خبرگزاری علم و فناوری

مدیرکل آموزش و پرورش استان چهارمحال و بختیاری؛

اجرای سند تحول بنیادین مورد تأکید مقام معظم رهبری است/شعار سال تحصیلی جدید، «مدیریت با کیفیت مدرسه سالم و بانشاط»

مدیر کل آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری گفت: با توجه به شرایط حال حاضر، می‌بایست عملکرد سال گذشته در دوران کرونا را به دقت بررسی کنیم و با شناسایی نقاط ضعف و قوت و همچنین فرصت‌ها و تهدیدهای موجود، برای سال تحصیلی جدید به‌صورت منظم و عملیاتی برنامه‌ریزی کنیم چراکه در سال گذشته قریب به ۸۰ درصد آموزش‌ها به‌صورت حضوری انجام شده بود ولی در سال تحصیلی جدید با شرایط ویژه ای روبرو هستیم که ممکن است از ابتدای سال، حضور دانش‌آموزان را نداشته باشیم که این مشکل برای دانش آموزان پایه های اول، هفتم و دهم دوچندان است.

به گزارش  خبرگزاری علم و فناوری از استان چهارمحال و بختیاری ، فرحناز قائد امینی مدیر کل آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری  گفت: موقعیت شناسی در آموزش و پرورش اهمیت ویژه‌ای دارد؛ چراکه آثار و نتایج فعالیت‌ها، ماندگار است و کوچکترین عملی می تواند منشاء اثر باشد.

لزوم شناسایی نقاط ضعف و قوت و همچنین فرصت‌ها و تهدیدهای موجود جهت برنامه‌ریزی برای سال تحصیلی جدید

 قائدامینی با اشاره به نزدیک بودن سال تحصیلی جدید گفت : با توجه به شرایط حال حاضر، می‌بایست عملکرد سال گذشته در دوران کرونا را به دقت بررسی کنیم و با شناسایی نقاط ضعف و قوت و همچنین فرصت‌ها و تهدیدهای موجود، برای سال تحصیلی جدید به‌صورت منظم و عملیاتی برنامه‌ریزی کنیم چراکه در سال گذشته قریب به ۸۰ درصد آموزش‌ها به‌صورت حضوری انجام شده بود ولی در سال تحصیلی جدید با شرایط ویژه ای روبرو هستیم که ممکن است از ابتدای سال، حضور دانش‌آموزان را نداشته باشیم که این مشکل برای دانش آموزان پایه های اول، هفتم و دهم دوچندان است.

 وی با اشاره به اهمیت شورای مدرسه گفت : شورای مدرسه باید نقشه راهبردی خود را به طور مؤثر ایفا کند و با بررسی مشکلات و راه‌حل‌های موجود، برنامه مدونی برای سال تحصیلی آینده تدوین نماید.

 مدیرکل آموزش و پرورش استان با تأکید بر اینکه آغاز سال تحصیلی جدید ۱۵ شهریورماه خواهد بود گفت : باید برای کلیه حالت‌های ممکن برنامه‌ریزی دقیقی صورت گیرد و قبل از آغاز سال تحصیلی، فعالیت و برنامه های کلیه مدارس توسط ادارات مورد بررسی قرار گیرد.

 فرحناز قائدامینی شبکه شاد را ظرفیت بسیارخوبی برای فرایند آموزش از طریق فضای مجازی توصیف کرد و خاطرنشان کرد : اگرچه ممکن است در این مسیر با مشکلاتی مواجه باشیم، لکن همه ما وظیفه داریم یک صدا  و یکدل، برنامه‌های آموزشی را از طریق شبکه شاد پیگیری و اجرا کنیم.

اجرای سند تحول بنیادین مورد تأکید مقام معظم رهبری است

قائدامینی به اهمیت اصل نظارت و بازرسی اشاره کرد و گفت : آنچه ضامن اجرای برنامه‌هاست؛ نظارت مستمر بر اساس شاخص‌های معین است و این نظارت باید کامل، معنادار، هدفمند، هشدار دهنده و با پیش‌بینی‌های لازم باشد.

 وی با اشاره به اینکه امسال سال پایانی برنامه ششم توسعه است گفت : مبنای همه فعالیت‌های ما، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است ؛ زیرا این سند نقشه راه آموزش و پرورش بوده و مورد تأکید مقام معظم رهبری است و ایشان در این زمینه چندین بار تذکر داده‌اند.

در انتصاب مدیران شایستگی‌ها معیار سنجش باشد/ شعار سال تحصیلی جدید، «مدیریت با کیفیت مدرسه سالم و بانشاط» خواهد‌بود

 ایشان با اشاره به اهمیت نقش و جایگاه مدیران توانمند مدارس در پیشبرد اهداف نظام آموزش و پرورش گفت : در انتصاب مدیران شایستگی افراد باید معیار سنجش قرار بگیرد و صرف رسیدن به سن بازنشستگی نباید ملاک عمل واقع شود؛ که انتصاب‌‌هایی ازاین‌دست به هیچ‌وجه قابل دفاع نخواهد بود چراکه هدف ما از تغییر مدیران مدارس، سپردن این جایگاه به مدیران توانمند و متعهد در جهت تغییرات موثر و مطلوب است.

وی خواستار تشکیل کارگروه «ایمنی و بهداشت» و «فضای مجازی» در ستاد پروژه مهر شد و گفت : شعار ما در سال تحصیلی جدید، «مدیریت با کیفیت مدرسه سالم و بانشاط» خواهد‌بود.

 وی خواستار تعامل و ارتباط بیشتر ادارات آموزش و پرورش با سایر ادارات و نهادها از جمله فرمانداری‌ها، ائمه جمعه، انجمن اولیا و مربیان، خیرین مدرسه‌ساز و ... شد و گفت : همه‌ی ما می‌بایست با این تعاملات، مسئولین و آحاد افراد جامعه را با خدمات ارزنده و زحمات معلمان آشنا کنیم و از ظرفیت‌های سازنده‌ی آنها در جهت هم‌افزایی و تحقق اهداف آموزش و پرورش بهره ببریم.

برای تجهیز، تعمیر و مقاوم‌سازی مدارس استان 1000 میلیارد تومان اعتبار لازم است

 مدیرکل آموزش و پرورش استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به شرایط نامطلوب اقتصادی حال‌حاضر گفت : برای تجهیز، تعمیر و مقاوم سازی مدارس استان به هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم؛ در صورتی که بودجه مصوب در این زمینه، دو میلیارد تومان است که در بهترین حالت ۵۰ درصد آن تخصیص پیدا خواهد کرد. بنابراین جهت رفع این مشکلات می‌بایست به استفاده از ظرفیت‌های درونی و همچنین ظرفیت‌های فکری معلمان، اولیاء، خیرین و دستگاه‌های تأثیرگذار بیاندیشیم.

وی با بیان اینکه ۳۴درصد از دانش‌آموزان مدارس استان در مدارس غیردولتی مشغول به تحصیل هستند گفت : همانگونه که لازم است شرایط را برای ادامه فعالیت مدارس غیردولتی موفق فراهم کنیم، می‌بایست فعالیت مدارس غیردولتی بی‌کیفیت که موجب وهن آموزش و پرورش می‌شوند متوقف شود.

در فرآیند ثبت‌نام رعایت حال مردم را بکنید/وجود مشکلات در حوزه‌ی کاری ما، به هیچ وجه توجیه بدرفتاری با مردم نمی‌شود.

قائد امینی با اشاره به شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه و مشکلات اقتصادی خانواده‌ها تأکید کرد و گفت : امروز بیش از پیش مردم و به خصوص خانواده‌های کم‌درآمد در معرض آسیب هستند و مشکلات اقتصادی گریبانگیر آنها شده است و آرامش روانی خانواده‌ها را با مشکل مواجه کرده است؛ لذا وظیفه ما این است که تا حدامکان برای حل مشکلات آنها تلاش کنیم و حداقل کار ممکن این است که در فرآیند ثبت‌نام دانش‌آموزان رعایت حال مردم را انجام دهیم و در این راستا باید بدانیم که وجود مشکلات در حوزه‌ی کاری ما، به هیچ وجه توجیه بدرفتاری با مردم نمی‌شود.

در ابتدای این دیدار آقای سیدناصر حسینی مدیر آموزش و پرورش شهرستان کیار و آقای اسفندیار تیموری مدیر آموزش و پرورش شهرستان فارسان به نمایندگی از مدیران آموزش و پرورش شهرستان‌ها و مناطق ۱۷ گانه استان به بیان مشکلات و مسائل موجود پرداختند.

 

انتهای پیام/۱۰۲۰

زمان انتشار: شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 89483

مطالب مرتبط :
مدرسه غیرانتفاعی یا دکان داری در آموزش؟

گزارش//

سال تحصیلی جدید و بحران کمبود فضای آموزشی در شهر یاسوج

بحران کمبود فضای آموزشی معضلی است که آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد هر ساله با آن مواجه است اما ظاهرا این موضوع امسال جدی تر شده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب