خبرگزاری علم و فناوری

پروژه های منابع طبیعی و آبخیزداری با کمترین تنش اجتماعی اجرا گردد

ابراهیم پیرزادیان معاون مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: بخشی از چرخه اقتصاد و تولیدات کشور در عرصه های منابع طبیعی تأمین می گردد و باید پروژه های منابع طبیعی و آبخیزداری با کمترین تنش اجتماعی اجرا گردد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان چهارمحال و بختیاری ؛ابراهیم پیرزادیان معاون مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در   نشست مشترک اعضای کمیته فنی منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری  با معاون مرکز جنگل های خارج از شمال، رؤسای  گروه جنگل‌کاری و توسعه جنگل مرکز و کشت و توسعه گیاهان دارویی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اظهار داشت: صاحب نظران عضو کمیته فنی باید با پشتوانه علمی به بررسی طرح ها بپردازند و بر اساس آخرین لایحه ها و ضوابط فنی، تصمیماتی صرفاً علمی و قابل دفاع و قابل توجیه در مراجع قضایی و امور بازرسی اتخاذ نمایند.


وی با تأکید بر توسعه مشارکت مردم در اجرای طرح ها افزود: باید طرح جنگلکاری اقتصادی با مشارکت مردم در کل حوزه طراحی گردد تا با افزایش سرانه جنگل، تولیدات محصولات فرعی و استفاده بهینه از آب و خاک به اهداف عالی سازمان دستیافت.


 پیرزادیان اضافه کرد: طرح های طبیعت گردی باید بر اساس تفاهم نامه چندجانبه با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، محیط زیست، جهادکشاورزی و ... بررسی و مصوب گردد.


میرزاییان رئیس  گروه جنگل‌کاری و توسعه جنگل مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز در این نشست با بیان اینکه بخشی از چرخه اقتصاد و تولیدات کشور در عرصه های منابع طبیعی تأمین می گردد  تأکید کرد: باید پروژه های منابع طبیعی و آبخیزداری با کمترین تنش اجتماعی اجرا گردد.


وی با اشاره به اینکه جنگل، مرتع و بیابان سه اکوسیستم وابسته به یکدیگر هستند اظهار داشت: چنانچه طرح های مرتعداری و جنگلکاری با موضوعات اقتصادی گره زده شود بسیاری از مشکلات جوامع محلی و منابع طبیعی حل خواهد شد.


میرزاییان افزود:  توسعه و کشت گیاهان دارویی  و صنعتی و استفاده از گونه های مثمر جنگلی که جنبه اقتصادی دارند همچون انجیر، سنجد، محلب و بادامک در نهالستان ها و اراضی شیب دار باید مورد توجه قرار گیرد.


وی ادامه داد: جنگل ها سرمایه های ملی هستند که می توان با طرح احاله مدیریت و بهبود معیشت جوامع محلی، در حفظ آن ها کوشید.

 

انتهای پیام/۱۰۲۰

زمان انتشار: پنج شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۵:۰۳

شناسه خبر: 89482

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب