«رله سوئیچ سنکرون در شبکه»، سود‌دهی صنعت را بالا می‌برد

استفاده از طرح «رله سوئیچ سنکرون در شبکه» مي‌تواند باعث كاهش اضافه ولتاژهاي گذرای ناشی از وصل خط انتقال يا باز و بست آن و همچنين برقرار كردن ترانسفورماتور در شبكه گردد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ محمد علی عاتفی، استادیار دانشگاه آزاد اسلامی مرکز بندر دیر در گفتگو با خبرگزاری علم و فناوری از رونمایی طرح پژوهشی "استفاده از رله سوئیچ سنکرون در شبکه" خبر داد و گفت: استفاده از اين طرح مي تواند باعث كاهش اضافه ولتاژهاي گذرای ناشی از وصل خط انتقال يا باز و بست آن و همچنين برقرار كردن ترانسفورماتور در شبكه گردد.

وی با اشاره به اینکه وصل و قطع ترانسفورماتور قدرت، بانك خازني، خط انتقال و راكتور می‌تواند منجر به اضافه ولتاژ و اضافه جريان‌هايي شود كه اثرات مخربی بر روی عايق تجهيزات و يا اثرات مكانيكی داشته و حتي موجب اشتباه در عملكرد كنترلی–حفاظتی تجهيزات شده و يا بر عملكرد بخش‌های كامپيوتری و مخابراتی اثرات سوء داشته باشد.

وی استفاده از رله‌هاي سوئيچ سنكرون در وصل و قطع اين تجهيزات مي‌تواند راهكار مناسبي براي غلبه بر مشكلات مذكور باشد، افزود: ايده اين طرح بهينه‌سازي رله سوئيچ سنكرون برای چنين شرايطي است و روش پيشنهادی اين طرح می‌تواند در آينده براي ترانسفورماتور براي گروه‌های برداری مختلف، خط انتقال با مدل چندفازه و همچنين براي وقتي كه منبع ولتاژ نامتعادل و هارمونيكي است گسترش داده شود.

استادیار دانشگاه آزاد بندر دیر، سود دهی استفاده از این طرح را برای صنعت بسیار بالا دانست و تصریح کرد: سودی كه از كاربرد اين طرح عايد صنعت می‌شود تا حد زيادی قابل محاسبه نبوده و بسيار زياد است زيرا از بروز خرابی در تجهيزات سيستم قدرت در پست‌ها و نيروگاه‌ها جلوگيری مي‌كند و عمر آن‌ها را افزايش مي‌دهد.

عاتفی، با بیان اینکه پروپوزال این طرح در سال۹۴ تهیه شده و گزارش نهایی آن در سال ۹۷ ارائه شده است اعلام داشت: اين طرح بايد در وزارت نيرو مطرح شود و در آنجا براي اجرا در بعضی از پست‌های فشارقوی به صورت آزمايشي اجرا و برای كل كشور استفاده شود.

انتهای پیام/فاطمه مظفری پور

 

زمان انتشار: شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۱:۵۷

شناسه خبر: 89555

مطالب مرتبط :
برق و قدرت

توسط عضو هیات علمی گروه برق صورت گرفت:

چاپ اولین کتاب در حوزه ترانسفورماتورهای هوشمند

حسام رهبری گفت: بعد از تحقیقات گسترده اولین کتاب ترانسفورماتورهای هوشمند را در حوزه برق و قدرت به چاپ رساندیم، عنوان این کتاب " عملکرد ترانسفورماتورهای هوشمند در سیستم_های قدرت " است و برای اولین بار در کشور نوشته و چاپ می شود زیرا این کتاب مفهوم جدیدی از ترانسفورماتور را ارائه می دهد که کاملا با ترانسفورماتورهای معمول متفاوت و جدید است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب