماران داشته و قابلیت اتصال به تلفن همراه پزشک و پرستار را نیز داراست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز تولید این دستگاه را همگام با اهداف سال جهش تولید و حرکتی ارزنده در شرایط بحران کروناویروس برای کمک به این گروه از بیماران عنوان کرد.

این دستگاه با حضور دکتر «محمدرضا شانه ساز» معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو، مهندس «سید حسین صفوی» مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی وزارت بهداشت، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز و جمعی از مسوولان ارشد دانشگاه رونمایی شد.

 

لازم به ذکر است دکتر «محمدرضا شانه ساز و مهندس «سید حسین صفوی» مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی وزارت بهداشت، با حضور در شرکت کارخانجات مخابراتی ایران، از دستاورد جدید تولید شده به همت پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شیراز با مشارکت کارخانجات مخابراتی ایران رونمایی کرد.

این دستگاه تنفس مصنوعی (ونتیلاتور) به صورت پرتابل، به عنوان نخستین ونتیلاتور مجهز به تکنولوژی IOT برای بهره مندی از اینترنت بوده و با همکاری مشترک شرکت کاوشگران داده های سلامت، مرکز رشد تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و شرکت کارخانجات مخابراتی ایران نخستین نمونه آن تولید شده است.

این دستگاه که ایده ساخت آن از دهم اردیبهشت سال جاری با شیوع بیماری کووید ۱۹ شکل گرفته، دارای امکان اتصال به دو شبکه بی سیم LORA و GPRS را دارا بوده و به صورت پرتابل، امکان دستیابی تیم درمان به تمامی پارامترهای موردنیاز در مورد علایم حیاتی بیماران حاد تنفسی به ویژه مبتلایان به کووید ۱۹ را فراهم می کند.

از جمله ویژگی های این دستگاه تنفس مصنوعی، ایجاد امکان دسترسی آنلاین به ایستگاه پرستاری از درون آمبولانس، اتاق ایزوله یا منزل است.

رئیس سازمان غذا و دارو در آئین رونمایی از نمونه اولیه این دستگاه تنفس مصنوعی با تقدیر از پژوهشگران و دانشمندانی که زمینه های استقلال کشور را در ابعاد اجرائی و عملی فراهم می کنند تا بتوان گام های رفیعی در این زمینه برداشت، اظهار کرد: در شیراز و فارس، طوفانی از خلاقیت و پیشنهادات عملی وجود دارد و دانشگاه علوم پزشکی شیراز یکی از دانشگاه های مطرح کشور در حوزه های درمانی و تحقیقات پزشکی است.

معاون وزیر بهداشت و درمان با بیان اینکه دانشگاه های شیراز در حوزه های مختلف در کشور مرجعیت دارند، ادامه داد: تولید نمونه اولیه این دستگاه کار بسیار مهم و ارزشمندی بوده که با مشارکت دو مجموعه سلامت و الکترونیک در کنار هم انجام گرفته است؛ گام هایی که برداشته می شود، با توجه به سرعت رشد علم در دنیا بسیار ارزشمند است.

وی با اشاره به بحران کرونا ویروس در کشور و دنیا و همچنین شرایط تحریم های اعمال شده بر علیه ایران، اینگونه اقدامات را راهکاری برای رفع وابستگی کشور به کمک وجود دانشمندان، محققان و کارشناسان زبده عنوان کرد.

او در بخش دیگری از صحبت های خود از رشد ۴۵ برابری تولید ماسک و لباس های محافظتی در کشور خبر داد و گفت: داروهای درمان کرونا نیز در کوتاه ترین زمان ممکن تولید می شود.

 

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به وجود توانمندی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دانشگاه شیراز و دانشکده داروسازی شیراز ابراز امیدواری کرد شیراز و فارس بتواند در حوزه غذا، داروسازی و تجهیزات پزشکی گام های موثری بردارد.

 شانه ساز وظیفه مسوولان را هموار کردن راه محققان خواند و در زمینه صدور مجوز برای پیشبرد این پروژه به مرحله تولید و به کارگیری در حوزه درمان، اعلام همکاری کرد.

این مقام مسول با کاربردی و راهگشا خواندن این دستگاه، از ویژگی های مثبت آن به امکان کاهش بار مراجعه به مراکز درمانی اشاره کرد که امکان کنترل بیماران را فراهم می کند.

او اظهار کرد: همکاری مجموعه مخابرات، فناوری اطلاعات و حوزه سلامت می تواند فرهنگسازی شود که در این زمینه گام های خوبی برداشته شده که می تواند راه را برای تولید تجهیزات پزشکی باز کند.

وی تاکید کرد: با وجود این تیم دانشمند و محقق و این توان فکری، می توان به آینده امیدوار بود. در کشور و به ویژه در استان فارس پشتوانه علمی قوی وجود دارد و امید است به زودی مجوزهای لازم برای تولید این محصول از وزارت بهداشت دریافت شود.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به ورود ویروس کرونا به کشور، گفت: در این ایام بسیاری از دستگاه های حیاتی در کشور تولید شد و این دستگاه نیز قابلیت این را داراست که به مرحله تولید انبوه برسد.


گزارش از مهر آفرین وثوقی
انتهای خبر/

زمان انتشار: دوشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 89341

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب