خبرگزاری علم و فناوری

کارشناس گیاهان دارویی؛

۱۶۰۰ هکتار از مزارع چهارمحال و بختیاری گیاه دارویی کشت می شود

اعظم شیخ سامانی، کارشناس گیاهان دارویی گفت : چهارمحال و بختیاری دارای ۱۶۰۰ هکتار سطح زیر کشت گیاهان دارویی است که از این میزان ۶۰۰ هکتار آن کاشت گل محمدی و هزار هکتار دیگر آن مابقی گیاهان دارویی کشت می‌شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان چهارمحال و بختیاری ؛ اعظم شیخ سامانی، کارشناس گیاهان دارویی ؛ اظهار کرد: چهارمحال و بختیاری دارای 1600 هکتار سطح زیر کشت گیاهان دارویی است که از این میزان 600 هکتار آن کاشت گل محمدی  و هزار هکتار دیگر آن مابقی گیاهان دارویی کشت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در اکثر نقاط این استان گیاهان دارویی کشت می‌شود تصریح کرد: در شهرکرد، بروجن، فارسان بیشتر گل محمدی کشت می شود چراکه این گیاه به خاطر مقاومت به خشکی، آب کمتری را استفاده می کند و ما بیشتر به متقاضیان کشت گل محمدی را پیشنهاد می دهیم.

شیخ سامانی کشت موسیر در استان را یکی دیگر از طرح های مورد توصیه به کشاورزان عنوان کرد و گفت: جهاد کشاورزی سال گذشته به متقاضیان طرح های کشاورزی تسهیلات با سود هفت درصد و در سال جاری با سود 12 و نیم درصد داده است.

کارشناس مسئول گیاهان دارویی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری با اذعان بر اینکه سطح زیر کشت موسیر در این استان به 150 هکتار رسیده است گفت: در شهرستان کوهرنگ به خاطر شرایط منطقه کشت موسیر ترویج دارد  اما دغدغه ما این است که این گیاه در همه نقاط استان کشت شود.

شیخ سامانی با تاکید بر اینکه در شهرستان کوهرنگ به خاطر بارندگی هایی که آنجا می شود، کشت گیاه موسیر را می توان توسعه داد گفت:  ما کشت گیاه موسیر را  در شهرستان کوهرنگ به صورت دیم توصیه می کنیم.

وی  با اذعان بر اینکه زمان کشت گیاه موسیر در مهر و آبان انجام می شود افزود: کشت موسیر در شهرستان های مرکزی، بروجن، سفید دشت، شهرکرد، بن و سامان نیز داریم اما آبیاری آن حتما" باید به صورت تکمیلی باشد .

شیخ سامانی یکی دیگر از گیاهان دارویی در این استان را زعفران برشمرد و خاطر نشان کرد: با اینکه استان خراسان مدعی است که کشت زعفران تنها مختص خراسان است اما خوشبختانه در این استان نیز کشت شده و تا کنون نیز موفق عمل کرده است .

وی  با اشاره به اینکه تا کنون 230 هکتار از مزارع این استان به کشت زعفران اختصاص داده شده است گفت: ما زعفران را در تمام نقاط استان کشت کرده ایم و کشت این گیاه از مرداد شروع و تا 10 مهر نیز ادامه دارد.

شیخ سامانی ادامه داد: زعفران گیاهی است که کم آب بوده و اب زیادی نیاز ندارد ولی بازهم بستگی به بارندگی دارد و اگر بارندگی در فصل پاییز و زمستان انجام شود، با دو مرتبه ابیاری کفایت می کند اما اگر بارندگی انجام نشود چهار مرتبه ابیاری نیاز دارد .

وی یادآور شد: گیاهان دارویی زیادی در این استان کشت می شود که لازم است تمامی آن ها توسعه یافته و جهاد کشاورزی نیز تسهیلات و همچنین دوره های آموزشی را در اختیار متقاضیان قرار می دهد که بهتر بتوانند به کشت گیاهان دارویی بپردازند و آن را توسعه دهند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری ؛  کشت گیاهان دارویی و تولید فراورده های آن می تواند به عنوان یک ضرورت ملی و در چارچوب یک برنامه مشخص و جامع، خودکفایی دارویی، اشتغال و توسعه بخش کشاورزی را به دنبال داشته و به عنوان عامل مهمی در ارز آوری برای کشور اثرگذار باشد.
 

زمان انتشار: چهارشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۴:۴۴

شناسه خبر: 89456

مطالب مرتبط :
f

حمایت از ایده ها و طرح های فناورانه در بخش گیاهان دارویی

در جلسه سازمان بسیج علمی ، پژوهشی و فناوری استان ایلام و مرکز تحقیقات گیاهان دارویی دانشگاه علوم پزشکی دو طرف ، بر توسعه و تجاری سازی محصولات ارزشمندگیاهان دارویی به عنوان ذخایر ملی تاکید کردند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب