علم و فناوری گزارش می دهد؛

پایان انحصارطلبی آمریکا در خرید امتیاز داروی درمان کرونا/ رمدسیویر با دانش کاملا ایرانی در کشور بومی سازی شد

با توجه به تأیید سازمان بهداشت جهانی مبنی بر اثربخشی داروی رمدسیویر برای بیماران مبتلا به کروناویروس، آمریکا اقدام به خرید تمام محصولات این شرکت تا پایان مهرماه نمود که این امر بازار داخل را با مشکلات عدیده ای روبه رو کرد که خوشبختانه محققان کشورمان توانسته اند این دارو را به کیفیت بالا بومی سازی نمایند .

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری طی ماه های اخیر، به دلیل شیوع بیماری کرونا، صدها هزار نفر در جهان، جان خود را به خاطر این ویروس منحوس از دست داده اند و میلیون ها نفر نیز به این بیماری مبتلا شده اند. متأسفانه علارغم تلاش شبانه روزی هزاران پزشک در سرتاسر جهان، تاکنون هیچ گونه دارو و واکسنی برای آن کشف نشده است. اما بر اساس تحقیقات صورت گرفته، برخی داروها نظیر "رمدسیویر" می تواند برای بیماران حاد مبتلا به کروناویروس، بسیار مفید و اثر بخش باشد. پزشکان ایرانی نیز برای شرایطی که بیماران دارای مشکلات زمینه ای همچون بیماری های قلبی، آسم، دیابت و ... هستند استفاده از این دارو را توصیه می کنند اما از آنجا که "رمدسیویر" توسط کمپانی های خارجی تولید می گردد و این کمپانی ها به دلیل تحریم های دارویی آمریکا، حاضر به فروش این دارو به کشورمان نیستند، رمدسیویر در کشور با کمبود و افزایش شدید قیمت روبه رو شده است. اما خوشبختانه روز گذشته سازمان غذا و داروی کشورمان به صورت رسمی اعلام نمود ایران موفق به بومی سازی این دارو  گردیده است .

داروی رمْدسیویر چیست ؟

رمْدسیویر (Remdesivir) که در آغاز با کد دارویی GS-5734 شناخته می‌شد، یک داروی ضد ویروس جدید از خانواده آنالوگ‌های نوکلئوزید است. این دارو را شرکت دارویی گیلیاد جهت درمان بیماری ویروسی ابولا و عفونت‌های ویروس ماربورگ ساخت، اما به‌تدریج مشخص گردید که خاصیت ضد ویروسی علیه سایر ویروس‌های تک‌رشته‌ای RNA نظیر ویروس سین‌سیشیال تنفسی، ویروس خونین، ویروس تب لاسا، ویروس نیپا، ویروس هِـندرا و خانواده کروناویروس‌ها (شامل کروناویروس مرس و سارس) هم دارد.

اثرگذاری رمدسیویر بر کروناویروس

در اواخر ژانویه ۲۰۲۰ در پاسخ به همه گیری ۲۰–۲۰۱۹ کروناویروس، شرکت دارویی گیلیاد تست‌های آزمایشگاهی خود را بر روی ویروس کرونا آغاز نموده و اعلام داشت که علیه سارس و مِـرس در مدل‌های حیوانی مؤثر است. این شرکت مقداری از دارو را نیز برای درمان تعداد اندکی از مبتلایان به کروناویروس، در اختیار مقامات چینی قرار داد. همچنین در اواخر ماه ژانویه ۲۰۲۰، این دارو تحت عنوانِ «مصرف دلسوزانه»، به نخستین بیمار آمریکایی کرونا در شهر اسنوهومیش، واشینگتن که بیماری‌اش پیشرفت کرده و دچار سینه‌پهلو شده بود، تجویز شد. با آنکه نمی‌توان یک نتیجه‌گیری عام و گسترده از این مصرف موردی نمود، اما شرایط بیمار ظرف یک‌روز بهبود قابل توجهی یافت و بیمار سرانجام از بیمارستان مرخص گشت.

در همین هنگام، پژوهش‌گران چینی پس از انجام یک تحقیق اکتشافی (Exploratory research) بر روی ۳۰ بیمار، گزارش کردند که رمدسیویر و دو داروی هیدروکسی کلروکین و فاویپیراویر «اثر مهاری نسبتاً خوبی» بر روی ویروس کرونا دارد و درخواست آزمایش‌های بالینی بر روی بیماران را نمودند. در ۶ فوریه ۲۰۲۰ یک کارآزمایی بالینی برای استفاده از رمدسیویر در کشور چین آغاز شد. در ۱۷ مارس ۲۰۲۰ مصرف رمدسیویر در موارد شدید بیماری در جمهوری چک به‌طور موقتی تأیید شد.

نتایج یک آنالیز بالینی بر روی بیمارانی که رمدسیویر دریافت  کرده بودند، امیدوارکننده بود. این مقاله که در ۱۰ آوریل ۲۰۲۰ در ژورنال پزشکی نیوانگلند منتشر شد، نشان داد از میان ۵۳ بیماری که دچار نوع شدید بیماری کرونا بودند، ۳۸ نفر با دریافت این دارو بهتر شدند، ۸ نفر بدتر شدند و ۷ نفر نیز فوت کردند. از میان ۳۰ بیماری که به دستگاه تنفس مصنوعی وصل بودند و این دارو را دریافت کردند، پزشکان توانستند ۱۷ بیمار را از دستگاه جدا کنند. نرخ مرگ ومیر  نیز ۱۳٪ کمتر از میزان مرگ در بیماران مشابه در کشور چین (از نظر شدت بیماری) بود که میزان مرگ‌شان بین ۱۷ تا ۷۸ درصد اعلام شده است.

اقدام قابل تأمل آمریکا در خرید کل موجودی داروی رمدسیویر تا پایان مهرماه

بعد از آن که سازمان غذا و داروی آمریکا در نامه‌ای تجویز داروی آزمایشیِ رمدسیویر برای درمان بیماران بستری در بیمارستان که به نوع حاد کووید ۱۹ مبتلا هستند را تایید کرد، مقامات آمریکا اقدام به خرید کل ذخیره داروی «رمدسیویر» (Remdesivir) برای بیماران مبتلا به ویروس کرونا نمود .

این اقدام ایالات متحده ، در عمل ، کشورهای اروپایی و دیگر کشورهای جهان را در کوتاه مدت از دسترسی به این دارو محروم کرد. خریداری کل ذخیره «رمدسیویر» برای سه ماه آینده در عین حال این نگرانی را نیز پدید آورد که مهمترین اقتصاد جهان در صورت تولید واکسن بیماری «کووید ۱۹» ممکن است دست به اقدامی مشابه بزند.

آمریکا تاکنون بیش از ۵۰۰ هزار دوز داروی «رمدسیویر» را که کل تولید «گیلئاد» برای ماه ژوئیه (تیر/مرداد) است خریداری کرده است. دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین ۹۰ درصد از دوزهای این دارو برای ماه های اوت و سپتامبر (مرداد/شهریور/مهر) را پیش خرید کرده است .

ایجاد بازار سیاه داروی رمدسیویر در ایران و افزایش قیمت این دارو تا 60 میلیون

بعد از آن که بسیاری از مراکز معتبر پزشکی جهان استفاده از رمدسیویر را برای بیماران بدحال کرونا، مفید ارزیابی کردند تقاضای خرید این دارو به صورت چشمگیری در جهان افزایش یافت. در ایران نیز به دلیل افزایش آمار مبتلایان به کروناویروس و شیوع موج دوم این بیماری و به دلیل نداشتن هیچ گونه درمانی قطعی بر آن، تقاضا برای خرید این داور در کشور به صورت نجومی افزایش یافت و این عامل باعث به وجود آمدن شبکه های بزرگ کلاهبرداری دارویی شد و حتی قیمت این دارو در بازار سیاه تا 60 میلیون افزایش یافت. دکتر روزبه پورضیایی مدیر داروخانه شهید کاظمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در خصوص تاثیرات «رمدسیویر» بر کنترل ویروس کووید-۱۹ و ایجاد بازار سیاه این دارو در کشور گفت: بر اساس تحقیقات انجام شده، مصرف داروی «رمدسیویر» میزان مرگ و میر بیماران را به‌ویژه در موارد حاد کاهش می‌دهد همچنین تعدادی از این دارو از سوی سازمان بهداشت جهانی به ایران ارسال شده و مطالعاتی در کشور ما در بیمارستان‌های سینا و مسیح دانشوری روی این دارو در حال انجام است.

وی اظهار کرد: متاسفانه اخیرا نمونه‌های تقلبی این دارو در بازار آزاد مشاهده شده که حتی بسته‌بندی آن هم مربوط به شرکت‌های تولید داخل است و روی آن برچسب‌های تقلبی دارو به‌صورت کاملا ناشیانه‌ای به چشم می‌خورد. این نمونه‌ها متاسفانه به قیمت‌های بسیار گزاف در بازار آزاد در اختیار بیماران قرار می‌گیرد.

داروی رمدسیویر با کیفیت بالا در کشور بومی سازی شد

طی سال های اخیر، به دلیل تحریم های اقتصادی و دارویی آمریکا، بسیاری از کشورهای تولید کننده دارو حاضر به عرضه داروی مورد نیاز به کشورمان نمی شدند که این موضوع مشکلات عدیده ای را بیماران و خانواده های آن ها به وجود اورده بود. البته با کمک متخصصان کشورمان و همت آن ها، تعدادی از این دارو ها در کشور بومی سازی شد و در اختیاز سازمان غذا و دارویی کشور قرار گرفت. در زمینه داروی رمدسیویر نیز از آن جا که آمریکا تمام تولیدات این دارو را تا پایان مهر ماه خریداری نموده بود و به هیچ عنوان حاضر به فروش این دارو به کشور ما نبود باری دیگر محققان کشورمان را بر آن داشت تا دست به تولید نمونه ایرانی این دارو بزنند.

محمد مخبر ، رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) هفته گذشته خبر تولید این دارو را به صورت رسمی اعلام نمود و گفت: داروی Remdesivir که مجوز وزارت بهداشت راهم دریافت کرده و قرار است از هفته آینده بسیار ارزانتر از نسخه خارجی وارد بازار شود. وی افزود: قیمت نسخه ایرانی داروی Remdesivir که در بازار سیاه به 60 میلیون تومان رسیده، با قیمتی بسیار پایین‌تر با قیمت مصوب وزارت بهداشت از هفته آینده وارد بازار می‌شود.

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام تصریح کرد: محققان دارویی ستاد اجرایی از چندین روش علمی روز دنیا، درحال تحقیق و ساخت داروهای مورد نیاز بیماران کرونایی و برطرف کردن خلأهای موجود درکشور و نیازهای وزارت بهداشت با توجه به مسائل تحریمی هستند.

داروی رمدسیویر ایرانی مورد تأیید سازمان غذا و دارو کشور قرار گرفت

سید حیدر محمدی، مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو کشور، از تأیید داروی رمدسیویر ایرانی توسط این نهاد خبر داد و روز گذشته در نامه‌ای به شرکت‌های داروسازی نوشت: با توجه به شیوع بالای بیماری کووید ۱۹ در کشور، و نظر به تایید اثربخشی داروی رمدسیویر در درمان بیماری کرونا توسط آژانس دارویی اروپا (EMEA) و طبق صورتجلسه شماره ۲/۳/۲۰۱۹ مورخ ۲۴ تیر ۱۳۹۹ مبنی بر ورود داروی رمدسیویر به فهرست رسمی دارویی ایران به تایید اعضای کارگروه بررسی و تدوین فهرست رسمی دارویی ایران و نیز پیرو نامه معاونت درمان مبنی بر طرح موضوع داروی رمدسیویر در کمیته علمی کووید ۱۹ وزارت بهداشت و امکان تولید دارو توسط تولیدکنندگان داخلی و با توجه به نیاز مبرم بیماران به این دارو و تجویز این دارو توسط متخصصان عفونی و وجود داروهای مشابه تقلبی در بازار دارویی کشور، بدینوسیله با ورود داروی فوق به فهرست دارویی کشور موافقت می‌شود.

بر اساس این نامه، داروی رمدسیویر ۱۰۰ میلی گرم با شکل INJECTION, POWDER, FOR SOLUTION و همچنین به شکل INJECTION, CONCENTRATE SOLUTION FOR INFUSION به فهرست دارویی کشور وارد شده است.

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو نیز در حساب توییتر خود در این زمینه نوشت: رمدسیویر وارد فهرست دارویی ایران شد و تولید داخلی آن نیز کلید خورد.

انتهای پیام /

خبرنگار: سجاد عبدلی

 

زمان انتشار: سه شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۴:۵۳

شناسه خبر: 89353

مطالب مرتبط :
ماشین چیست؟

ماشین چیست؟

ماشین چیست؟

هیچ یک از چهار داروی مورد آزمایش کووید۱۹ باعث افزایش بقا نشد/ از هفته آینده، آزمایش داروی جدید «آکالابروتینیب»

هیچ یک از چهار داروی مورد آزمایش برای کووید۱۹ باعث افزایش بقا نشد

بر طبق مطالعات انجام گرفته هیچ یک از چهار داروی مورد آزمایش کووید۱۹ باعث افزایش بقا نشد و از اوایل هفته آینده ، شرکت کنندگان در همبستگی می توانند آکالابروتینیب را دریافت کنند، این یک داروی سرطانی است که آنزیمی را که نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن انسان دارد مهار می کند.

لللبررر

به تازگی مشخص شد :

آزمایش بزرگ WHO نشان می دهد که رمدسیویر مرگ در اثر کرونا را کاهش نمی دهد.

در یک مطالعه بزرگ بین المللی داروی ضد ویروسی رمدسیویر خطر مرگ برای افراد به شدت بیمار بستری به خاطر کرونا را کاهش نداد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
عارف خرسند
۰ مخالف          ۰ موافق
چهارشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۴:۱۸:۴۶

اگر کیفیت بالاس پس چرا امار همه جا پایین اومده ولی ایران هر روز داره رکورد جدید میزنه

اشتراک گذاری مطالب