خبرگزاری علم و فناوری

رئیس مرکز تحقیقات دانشگاه آزاد شهرکرد؛

۱۰ گونه گیاهی در چهارمحال و بختیاری مورد ارزیابی قرار گرفت

مهرداد عطایی رئیس مرکز تحقیقات دانشگاه آزاد شهرکرد گفت: تا کنون توانسته ام ۱۰ گونه گیاهان دارویی که برخی بومی استان چهارمحال و بختیاری و برخی هم از دیگر اقسا نقاط کشور است را در این استان جمع آوری و طرح تولید و فراوری گیاهان دارویی را راه اندازی نمایم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان چهارمحال و بختیاری؛ مهرداد عطایی مدیر گروه گیاهان دارویی و رئیس مرکز تحقیقات  دانشگاه آزاد شهرکرد  اظهار کرد:  تا کنون توانسته ام 10 گونه گیاهان دارویی که برخی بومی استان چهارمحال و بختیاری و برخی هم از دیگر اقسا نقاط کشور است را در این استان جمع آوری  و طرح تولید و فراوری گیاهان دارویی را  راه اندازی نمایم.

وی با اشاره به اینکه استان چهارمحال و بختیاری به دلیل شرایط اب و هوایی خاصی  و ارتفاعی که از سطح دریا دارد می تواند تاثیر بسزایی در افزایش ترکیبات ثانویه گیاهان دارویی داشته باشد  گفت: حتی یک نوع گیاه دارویی که در این استان به عمل  آید در مقایسه با سایر استانهای مناطق گرمتر می تواند از کیفیت بالاتری برخورد دار باشد .

عطایی با اشاره به اینکه همه این عوامل مورد بررسی قرار داده شد گفت: در کنار میزان عملکرد کیفی گیاهان دارویی و اینکه به میزان هر هکتار چه عملکردی می توان داشت مورد بررسی قرار دادیم.

 وی با تاکید بر اینکه بسیاری از گیاهانی را که ما در این استان کشت کرده ایم مختص این استان نیست گفت: بهلیمو و چای ترش بیشتر مختص استان های گرمسیر است که  ما در حال تحقیق هستیم و ممکن است در این استان رشد خوبی نداشته باشد .

عطایی با اذعان بر اینکه بهلیمو یکی از گیاهانی است که در مناطق گرمسیر کشت می شود گفت: این گیاه را در این استان کشت کرده ایم و طی تحقیقاتی که بر روی آن انجام داده ایم به این نتیجه رسیده ایم که کشت  این گیاه در این استان  15 درصد اسانس بالاتری دارد.

وی ادامه داد: بنا است که این گیاه را در حد وسیع‌تری در استان کشت کنیم که ببینیم چه نتیجه ای می دهد.

عطایی یکی دیگر از گیاهانی را که در مزرعه خود کاشته و مورد ارزیابی قرار داده است گیاه  اسطوخودوس بوده   که مورد کشت و کار نیز قرار گرفته است.

وی با اذعان بر اینکه ما  اکثر گیاهان دارویی را مورد ارزیابی قرار داده ایم گفت: خوشبختانه اکثر گیاهانی که در این مزرعه مورد ارزیابی قرار گرفته اند رشد عالی و خوبی داشته است.

عطایی  ادامه داد: آویشن شیرازی جزء گیاهانی است که مختص منطقه خودشان است اما ما در اینجا مورد ارزیابی قرار داده ایم و با شرایط آب و هوایی این استان نیز سازگار بوده است.

وی با بیان اینکه ما این کار را به صورت مشارکتی با دانشگاه شروع کرده ایم گفت: سرمایه ها و هزینه ها ی جاری با خود بنده بوده و زمین را دانشگاه آزاد شهرکرد در اختیار ما گذاشته است.

عطایی با اذعان بر اینکه این کار تا کنون اشتغال زایی زیادی را نیز به همراه داشته است گفت: تا کنون 250 روز کارگر در این مزرعه مشغول به کار هستند و بسیاری از زنان سرپرست خانوار یا بد سرپرست را نیز از طریق کمیته امداد شناسایی و ان را نیز مشغول به کار کرده ایم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان چهارمحال و بختیاری؛  ایجاد فرصت های مناسب سرمایه گذاری جهت تولید بیشتر گیاهان دارویی در بخش کشاورزی حائز اهمیت بود و لازم است در زمینه فراورده های مختلف تولید این گیاهان به خصوص در ایران، تحقیقات گسترده ای انجام شود چرا که شرایط جغرافیایی و تنوع آب و هوایی ایران و امکان رویش اکثر گیاهان دارویی در آن فرصتی طلایی نصیب کشور گشته است تا از آن به بهترین نحو استفاده نماید .

 

انتهای پیام/۱۰۲۰

زمان انتشار: پنج شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۰:۳۳

شناسه خبر: 89481

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب