کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی مازندران اعلام کردند:

کرونا جهش ژنتیکی پیدا کرده است/تنوع علائم بالینی کرونا

کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی مازندران معتقدند: ویروس جهش ژنتیکی پیدا کرده و علائم بالینی آن هم متنوع تر شده که علاوه بر تب و سرفه که در زمستان دیده می شد ، اسهال و استفراغ و درد شکم هم در بعضی از افراد ایجاد می کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، کرونا همچنان در صدر خبرهای جهان قرار دارد.

آمار ابتلا، بهبودیافتگان و مرگ این بیماری همچنان به صورت جدی رصد می‌شود.

خبرهای مبنی در تولید واکسن یا شربت‌های احتمالی مورد توجه قرار می‌گیرد، از طرفی بازار سیاه برای داروهای احتمالی درباره کرونا هم در برخی از نقاط جهان ایجاد شده است.

ماسک به یکی از پرمتقاضی‌ترین محصولات تبدیل شده است و استفاده از آن همه‌گیر شده،حساسیت‌ها در ارتباط با پاکسازی سطوح تا حدودی از بین رفته است اما استفاده از ماسک، پرهیز از حضور در اجتماعات و رعایت مسائل بهداشتی از توصیه‌های جدی در سطح مراکز بهداشتی و درمانی دانشگاه‌های علوم پزشکی مازندران است.

اعلام وضعیت قرمز بعد از دوران دفاع مقدس این روزها واژه پرکاربرد در برخی از نقاط کشور است، مازندران هم جز استان‌های است که با مشکلات جدی ناشی از کرونا ویروس دست و پنچه نرم می‌کند.

آمار تعداد ابتلا به بیماری کرونا دست به دست می‌شود اما آمار فوتی‌ها به صورت متمرکز توسط سخنگوی وزارت بهداشت اعلام می‌شود.

اما آنچه را که داری حساسیت است و باید به صورت جدی به آن توجه کرد، بحث جلوگیری از ابتلا به کرونا است که متولیان امر در حوزه بهداشت و درمان تلاش دارند که میزان ابتلا را کاهش دهند.

از طرفی نیازهای درآمدی افراد امکان ایجاد محدودیت‌های بیشتر برای خانواده‌های که شغل آزاد دارند وجود ندارد با این همه حال متولیان امر در حوزه بهداشت و درمان مازندران معتقد هستند که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی امکان کنترل بیماری وجود دارد.

در همین ارتباط  مسئولان دانشگاه علوم پزشکی مازندران معتقد هستند،عادی‌انگاری چالش اساسی در مهار کرونا است.

عادی انگاری در مهار کرونا یکی از دغدغه‌های جدی متولیان امر در استان است.

موضوع به حدی جدی است که متولیان امر سلامت در استان اعلام کردند، موج جدید بیماران کرونایی اکثر تخت‌های اختصاص داده شده به این بیماری در استان را اشغال کرده است.

ولی راهکار جلوگیری از شیوع آن پرهیز از عادی‌انگاری شرایط و رعایت نکات فردی و ساده بهداشتی است، توصیه اکید مسوولان به شهروندان، در استانی که رنگ‌بندی کرونا در آن به قرمز گرایش پیدا کرده، است.

کرونا به عنوان یک بیماری نوپدید اواخر دسامبر گذشته از چین آغاز شد و تاکنون حدود ۱۰ میلیون نفر در دنیا به این ویروس مبتلا شده‌اند و مازندران جزو اولین استان‌هایی بود که اسفند ۹۸ دوره اوج اول شیوع کرونا را تجربه کرد و در فروردین ماه موفق شد روند شیوع ویروس کرونا را با همکاری مردم و تلاش درمانگران به شکل نزولی تبدیل کند.

پایداری وضعیت تنها در گرو رعایت فاصله‌گذاری

با ویروسی به نام کرونا با همان قدرت اولیه رو به رو هستیم، درست است که در دوره‌ای بستری و مرگ و میر ناشی از این ویروس کاهش یافت، ولی باید توجه داشت که ویرس با شیوع بالا ، تاخت و تاز خود را دارد.

نباید فراموش کرد وظایف همه پس از طی کردن دوره اوج، سنگین تر است، اکنون در شرایطی که به غلط نگرانی مردم نسبت به ویروس کمتر شد، باید توجه شهروندان به مراقبت‌ها در برابر ویروس افزایش یابد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران دیروز هشدار داد که رنگ قرمز کرونا پس از آن که بر هفت شهرستان استان حاکم شد ، اکنون به آستانه دروازه سه شهرستان دیگر رسیده است که یکی از آنها قائمشهر است.

از اواسط خرداد ماه گذشته ، زمانی که به رغم تاکید کارشناسان و کادر درمان ، پروتکل های بهداشتی در بسیاری از اماکن استان رعایت نمی شد ، زمزمه حسرت آمیز افراد میانسال و سالخورده بابت کم رنگ شدن نظم و انضباط در این شهر و عدم پایبندی شهروندان به پروتکل های بهداشتی برای بسیاری قابل درک نبود ، ولی اکنون که آژیر قرمز کرونا به صدا درآمد ، آن زمزمه ها معنی دار شده است.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل ، آمار بیماران بستری در بیمارستان های استان به حدود یکهزار و ۲۰۰ نفر رسیده است که پنج برابر اواخر خرداد و اوایل تیر ماه است.

زهرا کیانی، پزشک عمومی بیمارستان ولیعصر قائمشهر با اشاره به اینکه برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا فقط باید پروتکل های بهداشتی را رعایت کرد ، گفت: استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی به طول حداقل ٢ متر را باید همه رعایت کنند.

وی افزود : پرهیز از روبوسی و دست دادن ، شست و شوی مداوم دست ها با آب و صابون ، استفاده از غذاهای کاملا پخته ، استراحت در خانه هنگام بروز سرماخوردگی هم از دیگر توصیه های مهم بهداشتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

این پزشک عمومی با توصیه تمامی شهروندان به حفظ آرامش و خونسردی و نداشتن استرس و اضطراب ، گفت : امیدواریم با رعایت بهداشت فردی این بیماری ریشه کن شود.

وی با اعلام اینکه علائم بالینی که این ویروس ایجاد کرده با قبل متفاوت است ، افزود : این  ویروس جهش  ژنتیکی پیدا کرده و علائم بالینی آن هم متنوع تر شده یعنی علاوه بر تب و سرفه که در زمستان دیده می شد ، اسهال و استفراغ و درد شکم هم در بعضی از افراد ایجاد می کند.

کرونا در کمین رفتارهای خودسرانه

به اعتقاد کارشناسان بهداشت و درمان ، احتمال وجود ویروس کرونا در هر جایی امکان پذیر است ، مخصوصا در مکان های پر رفت و آمد که نیازمند رعایت و جدی گرفتن آن از سوی مردم است.

بررسی های حکایت از آن دارد که بسیاری از کسبه و حتی مردم عادی هنوز این بیماری را جدی نگرفته اند و پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند. بسیاری از شهروندان بدون زدن ماسک سوار اتوبوس و تاکسی و مسافربرهای شخصی می شوند و در بازارهای پرتردد حضور می یابند. این در حالی است که بر اساس اعلام مسئولان بهداشتی ، بسیاری از تخت های بیمارستان ها مملو از بیماران کرونایی. مسئولان کشوری و استانی هم هشدار داده اند که اگر قرار است به دلیل شرایط اقتصادی قرنطینه خانگی برقرار نشود ، همه باید پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.

گذشته از مجموعه مشکلاتی که روند افزایشی بیماری کرونا ایجاد می کند ، خستگی کادر درمان پس از پنج ماه فعالیت در زیر پوشش سنگینی از لوازم پیشگیرانه ، توان آنان را فرسوده کرده است و به همین خاطر هم دانشگاه علوم پزشکی مازندران هفته پیش برای جذب پرستاران جدید همزمان با اوج گیری کرونا فراخوان داد. واقعیت این است که پرستاران و پزشکان و سایر نیروهای درمانی و بهداشتی در خط مقدم مقابله با کرونا قرار دارند. هرگونه بی توجهی در رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی هر شهروندی ، علاوه بر خودزنی ، نوعی بی توجهی و بی مبالاتی نسبت به وضعیت سلامتی و زندگی این سربازان خط مقدم جبهه مقابله با کرونا هم محسوب می شود.

 

ناقل کرونا گاهی علامت ندارد

المیرا غفاری، یکی از پرستاران بخش کرونایی بیمارستان های قائمشهر می گوید:حتما باید دستانمان را ضد عفونی کنیم و یا با آب و صابون به خوبی شست و شو دهیم. در اماکن عمومی بخصوص در اتوبوس ها رو به روی یکدیگر نایستیم . همیشه فاصله یک و نیم تا ۲ متری را با دیگران رعایت کنیم ، زیرا اگر فرد مبتلا سرفه کرد ، ذرات آن بر روی صورت طرف مقابل می پاشد . در بازار و محل کسب و کار هم در فروشگاه ها یا مغازه ها هم نباید تجمع کرد و باید به نوبت برای خرید وارد فروشگاهها شد.

این پرستا توصیه کرد : هرکسی که صبح به محل کار خود می رود اول باید محیط اطرافش را با محلول های ضدعفونی از هرگونه ویروسی پاک کند. شهروندان به هیچ وجه بدون ماسک وارد مغازه یا فروشگاه ها نشوند. هم فروشندگان و هم خریداران باید از رد و بدل کردن پول نقد خودداری کنند و چنانچه این کار ضرروی بود ، هر دو طرف باید دستانشان را بلافاصله ضد عفونی کنند.

غفاری با اشاره به اینکه کسبه بازار در هنگام ناهار حتما قبل از خوردن غذا دست های خود را شست و شو دهند و هرگز با دستان آلوده غذا نخورند، گفت : نان های سنتی که با دست درست شده حتما قبل از استفاده گرم شود. اگر شهرودان امکانش را دارند حتما غذای خود را گرم میل کنند. مردم وارد مغازه های شلوغ نشوند. اگر به عنوان مشتری وارد مغازه شدند و به وسایلی دست زدند ، حتما بعد از آن دستان خود را ضد عفونی کنند. اگر سرفه و عطسه کردند حتما دستان خود را جلوی صورتشان بگیرند و یا داخل لباسشان عطسه کنیم تا به دیگران آسیب نرسد.

 

یکی از بازاریان قائمشهر هم درباره رعایت پروتکل های بهداشتی در هنگام شیوع ویروس کرونا، گفت: گوشی هایی که برای تعمیر می آیند. ابتدا ضدعفونی می کنیم و بعد تعمیرات مورد نیاز را بر روی آن انجام می دهیم. حد امکان سعی می کنیم از مشتری حضوری اجنتاب کنیم و از طریق تلفن، گوشی هایی که نیاز به تعمیرات دارند را با پیک به کلینیک تعمیرات اعزام می کنیم. اگر هم مشتری حضوری داشته باشیم، بدون ماسک حق ورود ندارند و باید ابتدا دست های خود را ضد عفونی کنند.

 

رعایت بهداشت تنها راهکار بازگشت به دوره ثبات

وضعیت پایدار کرونا در استان تنها با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی از سوی تمام اقشار حفظ می‌شود.وضعیت ابتلا به این ویروس در استان پایدار نیست و شهروندان باید نسبت به رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی حساس باشند.

 

خطرآفرینی مراسم‌های کوچک خانوادگی

مراسم عروسی و عزاداری و جشن تولدها در خانه هایی با فضای کوچک و بسته برگزار می‌شود که محل نگرانی است.در این آیین‌ها ابتلای حتی یک نفر باعث ابتلای تعداد زیادی از افراد خانواده می‌شود، خانواده ها برای سلامت همدیگر و بدون توجه به رنگ‌بندی مناطق از برگزاری این مراسم‌ها خودداری کنند.

پذیرش زندگی با رعایت بهداشت در دوران کرونا

با رعایت بهداشت و فاصله گذاری اجتماعی می توانیم به زندگی عادی بازگردیم. مسافرت ها باید در حد سفرهای ضروری انجام شود، سفر به عنوان تفریح و سیاحت ابدا توصیه نمی شود.

  

 عادی‌انگاری چالش اساسی در مهار کرونا 

 عادی انگاری یک چالش اساسی در مهار کرونا است. مردم از حضور در اجتماعات، مراسم‌های تجمعی مانند عروسی، عزا و جشن‌ تولد خودداری کنند.از هفته های گذشته روند شیوع کرونا بعد از اوج اولیه آن در اسفند ۹۸ در استان شدت گرفت که باید با تمام‌ توان برای مقابله با این ویروس با تلاش مردم و مسئولان و با قدرت بیشتر اقدام‌ کرد.بیشتر پیش بینی‌هایی که از ماه‌های قبل در ارتباط با کاهش یا افزایش کرونا در شرایط دمایی انجام شد،‌ نادرست بود و این ویروس با وجود افزایش دمای هوا فروکش‌ نکرده است. روند مراجعه بیماران سرپایی مشکوک به کرونا به بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مازندران در روزهای گذشته افزایش یافته است.باتوجه به افزایش‌ مراجعه سرپایی، احتمال افزایش بستری‌ افراد در تخت‌های معمولی و ویژه بیمارستان‌ها و احتمال جان باختن افراد مبتلا و بستری شده در هفته های آینده دور از انتظار نیست.

 رعایت نکات بهداشتی در پیشگیری از کرونا فرهنگسازی شود

رعایت نکات بهداشتی به منظور پیشگیری از شیوع کرونا یک اصل مهم است که باید از طریق اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی با کمک رسانه در جامعه نهادینه شود. ضرورت دارد تا رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در مکان‌های پرتردد ، محیط‌های کارگری و اداری با جدیت تمام به منظور پیشگیری از شیوع کرونا در دستور کار دستگاه های اجرایی مربوط قرار گیرد.

آحاد جامعه باید نکات بهداشتی مانند پرهیز از روبوسی، ماسک زدن، رعایت فاصله حداقل یک متر از دیگران و پرهیز از ترددهای غیرضروری را مدنظر قرار دهند.

باید بپذیریم که کرونا یک چالش جهانی ایجاد کرده است و تنها راه مقابله و قطع زنجیره انتقال به رفتار ما و رعایت نکات بهداشتی مانند استفاده از ماسک، پرهیز از روبوسی و دست دادن، رعایت حداقل یک متر فاصله از دیگران، پرهیز از ترددهای غیرضروری و پرهیز از حضور در مکان‌های شلوغ وابسته است و ضرورت دارد اگر خودمان و عزیزانمان را دوست داریم این توصیه‌ها را جدی بگیریم.

ماسک سپری برای سلامت در برابر کرونا

مهمترین ویژگی ویروس کرونا قدرت انتقال و سرایت بالای آن بین افراد است و اکنون با افزایش دوباره شیوع کووید ۱۹ همزمان با روند بازگشایی‌ها، به نظر می‌رسد تنها راهکار برای مقابله با این بیماری جلوگیری از انتقال آن با استفاده از ماسک است، سپری که از امروز استفاده از آن در مکان‌های عمومی الزامی شد.

 این روزها واژگانی همچون ماسک زدن در کنار شست‌وشوی مکرر دست‌ها و نیز شست‌وشوی دقیق و ضدعفونی کردن سطوح و وسایل خریداری شده به کلیدواژه‌های سلامت شهروندان استان و حفاظت آنان از ویروس کرونا تبدیل شده، اقدامی که نیازمند مشارکت عمومی است.

شهروندان استان همچون مردم سراسر دنیا در  چند ماه گذشته در مقابله با ویروسی ناشناخته و پیچیده به نام کرونا هستند که به باور کارشناسان و متخصصان بهداشتی هیچ راهکاری جز رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی سپری ایمن برابر این ویروس موثر نخواهد بود.

کرونا، ویروسی که به هنگام جان گرفتن پیر و جوان، بزرگ و کوچک، ضعیف و غنی نمی‌شناسد، گویی تنها یک هدف را دنبال می‌کند و آن هم ستاندن جان عزیران هر کدام از انسانها در هر نقطه از جهان است.

 

توصیه‌های معاون دانشگاه علوم پزشکی مازندران درباره کروناویروس

دکتر حامد روحانی زاده معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان این که مردم باید توصیه‌های پزشکی و تدابیر بهداشتی را رعایت کنند، تاکید کرد:این ویروس علائمی همانند سرماخوردگی و انفلوانزا داشته که همراه با گلو درد ، کوفتگی و بدن درد، تب، علائم تنفسی و سرفه های خشک است.

روحانی زاده همچنین از مردم خواست تا از لمس کردن و دست دادن، روبوسی و استفاده از لوازم بهداشتی مشترک خودداری کنند.

به گفته او استفاده از ظروف غذای مشترک نیز اکیدا منع می شود و بهتر است که فعلا مردم تدابیر بهداشتی را رعایت نمایند.

معاون بهداشتی درمانی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، خاطر نشان کرد: کرونا ویروس از طریق ترشحات به افراد منتقل می‌شود پس همه باید در این شرایط از ماسک استفاده کنند.

وی بیان کرد: این ویروس از طریق دست آلوده انتقال می‌یابد،شایع ترین راه انتقال ویروس کرونا دستان آلوده است.

روحانی زاده ادامه داد: شستشو مرتب دست‌ها با آب و صابون و یا مواد ضد عفونی کننده و حتی اگر این مواد هم در دسترس نبود با آب با مدت زمان بیشتر آلودگی ویروس را از بین می‌برد.

وی یادآور شد: بیش از اینکه گرفتن آلودگی از طریق هوا باشیم نسبت به از بین بردن دستان آلوده اقدام کنیم، افرادی هستند که ماسک می‌زنند اما به اینکه دستشان آلوده است ، توجه نمی‌کنند و ماسک هم در مدت کوتاهی آلوده می‌شود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران خاطر نشان کرد: البته ضرورت استفاده از ماسک برای افرادی است که بیمار هستند یا اینکه برای کادر پزشکی و درمانی و برای حفاظت از خودشان است. اما در صورت استفاده درست مردم از ماسک آلودگی ها کاهش می یابد.

وی در ارتباط با استفاده از دستکش، گفت: آیا می‌توان دستکش را دائم استفاده کرد، دست شسته می‌شود اما دستکش خودش ناقل آلودگی است.

قائم مقام ستاد استانی مقابله با کرونا دانشگاه علوم پزشکی استان مازندران گفت : کم توجهی مردم به فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل های بهداشت با تغییر تصورات ناشی از بین رفتن خطر کرونا می تواند خطر ابتلا را افزایش و حتی موج جدید کرونایی را افزایش دهد.

مراقب‌های ساده برای جلوگیری از ابتلا به کرونا:

جدیدترین اطلاعات درباره طغیان بیماری کووید-19 را از طریق وب‌سایت سازمان جهانی بهداشت  و مسئولین بهداشت عمومی کشور یا محل زندگیتان، پیگیری کنید.مراقبت‌های ساده‌ای وجود دارند که با انجام آن‌ها می‌توانید احتمال ابتلای خود به کووید-19را کاهش داده و مانع از انتشار آن شوید:

 

 دست‌هایتان را بطور مرتب و کامل با آب و صابون بشویید یا با محلول‌های ضدعفونی‌کننده حاوی الکل تمیز کنید.زیرا ویروس‌هایی که ممکن است روی دستهایتان باشند با شستشوی (صحیح) دستها با آب و صابون و یا استفاده از محلول‌های ضدعفونی کننده حاوی الکل، از بین میروند.

از فردی که سرفه یا عطسه می‌کند، حداقل 1 متر (3 فوت) فاصله بگیرید.زیرا افراد با عطسه یا سرفه‌ حجم زیادی از قطرک‌ها ی ریز را از دهان و بینی شان به اطراف پخش می کنند. این قطرک‌ها ممکن است حامل ویروس باشند.اگر در نزدیکی یک فرد مبتلا به کووید-19 باشید و  آن فرد سرفه کند، شما از طریق تنفس این قطرک‌های حامل ویروس ممکن است به این بیماری مبتلا شوید.

به چشم‌ها، دهان و بینی ‌‌‌تان دست نزنید.چون دست‌های ما با سطوح زیادی در تماس هستند و ممکن است آلوده به ویروس باشند.با لمس چشم‌ها، دهان و بینی با دست‌های آلوده، ویروس به آنها منتقل شده، از طریق این نواحی به بدن شما وارد میشود و می‌تواند شما را بیمار کند.

مطمئن شوید که هم شما و هم اطرافیانتان بهداشت تنفسی را رعایت می‌کنید.بهداشت تنفسی به معنای پوشاندن دهان و بینی با آرنج خم شده یا دستمال کاغذی در هنگام عطسه و سرفه است. بلافاصله بعد از سرفه و عطسه، دستمال کاغذی خود را دور بیاندازید.

اگر احساس بیماری می‌کنید در خانه بمانید.

اگر تب دارید، سرفه می‌کنید و به سختی نفس می‌کشید، به پزشک مراجعه کنید و قبل از مراجعه حتماً تماس بگیرید.

به توصیه‌های مسئولین بهداشت و سلامت در محل زندگی خود، عمل کنید.

چرا قبل از مراجعه زنگ بزنیم؟ چون مسئولین بهداشت و سلامت کشور و محل زندگی شما، تازه‌‌ترین اطلاعات مربوط به وضعیت بیماری در منطقه شما را در دست دارند. اگر پیش از مراجعه زنگ بزنید، این امکان را به ارائه‌دهندگان خدمات بهداشتی می‌دهید تا سریعاً شما را به مراکز درمانی مناسب ارجاع دهند.

این کار همچنین برای حفاظت از خودتان، جلوگیری از گسترش ویروس و ابتلای دیگران مؤثر است.

در صورت امکان از سفر به این مناطق خودداری کنید؛ به‌خصوص اگر سالمند هستید یا دیابت، ناراحتی قلبی یا کلیوی دارید.زیرا احتمال ابتلای شما به کووید-19 در این مناطق بیشتر است.

علائم کووید-19 چیست؟

تب، خستگی و سرفه‌های خشک رایج‌ترین علائم ابتلا به بیماری کووید-19 هستند. بعضی از بیماران ممکن است علائم دیگری مثل درد و کوفتگی، گرفتگی بینی، آبریزش بینی، گلودرد یا اسهال داشته باشند.

این علائم معمولا خفیف هستند و شروع آن‌ها تدریجی است. برخی از افراد مبتلا ممکن است هیچ یک از علائم بیماری را تجربه نکرده و احساس ناخوشی نکنند.

بیشتر مبتلایان (حدود 80 درصد) بدون نیاز به درمان خاصی بهبود پیدا می‌کنند.

تقریباً از هر 6 نفر مبتلا به کووید-19، یک نفر به شدت بیمار شده و دچار تنگی نفس می‌شود.

در سالمندان و افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای مثل فشار خون بالا، بیماریهای قلبی یا دیابت دارند، احتمال وخامت بیماری بیشتر است.

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 89553

مطالب مرتبط :
زحل

تماشا کنید: تصویر جدید تلسکوپ هابل ناسا از تابستان در سیاره زحل

تلسکوپ فضایی هابل به اختصار HST تلسکوپی است که در سال ۱۹۹۰ توسط شاتل دیسکاوری در مدار گردش قرار گرفت. نام این تلسکوپ از نام کیهانشناسی به نام ادوین هابل گرفته شد. تصویری از سیاره‌ی زحل توسط تلسکوپ فضایی هابل ناسا در ۴ جولای ۲۰۲۰ گرفته شده است، هنگامی که این سیاره ۸۳۹ میلیون مایل دورتر از زمین قرار داشت. در این تصویر در نیم‌کره‌ی شمالی این سیاره تابستان است.

کرونا

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد

دو راهی مصرف آی وی آی جی برای درمان کرونا

در حالی متولیان امر در دانشگاه‌های علوم پزشکی آی وی آی جی را برای درمان کرونا مناسب نمی‌دانند پزشکان نسبت به تجویز این دارو اقدام کرده و از طرفی این دارو تحت پوشش بیمه‌ای قرار ندارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب