علم و فناوری گزارش می دهد؛

اولین سایت ۵G در ایران کار خود را آغاز کرد/ استفاده از اینترنت نسل پنجم چه مزایایی برای کشورمان دارد ؟ +فیلم

روز گذشته نخستین سایت ۵G ایران، با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و اپراتور ایرانسل، در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، واقع در خیابان کارگر شمالی تهران راه‌اندازی شد.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری امروزه استفاده از اینترنت همراه به ویژه در شرایط کرونایی کشور، کاربرد فراوانی یافته است و با توجه به ضریب نفوذ بیش از 90 درصدی تلفن همراه و آمار بیش از سی ‌میلیونی‌ گوشی های هوشمند در کشور، که از خدمات اینترنت نسل سوم و چهارم استفاده می‌کنند، به نظر می‌رسد در هر یک از حلقه‌های زنجیره ارزش صنعت تلفن همراه کشور، ظرفیت مناسبی وجود دارد که می‌تواند برای طراحی پلت‌فرم‌های تحقیقات بازاریابیِ برخط و انجام پیمایش های طولی و تکرارپذیر با افزایش و نزدیک کردن سرعت آن به استانداردهای بین المللی مورد استفاده قرار گیرد. در این زمینه، طی ماه های اخیر، شاهد اشارات فراوان وزیر ارتباطات در راستای عرضه زمان عرضه اینترنت 5G در ایران بوده‌ایم. وی زمان ورود این فناوری به کشورمان را روزهای نخستین مرداد اعلام کرده بود؛ وعده ای که به آن جامه عمل پوشاند. در این گزارش با تمامی جزییات توسعه تکنولوژی 5G آشنا خواهیم شد.

اینترنت 5G چیست ؟

پیش از هر چیز لازم است بدانید که حرف G در اینترنت همراه به کلمه Generation به معنای نسل اشاره می کند؛ پس 5G  به معنای نسل پنجم شبکه تلفن همراه ، یا دقیق ‌تر، نسل پنجم ارتباطات سیّار سلولی می باشد که پس از نسل چهارم (4G) فعلی ارائه شده ‌است. این نوع از اینترنت ، محدودیت ‌های بسیار کمتری دارد که برای تکنولوژی ‌هایی مانند «اینترنت اشیا» ایده آل است. به علاوه از آنجایی که سیگنال‌های این نوع از اینترنت نمی ‌تواند زیاد انتشار پیدا کند، می‌بایست تعداد نقاط دسترسی بیشتر (Access Points ) و همینطور با فاصله نزدیک تر به هم قرار گیرند.

هدف اصلی از عرضه و به کارگیری اینترنت 5G در واقع افزایش سرعت و کیفیت اینترنت می باشد به طوری که در این نسل باید حداقل یک‌میلیون کاربر موبایل بتوانند در هر کیلومتر مربع به اینترنت همراه متصل شوند و بدون افت‌کیفیت از آن استفاده نمایند. در این نوع اتصال کاربر باید بتواند در شلوغ ‌ترین مکان ، سرعتی حداقل برابر با ۱۰۰ مگابیت‌برثانیه را دریافت نماید. این استاندارد تنها برای 5G تعریف شده است و در نسل های قبلی چنین استانداردی وجود ندارد.

اینترنت 5G  چه مزایایی نسبت به اینترنت نسل های قبل تر دارد ؟

اینترنت نسل پنجم از تکنولوژی اینترنت دیتا (سلولار) استفاده می کند که حجم بالایی از سرعت اینترنت، پوشش شبکه و پاسخگویی سریع سرور را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. دموی شرکت ورایزن از اینترنت 5G نشان می‌هد که این نسل از اینترنت می‌تواند سرعتی معادل 1 گیگابیت در ثانیه را ارائه دهد. این یعنی چیزی حدود 10 تا 100 برابر سرعت متوسط اینترنت فعلی که کاربران از آن استفاده می‌کنند و سریع‌تر از تمامی سرویس‌های اینترنت کابلی و فیبر نوری که در حال حاضر وجود دارد می باشد .

یکی دیگر از ویژگی‌های اینترنت 5G ، تاخیر بسیار ناچیز این شبکه می باشد. منظور از تاخیر ناچیز، زمان پاسخگویی به دستورات شما است. برای مثال زمانی که روی یک ویدیو برای پخش کلیک می‌کنید، یک درخواست برای شبکه ارسال می‌شود سپس ویدیو برای شما پخش می‌شود. اینترنت 5G آمده که این پروسه را به حداقل زمان ممکن کاهش دهد. کاهش تاخیر در پاسخگویی در برخی زمینه‌ها بسیار حیاتی است. مثلا برای انجام بازی‌های واقعیت مجازی یا برای یک عمل جراحی از راه دور که توسط چند ربات انجام می‌شوند این تاخیر هرچقدر کمتر باشد، بهتر است. البته این تاخیر در پاسخگویی، ممکن است به فاکتورهای متعددی در اتصال به شبکه وابسته باشد. از دیگر ویژگی های اینترنت نسل پنجم می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • شهرهای امن‌تر با وسایل هوشمند و متصل به دیتا
  • دسترسی نزدیک و فوری به اکثر فایل‌های آنلاین
  • تولید محصولات و برنامه‌های جدید که نیاز به سرعت فوق العاده دارند
  • اینترنت قابل اطمینان در مناطق دور افتاده

اینترنت 5G چگونه کار می‌کند؟

5G در ابتدا از امواج فرکانس بالا (High Frequency) استفاده می‌کرد که از محدوده پوشش بسیار کم اما ظرفیت بالا برخوردار بودند. بهترین مثال برای توضیح محدوده پوشش آن، تشابه به شبکه وای فای خانگی است. امواج فرکانس بالا قدرت نفوذ به موانع از جمله دیوارهای ساختمان‌ها را ندارند.

اما اخیرا اپراتورها از امواج فرکانس پایین نیز برای توسعه شبکه 5G استفاده کرده‌اند که در شبکه‌های 4G امروزی نیز استفاده می‌شوند. این امواج می‌توانند مناطق و مسافت‌های بیشتری را تحت پوشش نسل پنجم اینترنت قرار دهند. البته استفاده از امواج فرکانس پایین موجب می‌شود آن سرعتی که در ابتدا قول داده شده بود، میسر نشود اما همچنان تفاوت اینترنت 5G با استفاده از این امواج در مقایسه با سرعت اینترنت 4G فعلی کاملا مشهود است.

بهره‌برداری رسمی از اولین سایت 5G ایران آغاز شد

به دلیل مزیت های بیشماری که اینترنت پرسرعت 5G  نسبت به اینترنت 4G دارد بسیاری از کشورهای جهان به صورت رسمی از این نوع اینترنت در سال های 2016  تا 2018 در کشورشان رونمایی کرده اند و حتی کشورهایی همچون ژاپن و چین نیز تحقیقاتی را برای راه اندازی اینترنت نسل 6 شروع کرده اند.

در این رابطه بخوانید :

راه اندازی اینترنت 6G تا سال ۲۰۳۰ در ژاپن/اینترنت نسل ششم چه ویژگی هایی خواهد داشت ؟

در کشورمان نیز برای نخستین بار در ۲۹ شهریور ۹۶ ایرانسل شبکه کامل 5G را آزمایش کرد. از این تاریخ نسل پنجم اینترنت همراه وارد کشور شده و عملیات عمومی سازی آن آغاز شد اما عملیاتی سازی آن مسکوت ماند. اما بلاخره بعد از 3 سال تحقیقات و ایجاد زیرساخت های لازم در کشورمان، هفته گذشته نخستین سایت 5G ایران، با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و اپراتور ایرانسل، در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، واقع در خیابان کارگر شمالی تهران راه‌اندازی شد.

فیلم / تست سرعت اینترنت 5G در ایران

درحال‌حاضر اینترنت 5G آزمایشی ایرانسل روی باند فرکانسی ۳۵۰۰ مگاهرتز در حال تست بوده و با تجمیع فرکانسی (اگریگیشن) طی روزهای آینده، تست سرعت ۳ گیگابیت‌برثانیه هم برای نخستین‌بار در ایران تجربه می‌شود.

استفاده از اینترنت نسل پنجم چه مزایایی برای ایران دارد ؟

در کشورمان نیز مانند سایر کشورهای در حال توسعه جهان، روزبه ‌روز به آمار کاربران گوشی‌ ها ، تبلت‌ ها و گجت های دیجیتال هوشمند افزوده می‌شود ، به همین خاطر حجم استفاده از اینترنت موبایل به ‌صورت فزاینده‌ای رو به افزایش است که بخش زیادی از آن به پخش ویدیوها ، موسیقی ها و شبکه های اجتماعی مانند تلگرام مربوط می شود و این عوامل باعث شده است شبکه ‌های ارتباطی فعلی در کشور در حال اشباع شدن باشند و مثلا وقتی هزاران نفر در یک مکان محدود می‌خواهند از اینترنت موبایل بهره ببرند، شبکه مذکور به مشکل برمی ‌خورد و این عامل نارضایتی کاربران اینترنت در کشور را طی سال های اخیر در پی داشته است. اما با عملیاتی شدن و اجرای فناوری نسل پنجم اینترنت در کشور، به ‌راحتی می ‌توان به‌ صورت همزمان هزاران گجت موجود در یک منطقه ‌ی محدود، از سرویس های متنوع اینترنت استفاده نمایند و مشکلات کاهش سرعت و کیفیت اینترنت را دیگر شاهد نباشیم. علاوه بر آن عمومیت یافتن استفاده از 5G می تواند باعث رشد مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی ، مراکز درمانی ، رشد خدمات استارت آپی و اجرای شدن شعار دولت الکترونیک در کشور گردد.

انتهای پیام /

خبرنگار : سجاد عبدلی

زمان انتشار: یکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 89510

مطالب مرتبط :
خبرگزاری علم و فناوری

اینترنت نسل پنج

چرا می‌گویند اینترنت نسل پنج خطرناک است؟

نوجوان و اینترنت

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران مطرح کرد

راهکارهایی برای وابسته نشدن نوجوانان به اینترنت/ استفاده از فضای مجازی محدودیت زمانی داشته باشد

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران گفت: خوب است استفاده از اینترنت و حتی پلی ‌استیشن برای فرزندان در خانه «محدودیت زمانی» داشته باشد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب