یک پزشک متخصص بیماری های داخلی:

دگزامتازون برای همه بیماران کرونایی مفید نیست/مصرف خودسرانه دارو ممنوع

یک پزشک متخصص بیماری های داخلی گفت: داروی دگزامتازون اصلا و ابدا برای همه بیماران کرونایی نیست و به جز موارد خاص برای دیگر بیماران توصیه نمی شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، دگزامتازون دارویی است که از سوی پزشکان برای درمان طیف گسترده‌ ای از بیماری ها مورد استفاده قرار می‌ گیرد. این دارو برای درمان بیماری های التهابی روده مانند کولیت زخمی روده و بیماری کرون روده بسیار مفید است.

اخیرا پزشکان از داروی دگزامتازون برای درمان بیماران مبتلا به بیماری کروناویروس در بیمارستان ها استفاده می کنند که البته نه همه بیماران.

تجویز دگزامتازون فقط برای بیماران بدحال کرونایی

متخصصان و مسئولان درباره عوارض استفاده خودسرانه دگزامتازون برای پیشگیری و درمان مبتلایان به نوع خفیف بیماری کووید -19 هشدار دادند.

در همین راستا دکتر حمیدرضا امیر ذهنی پزشک متخصص بیماری های داخلی توضیحاتی را برای همه هوطنان ارائه داد و سخنانی بیان کرد.

این پزشک متخصص بیماری های داخلی اظهار کرد: درباره استفاده از دگزامتازون و مفید بودن آن در بیماران کرونایی باید یک موضوع را اکیدا توضیح بدهم که آن مسئله این است که این دارو اصلا و ابدا برای همه بیماران کرونایی نیست و به جز موارد خاص برای دیگر بیماران توصیه نمی شود.

وی در ادامه بیان کرد: این دارو فقط و فقط در بیماران بدحال کرونایی توصیه می شود که واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدنی آنها باعت تخریب بافت های خودی بدن مانند ریه و افزایش آسیب و تشدید بیماری و یا خدای ناکرده سبب مرگ بیمار شود.

برای تجویز دگزامتازون اصرار نکنید

دکتر امیر ذهنی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: داروی دگزامتازون را فقط در موارد بسیار شدید بیماری کرونا توصیه می کنیم.

این پزشک متخصص بیماری های عنوان کرد: تاکید می کنم که از مصرف خودسرانه داروی دگزامتازون پرهیز کنید و در موارد خفیف کرونا حتی ممکن سبب سرکوب سیستم ایمنی بدن شود و شرایط بدن بیمار را نیز بدتر کند.

وی در پایان سخنان خود تاکید کرد: باز هم تاکید می کنم که داروی دگزامتازون را خودسرانه و بدون تجویز پزشک مصرف نکنید و در هنگام مراجعه به پزشک هم برای تجویز این دارو اصرار نکنید.

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 89508

مطالب مرتبط :
دگ

کاهش مرگ و میر مبتلایان به کرونا با یک داروی دم‌دستی

داروی کرونا پیدا شد ...

دانشمندان انگلیسی با انجام آزمایش‌های بالینی و استفاده از هوش مصنوعی پی بردند که یک داروی دم‌دستی تا دو سوم احتمال مرگ بیماران کرونایی را کاهش می‌دهد.

استروئید میزان بقای بیماران شدید کووید۱۹ را از ۶۰ به ۶۸ درصد افزایش داد

طبق یک تجزیه و تحلیل بین المللی؛

استروئید میزان بقای بیماران شدید کووید۱۹ را افزایش می دهد

بر طبق یک مطالعه که توسط محققان در انگلیس، برزیل، کانادا، چین، فرانسه، اسپانیا و ایالات متحده انجام شده استروئیدها میزان مرگ و میر را در میان بیماران کووید۱۹ که به شدت بیمار هستند کاهش می دهد، استروئید میزان بقا را از ۶۰ به ۶۸ درصد افزایش داد، که پیشرفت قابل توجهی است.

هورمون درمانی

یک متخصص بیماری های داخلی:

داروهای ضد بارداری و هورمون درمانی در ایام کرونا استفاده نشود

یک متخصص بیماری های داخلی گفت: در دوران کووید ۱۹ که این ویروس خودش می تواند باعث افزایش لخته پذیری در خون شود توصیه می شود که از داروهای ضد بارداری و هورمون درمانی در حد امکان استفاده نشود.

​افزایش آمار فوتی های کرونا در خراسان جنوبی

هشدار معاون دانشکده علوم پزشکی شوشتر:

جوانان نسبت به کرونا مصون نیستند/ فوت افراد جوان به علت ابتلا به کووید-۱۹

معاون درمان دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شوشتر با اشاره به غلط بودن باور برخی افراد مبنی بر مصون بودن جوانان از ابتلا به کرونا تصریح کرد: هیچ کس نسبت به کرونا مصون نیست.

ضدعفونی مساجد دزفول بر علیه کرونا

یادداشت/

یک اشتباه فاحش در روند کنترل کرونا!

فعال بودن مساجد در شرایط بحران کرونائی می تواند موفقیت ما را در مهار و کنترل این بیماری افزایش دهد و تداوم تعطیلی مساجد بی شک یکی از عوامل تاخیر در خروج از بیماری کرونا است.

شهید قربان مکوندی

ابتکار مردم خوزستان در ایام کرونا/سالگرد شهید دفاع مقدس به صورت مجازی برگزار شد

با ابتکار مردم استان خوزستان در ایام کرونا سالگرد شهید قربان مکوندی از شهدای عملیات رمضان به صورت مجازی برگزار شد.

 كودكان زیر ۵ سال سطح بالاتری از کرونا ویروس را حمل می كنند

محققان بیمارستان کودکان لوری شیکاگو؛

كودكان زیر ۵ سال سطح بالاتری از کرونا ویروس را حمل می كنند

محققان بر طبق یک مطالعه در بیمارستان کودکان لوری شیکاگو گزارش کردند، کودکان زیر پنج سال بین «۱۰ تا ۱۰۰» برابر بیشتر میزان ماده ژنتیکی کروناویروس در بینی خود نسبت به کودکان بزرگتر و بزرگسالان دارند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب