علم وفناوری گزارش می دهد؛

ساخت عینک هوشمندی که امکان دوباره دیدن را برای نابینایان و کم بینایان فراهم می کند !+ فیلم و عکس

به تازگی محققان نوعی عینک هوشمند با نام "esight" طراحی کرده اند که امکان دوباره دیدن را برای نابینایان و کم بینایان فراهم می کند .

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری طبق آخرین آمارسازمان جهانی بهداشت ، حدود 135 میلیون نفر نابینا و یا افراد کم بینا که با مشکل اختلال بینایی روبه رو هستند، در جهان وجود دارند که 90 درصد آن ها در کشورهای در حال توسعه زندگی میکنند . این افراد در جامعه با مشکلاتی نظیر عمر کوتاه‌تر، محدودیت‌های شغلی، تحصیلی، فقر اقتصادی و عدم مناسب‌سازی امکانات در  محیط زندگی خود روبرو هستند. اختلال یادگیری و بیماری‌های عصبی رشدی از دیگر اختلالاتی هستند که می‌توانند زندگی یک فرد نابینا یا کم بینا را تحت شعاع قرار دهد. برای رفع این مشکل، طی سال های اخیر، با توجه به پیشرفت های شگرفی که در زمینه پزشکی به وجود آمده، باعث شده که به کمک جراحی های سنگین چند مرحله ای، امکان دوباره دیدن ، برای نابینایان و کم بینایان فراهم شود؛ اما این جراحی ها علاوه بر آن که نیاز به بستری شدن بیمار در بیمارستان ها دارد، گاهی از اوقات ممکن است جان بیمار را نیز به خطر بیاندازد و همچنین هزینه های گزافی را نیز برای فرد و خانواده اش به دنبال داشته باشد که این عامل باعث می شود تنها افرادی که قادر به پرداخت هزینه های این جراحی ها هستند به سمت این نوع درمان بروند. اما به تازگی محققان توانسته اند از نوعی عینک هوشمند به نام "Esight" رونمایی کنند که می تواند امکان دوباره دیدن را برای نابینایان و کم بینایان با هزینه های بسیار کم فراهم کند .

عینک هوشمند "Esight" چگونه کار می کند ؟

عینک هوشمند "Esight" از یک نمایشگر، یک دوربین و یک کامپیوتر ساخته شده است و  نوع فناوری استفاده شده در آن، تقریباً شبیه عینک های واقعیت افزوده می باشد. تعجب نکنید. هیچ کدام از این وسیله ها در ابعادی که شما تصور می کنید نیستند. بنا بر این، "Esight" کاملاً قابل حمل است و به هیچ وجه دست و پا گیر نیست.

اجزای تشکیل دهنده عینک هوشمند "Esight"

طرز کار عینک هوشمند "Esight" بسیار آسان می باشد این عینک در مرحله اول، زمانی که کاربر آن را بر روی چشمان خود میگذارد با کمک دوربین های پیشرفته ، تمام تصاویر را ضبط می کند و به پردازش گر خود ارسال می کند، در مرحله دوم این پردازشگر به کمک نرم افزار های مخصوصی که برای آن تعبیه شده است ، تصاویر را تجزیه و تحلیل می کند و برای استفاده، بر روی عینک کاربر ارسال می کند. کاربر هم می تواند به وسیله کنترل کننده ای که در اختیار دارد، بر اساس کیفیت بینایی خود، رنگ، نور و اندازه تصاویر را به طور دلخواه تغییر دهد. این عینک می تواند تصاویرِ دور یا نزدیک را تا ۲۴ برابر بزرگتر برای کاربر به نمایش بگذارد.

چه کسانی می توانند از این عینک استفاده کنند؟

با توجه به اعلام کمپانی سازنده این عینک، "Esight"  برای کاربرانی قابلیت استفاده دارد که بینایی خود را به طور کامل از دست نداده باشند و هنوز مقداری از بینایی برایشان باقی مانده باشد. بر اساس آمار جهانی، در حال حاضر ۱۴ درصد از آسیب دیدگان بینایی به شکل کامل نابینا هستند؛ بنا براین، به طور خودکار این ۱۴ درصد از دایره کاربران "Esight" خارج می شوند. تولید کنندگان این عینک ادعا می کنند که از میان افراد باقی مانده می توانند بینایی را به کسانی برگردانند که مقدار بیناییشان چیزی بین ۲۰/۲۰۰ و ۲۰/۱۲۰۰ باشد. آنها ادعا کرده اند که می توانند بینایی ۲۰/۲۰ را به این افراد برگردانند.

اگر چه این عینک هوشمند (که در قالب یک هدست عرضه شده) کمکی به افراد کاملا نابینا نمی‌کند اما بدون شک این محصول برای میلیون‌ها نفر از کسانی که از مشکلات بینایی رنج برده و لنزها و عینک‌های معمولی کمک چندانی به آنها نمی‌کنند ، محصولی بی‌نظیر محسوب می‌شوند.

قیمت Esight تا همین چند وقت پیش چیزی معادل ۱۰ هزار دلار بود که شرکت تولید کننده این عینک هم اکنون تخفیفی ۴۰ درصدی را برای فروش آن قرار داده است تا افرادی که دارای شرایط مالی مناسبی نیز نیستند امکان استفاده از عینک را داشته باشند. این رقم در مقابل هزینه های مادی و معنوی که نابینایی به یک فرد تحمیل می کند، رقم زیادی به حساب نمی آید و از آنجا که استفاده از این عینک نیاز به انجام عمل جراحی خاصی ندارد، می تواند گزینه مناسبی برای آسیب دیدگان بینایی به حساب آید. سازندگان آن حدس می زنند بتوانند به کمک وسیله ای که ابداع کرده اند مشکل بینایی را در چیزی حدود ۲۰۰ میلیون انسان بر روی کره زمین برطرف کنند.

انتهای پیام /

خبرنگار : سجادعبدلی

زمان انتشار: یکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 89548

مطالب مرتبط :
گفتگوی تفصیلی علم و فناوری با جوان نخبه زاهدانی /اختراع سیستم های اتوماتیک ایمنی و عینک هوشمند در استان سیستان و بلوچستان/ اختراعی که امکان آتش سوزی پس از زلزله را کم می کند

گفتگوی تفصیلی علم و فناوری با جوان نخبه زاهدانی /

اختراع سیستم های اتوماتیک ایمنی و عینک هوشمند در استان سیستان و بلوچستان/ اختراعی که امکان آتش سوزی پس از زلزله را کم می کند

امین سالاری یکی از دانشجویان نخبه استان سیستان و بلوچستان می باشد که هم اکنون در رشته برق مشغول به تحصیل است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب