خبرگزاری علم و فناوری

متخصص ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی مازندران مطرح کرد:

اعلام باکتری بودن کرونا شایع است/ قرابت ساختار کرونا با سارس

متخصص ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی مازندران اعلام باکتری بودن کرونا را شایع فضای مجازی اعلام کرد و گفت: کرونا قرابت بسیار نزدیک با دو نوع سارس که در سال‌های گذشته شایع بوده دارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، محمدرضا حق شناس در پاسخ به شایعاتی در ارتباط با اینکه کرونا ویرس نیست و باکتری هست، اظهار کرد: سرعت انتشار این ویروس بسیار زیاد است.

وی تصریح کرد: در آزمایشگاه ویروس شناسی استان مازندران ژن‌های مختلفی از این ویروس جدا سازی کردیم.

متخصص ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی مازندران خاطر نشان کرد: یکی از ژن‌های که قرابت نزدیکی با سارس 2002 دارد و 2008 داشته و از این نظر هم کرونا یک ویروس است.

وی اضافه کرد: برای جلوگیری از ابتلا حتما باید ماسک زده و حضور در اجتماعات و مراسم را به حداکثر برسانیم.

متخصص ویروس شناسی با اعلام اینکه کانون ویروس کرونا افراد آلوده هستند، گفت: با ایجاد محدودیت برای افراد مبتلا امکان شناسایی و ریشه کن کردن این بیماری وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری اخیر شایعاتی در فضای مجازی مطرح شده که در آن از کرونا به عنوان باکتری نام بردند.

باکتری

در اطلاعات منتشر شده در فضای مجازی تفاوت باکتری و ویروس اینگونه اعلام شده است:باکتری، ارگانیسم های تک سلولی هستند که به طور طبیعی در بدن و محیط اطراف یافت می شوند.

اکثر باکتری ها بی ضرر هستند و باعث عفونت نمی شوند.

باکتری های موجود در بدن به هضم غذا، حفاظت از ما در برابر سایر باکتری ها یا میکروب ها و همچنین تامین مواد مغذی برای بدن کمک می کنند. باکتری ها در زیر میکروسکوپ به شکل میله، توپی یا مارپیچ هستند و در شرایط مناسب می توانند به سرعت تکثیر و چندبرابر شوند. در واقع، کمتر از یک درصد باکتری ها، بیماری زا هستند. عفونت ناشی از باکتری ها شامل گلودرد استرپتوکوکی، سل و عفونت مجاری ادرار (UTI) می باشد.

از آنتی بیوتیک برای درمان عفونت های باکتریایی استفاده می شود. اگر چه بهتر است به سیستم ایمنی اجازه دهیم که تا آنجا که می تواند با باکتری ها مبارزه کند.

ویروس

از طرف دیگر، ویروس برای تکثیر شدن نیاز به میزبان یا موجودات زنده دارد. ویروس کوچکتر از باکتری است و خود را به سلول زنده می چسباند و با استفاده از مواد ژنتیکی سلول ها شروع به تکثیر می کند. اکثر ویروس ها باعث بروز بیماری می شوند. نمونه ای از بیماری های ناشی از ویروس شامل سرماخوردگی معمولی، تبخال، زونا، سرخک، آبله مرغان، کوید 19 و ایدز هستند.

آنتی بیوتیک ها نمی توانند عفونت ویروسی را درمان کنند. عفونت های ویروسی نیازمند واکسن برای پیشگیری یا داروهای ضدویروسی برای مهار آنها هستند.

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۶:۲۵:۰۰

شناسه خبر: 89513

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب