خبرگزاری علم و فناوری

براساس گزارش روزنامه نیوانگلند ژورنال؛

داروهای میگرنی باعث ایجاد یک بیماری عجیب "قرون وسطایی" شده است

طبق یک گزارش جدید، زنی که از داروی میگرنی استفاده می‌کرد با عوارض نادری همچون احساس سوزش در پاها و بی حس شدن یکی از انگشتان پا مواجهه شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ طبق یک گزارش جدید، زنی که از داروی میگرنی استفاده می‌کرد با عوارض نادری همچون احساس سوزش در پاها و بی حس شدن یکی از انگشتان پا مواجهه شد.

براساس این گزارش که چهارشنبه (22 ژوئیه) در روزنامه نیوانگلند ژورنال منتشر شد، این زن 24 ساله پس از آنکه ناگهان شروع به درد شدید سوزش در پاهای خود، از ناحیه میانی تا پایین انگشتان پا کرد، او همچنین در پاهای خود دچار تغییر رنگ و درد هنگام راه رفتن داشت سریع به پزشک مراجعه نمود.

پزشکان بعد از بررسی متوجه شدند او چهار روز قبل، او شروع به مصرف دارویی به نام ارگوتامین برای سردردهای میگرنی کرده بود. این زن همچنین با HIV متولد شده بود و برای درمان این بیماری چندین داروی ضد ویروسی مصرف می‌کرد.

سی تی اسکن نشان داد که شریان‌های هر دو پای او باریک شده‌اند و بنابراین این مسئله باعث می‌شود جریان خون به منطقه پا کاهش یابد.

A burning pain in a woman's legs was due to ergotism, a disease that causes restriction of blood flow. The image shows a CT scan of the woman's legs before and after treatment for the disease.

براساس علائم وی، پزشكان وی مشكوك به داشتن ارگوتيسم تشخیص دادند، بیماری كه به طور سنتی ناشی از خوردن ترکیبات مسموم ساخته شده توسط قارچ به نام Claviceps purpurea است كه دانه‌های غلات مانند چاودار را آلوده می‌كند.

طبق گزارش انجمن آمریکایی میکروبیولوژی (ASM)، در قرون وسطی، این بیماری باعث شیوع گسترده در بین افرادی که چاودار رنگ شده را خوردند، شده است. افراد مبتلا به علائم تحریک آمیز از جمله سوزش درد و سوزش در اندام خود، در حالی که با تشنج و توهم نیز همراه بود.

براساس یک مقاله 2016 در ژورنال بین المللی آنژیولوژی ، C. purpurea ترکیباتی به نام "آلکالوئیدهای ارگوت" تولید می‌کند که سلولهایی را که به دیواره رگهای خونی صاف می‌شوند و منجر به انقباض یا باریک شدن رگهای خونی منجر می‌شود تا جریان خون کاهش یابد.

طبق گفته ASM، اين بيماری از آن زمان تاکنون نادر بوده است. اما همان ترکیبات قارچی که باعث ایجاد ارگوتیسم می‌شوند بعداً جدا شده و برای اهداف پزشکی از جمله درمان سردردها مورد استفاده قرار گرفتند، همانطور که در مورد داروی ارگوتامین نیز وجود دارد.

مطابق مقاله 1999 در ژورنال BMJ، یکی از این داروها، ریتوناویر ویروس HIV است که آنزیم موجود در تجزیه ترکیبات ارگوت را مسدود می‌کند. به این دلیل انستیتوی ملی بهداشت هشدار می‌دهد که افراد اگر داروهای خاصی از ویروس اچ آی وی مصرف می‌کنند، نباید ارگوتامین مصرف کنند. این زن نیز برای درمان از معالجه HIV با ریتوناوویر مصرف می‌کرد.

 پزشکان ارگزوتیسم او را با هپارین دارویی رقیق کننده خون درمان کردند و درد وی کم کم فروکش کرد و علائم بهبودی در او دیده شده است.  براساس این گزارش، دو هفته بعد، اسكن CT (توموگرافی محاسبه شده) باعث بهبود جریان خون در هر دو پا شد.

 

منبع خبر

انتهای پیام/

 

خبرنگار:حسینی مفرد

 

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۴:۰۰

شناسه خبر: 89487

مطالب مرتبط :
۵۴۴۵۵۴

کشف محققان دانشگاه جورج واشنگتن؛

داروی جدیدی که عفونت و انتقال ایدز را در سلولهای ایمنی بدن انسان مسدود می کند

طبق یک مطالعه منتشر شده در ۱۳ آگوست در مجله PLOS Pathogens، یک داروی سیستم ایمنی بدن به نام فینگولیمود، که برای درمان مولتیپل اسکلروزیس تأیید شده است، ویروس نقص ایمنی بدن ایدزHIV) ) و انتقال در سلولهای ایمنی بدن را مسدود می کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب