خبرگزاری علم و فناوری

در گفت و گو با کارشناس کارشناس ارشد برنامه‌ریزی شهری مطرح شد:

صنعت نامرئی مورد توجه مدیران شهری قرار گیرد

کارشناس ارشد برنامه‌ریزی شهری علت اصلی مشکلات مالی در حوزه مدیریت شهری را نداشتن برنامه مدون برای توسعه پایدار ذکر کرد.

 به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، گزینه‌های مختلفی در ارتباط با توسعه در استان مازندران روی میز قرار دارد.

آنچه که در توسعه باید به آن توجه کرد، برنامه ریزی برای توسعه پایدار است، در این چند سال اخیر تجربه نشان داده است که اقدامات موقتی و مسکن نه تنها اثرگذار نیست بلکه در میان مدت هزینه‌های زیادی را متوجه شهروندان  می‌کند.

در توسعه پایدار نیاز است که همه جوانب توسعه‌ای به صورت یک بسته کامل دیده شود در شهرهای شمالی کشور به ویژه استان مازندران به جهت محیط زیست شکننده‌ای که وجود دارد باید رعایت مسائل زیست محیطی در سرلوحه اقدامات قرار گیرد.

در همین ارتباط گفت و گویی کردیم با مهدی خناری کارشناس ارشد برنامه‌ریزی شهری که بحث را با تعریفی توسعه پایداری شهری آغاز کرده است.

وی با اعلام اینکه اساسا می‌توان شهری در مدل توسعه پایدار قرار گرفته که بر اساس چهار اصل، رعایت مسائل زیست محیطی، افزایش کیفیت زندگی شهروندان، نظام مالی خود اتکاء و کارآمد و مشارکت شهروندان در امور شهری بنا شده باشد.

* چگونه می توان به توسعه پایدار شهری رسید؟

وی با اعلام اینکه یکی از اصلی ترین ارکانی که می تواند در پویایی و توسعه شهری تاثیرگذار باشد وجود مدیران و مسئولین شهری است، افزود: شناخت نقاط قوت و ضعف حوزه کاری داشتن تعامل و هماهنگی در اجرای طرح ها و برنامه های از پیش مطالعه شده در توسعه شهری بسیار اثرگذار است.

این کارشناس ارشد برنامه‌ریزی شهری ، خاطر نشان کرد: خروجی اجرای طرح‌های عمرانی کاهش مشکلات فرهنگی اجتماعی، خدماتی عمرانی، زیست محیطی، تقویت روحیه مشارکت مردم و همچنین توزیع عادلانه اعتبارات در سطح محلات مختلف باید باشد.

وی ادامه داد:هر مقدار مدیریت شهری هماهنگ تر باشد و ارتباطات بیشتری بین آنها و مردم برقرار شود به همان اندازه دستیابی به توسعه پایدار بیشتر خواهد شد.

 خناری یادآور شد: موارد دیگری که مدیریت شهری  باید لحاظ نماید امحاء و دفن بهداشتی زباله و حفظ محیط زیست و حل گره های ترافیکی و روان سازی تردد محیط شهری با روش های علمی و مهندسی مناسب است.

 

 * نقش درآمد در ایجاد توسعه پایدار چیست؟

 خناری اضافه کرد: برای دست یافتن به شهر با توسعه پایدار، مدیریت شهری می بایست به دنبال ایجاد درآمد پایدار باشد.

وی اضافه کرد:  بدون داشتن نظام مالی کارآمد و همینطور مدیریت صحیح بر منابع درآمدی نمی توان شهر را به شکل مناسب اداره کرد. مدیریت شهری برای جلب اعتماد شهروندان و مشارکت حداکثری آنها باید با ایجاد شفافیت پاسخگوی شهروندان باشد.

  کارشناس ارشد برنامه‌ریزی شهری اضافه کرد:چنانچه مدیریت شهری بخواهد صرفا بر اساس نگاه سنتی به منابع بودجه اعم از عوارض نوسازی و صدور پروانه ساختمانی کسب درآمد کند قطعا نمی تواند در تحرک و پویایی شهر تاثیرگذار باشد و میراث زیست محیطی و اقتصادی،اجتماعی ناخوشایندی برای آیندگان بجای خواهد گذاشت.

وی بیان کرد: امروزه یکی از منابع مهم کسب درآمد صنعت گردشگری است که اقتصاددانان آنرا صادرات نامرئی می نامند.

خناری در پایان خاطر نشان کرد:وجود گنجینه های متنوع طبیعی، تاریخی، فرهنگی و مذهبی از عوامل موثر جذب سرمایه محسوب می شوند که  باتوجه به وجود پارک‌های جنگلی و مناطق حفاظت شده، آبگیرها،تالاب و آب بندان، چشمه های آب معدنی گرم و سرد، بقاع متبرکه امام زادگان، تپه ها و برج های تاریخی، بندها و سدهای خاکی و... مدیریت شهری می تواند با برنامه ریزی و سرمایه گذاری صحیح بنحو شایسته از درآمد پایدار آنها برخوردار شود و درآمد حاصله را در راستای منافع شهروندان هزینه کند.

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 89479

مطالب مرتبط :
بازدید شهردار

ظرفیت دانشگاه شهرکرد جهت اجرای طرح‌های مدیریت شهری به کار گرفته می‌شود

شهردار شهرکرد گفت: همکاری‌ها و بهره‌گیری از ظرفیت‌های دانشگاه شهرکرد تقویت، و توانمندی‌های آن جهت اجرای طرح‌های مدیریت شهری به کار گرفته می‌شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۲ نظر
ابراهیم خناری
۰ مخالف          ۰ موافق
شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۱:۰۲

سلام به نظر بنده یکی از کارهای خوب دراین زمینه میتوان به تفکیک زباله ها اشاره کردکه معمولا در شهرهای کوچک امکاناتش فراهم نیست

ابراهیم خناری
۰ مخالف          ۰ موافق
شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۳:۱۵

بسیار عالی میباشد

اشتراک گذاری مطالب