خبرگزاری علم و فناوری

آلزایمر، بیماری اسرارآمیز دوران سالمندی

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد به تشریح علل و عوامل بیماري بروز و شيوع بيماري آلزايمر پرداخت.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان چهارمحال و بختیاری ؛ دکتر شهرزاد حبیبی افزود: دمانس یا فراموشی یک بيماري نيست که علائمي داشته باشد بلکه مجموعه‌اي از علائم و نشانه‌ها را توصيف مي‌کند، به همين دليل به آن سندروم گفته مي‌شود.


عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با اشاره به اینکه دو حالت اصلی وجود دارد که منجر به ايجاد نشانه‌هاي روان پريشي، ضعف حافظه، عدم تشخيص زمان و مکان، نقص فكري و ذهني يا مشكلاتي از اين دست مي‌شود، ادامه داد: اولين حالت دليريوم است، در اين حالت هوشياري فرد كمتر از حد طبيعي بوده، فرد خواب آلوده و دچار فراموشي است و مانند فردي كه دچار دمانس است عدم هوشياري و آگاهي نسبت به زمان و مكان دارد.


وی با بیان اینکه دلیریوم مي‌تواند به وسيله بيماري‌هايي مثل پنوموني، عفونت کليه، سوء‌تغذيه يا واکنش‌هاي دارويي بوجود بيايد و با درمان اين بيماري‌هاي اوليه، دليريوم هم رفع مي‌شود، عنوان کرد: در حالت دوم بيماري دمانس است، در اين بيماري فرد کاملا هوشيار است ولي در عملكرد ذهني‌اش نقص وجود دارد، علائم دمانس مي‌تواند براساس چندين بيماري مختلف ايجاد شود كه برخي از آن‌ها قابل درمان‌اند.


حبیبی با تاکید بر اینکه بیماري آلزايمر شايع‌ترين علت دمانس از نوع غير قابل برگشت در سالمندان است، خاطرنشان کرد: آلزايمر يعني نقص در عملکرد ذهني که به تدريج از مرحله فراموشي آغاز مي‌شود و تا ناتواني كامل پيشرفت مي‌كند.


عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد اضافه کرد: اتفاقی که در بیماري آلزايمر به لحاظ پاتولوژي يا آسيب‌شناسي رخ مي‌دهد اين است که بر روي سلول‌هاي مغزي به ويژه در ناحيه هايپوكامپ كه همان بخش حافظه است رسوبات پروتئيني به اسم پلاك‌هاي آميلوئيد ايجاد مي‌شود، اين پلاك‌ها علاوه بر اينكه مانع ارتباط بين سلول‌هاي عصبي شده باعث تخريب سلول‌هاي اطراف خود نيز مي‌شوند.


وی با اشاره به اینکه علاوه بر این پلاک‌ها کلافه‌های پیچيده‌اي به اسم کلافه‌هاي نوروفيبريلاري در سلول‌هاي عصبي مغز به وجود مي‌آيد، يادآور شد: يک تغيير ديگري كه در مغز اتفاق مي‌افتد آن است كه مقدار بعضي از مواد شيميايي مغز هم كه پيام‌ها را بين سلول‌هاي عصبي منتقل مي‌كنند كاهش پيدا مي‌كند، اين مسئله باعث از بين رفتن ارتباط بين سلول‌ها مي‌شود.


حبیبی ادامه داد: همه مواردی که ذکر شد باعث آتروفی یا کوچک شدن مغز در افرادي که دچار آلزايمر هستند مي‌شود.


عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد تاکید کرد: علت بیماري آلزايمر و اينکه دقيقا روشن باشد چه عللي باعث بروز اين بيماري مي‌شود مشخص نيست ولي يك سري عوامل تحت عنوان عوامل خطر آلزايمر شناخته شده است كه با بالا رفتن سن احتمال ابتلا به آلزايمر را افزايش مي‌دهند.


وی بیان کرد: جنبه ژنتیکی به خصوص ژن ApoE می‌تواند در بروز بيماري آلزايمر تاثيرگذار باشد، يکي ديگر از عوامل بيماري آلزايمر جنسيت است و اين بيماري در زنان شايع‌تر است، همينطور بالا بودن سطح کلسترول و ساير عوامل خطر بيماري‌هاي عروقي مي‌تواند باعث افزايش احتمال ابتلا به بيماري آلزايمر در فرد شود.


حبیبی با اشاره به اینکه ضربه به سر و افسردگی نیز از ديگر عوامل بروز آلزايمر به شمار مي‌روند، گفت: سطح تحصيلات پايين و نژاد هم به عنوان عوامل خطر بيماري آلزايمر شناخته شده‌اند.


عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد افزود: آمار دقیقی از شيوع بيماري آلزايمر در کشور وجود ندارد، براساس آماري که انجمن آلزايمر ايران منتشر کرده است حدود ۷۰۰ هزار نفر در ايران به آلزايمر مبتلا هستند و با توجه به اينكه آلزايمر با افزايش سن ارتباط دارد و از آنجايي كه پديده سالمندي هم در جامعه در حال اتفاق است، انتظار مي‌رود كه حدود ۸ تا ۱۰ درصد جمعيت سالمند كشور به بيماري آلزايمر مبتلا خواهند شد.


وی با بیان اینکه در مورد چهارمحال و بختیاری هم آمار دقيقي در دست نيست و انتظار مي‌رود ۸ تا ۱۰ درصد سالمندان اين استان نيز در آينده به آلزايمر مبتلا شوند، ادامه داد: چند مرحله از علائم را مي‌توان براي بيماري آلزايمر در نظر گرفت، که شامل مرحله اوليه، مياني و پيشرفته است.


حبیبی عنوان کرد: علائم در دو گروه دسته‌بندی می‌شوند، ابتدا مشکلاتی است که به دليل اختلال حافظه و همين طور اختلال در ساير حيطه‌هاي شناختي براي فرد بوجود مي‌آيد، در مرحله اوليه، اختلال در حافظه کوتاه‌مدت ايجاد مي‌شود، همچنين ممکن است اختلالاتي در تكلم وجود داشته باشد، گم كردن زمان و وقت، گم شدن در مكان‌ها حتي اگر مكان آشنايي باشد و همين طور كاهش علاقه نسبت به انجام فعاليت‌ها و تفريحات معمولي كه فرد قبلا از آن‌ها لذت مي‌برده نيز از ديگر علائم در اين مرحله هستند.


عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد تاکید کرد: در مرحله میاني علائمي که در مرحله اوليه بوجود آم ده بود كم‌كم در زندگي اجتماعي، شغلي و انجام فعاليت‌هاي روزمره فرد بيمار تاثير مي‌گذارد، فرد بسيار فراموش كار مي‌شود، به راحتي گم مي‌شود، براي بهداشت شخصي، استحمام و لباس پوشيدن به كمك احتياج پيدا مي‌كند.


وی اضافه کرد: در مرحله پیشرفته فرد کاملا به دیگران وابسته می‌شود، افراد و اشیا آشنا را نمي‌تواند بشناسد، هيچ کدام از فعاليت‌هاي شخصي خودش را نمي‌تواند انجام دهد، رفتارهاي ناشايست مثل بي اختياري ادرار و مدفوع ممکن است از وي سر بزند و ساير علائمي که در حيطه شناختي و همينطور رفتاري براي فرد ممكن است بوجود بيايد.


حبیبی یادآور شد: تشخیص بیماري آلزايمر در ابتدا با توجه به علائم و به وسيله پزشک صورت مي‌گيرد، پزشک با بررسي تاريخچه سلامت و انجام معاينات کامل طبي‌، عصبي و رواني و استفاده از آزمايشاتي مانند سي‌تي اسکن، MRI، نوار مغزي، آزمايش CSF يا مايع مغزي نخاعي و همچنين آزمون‌هاي روانشناسي مي‌تواند اين بيماري را تشخيص دهد، اما بايد گفت هنوز هيچ روش تشخيصي قطعي براي آلزايمر وجود ندارد.


عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با اشاره به اینکه درمان آلزایمر بر مبناي اصولي انجام مي‌شود، گفت: در مرحله اول تشخيص، بيان بيماري به خانواده و خود بيمار معمولا کار دشواري است، چون واکنش‌هاي عاطفي شديدي ايجاد مي‌كند، همچنين كنترل علائم فرد با دارو درماني هم در حيطه شناختي و همچنين علائم رفتاري فرد صورت مي‌گيرد.


وی خاطرنشان کرد: درمان قطعی برای رفع پاتولوژی اولیه بيماري وجود ندارد و چيزي که اهميت دارد حمايت‌هاي اجتماعي از مراقبين بيماران آلزايمر است.


حبیبی یادآور شد: زنان بیشتر از مردان به آلزایمر مبتلا مي‌شوند که علت اصلي آن هنوز مشخص نشده و ممکن است يکي از دلايل اين مسئله تفاوت‌هاي فيزيولوژيک و ساختاري در دو جنس زن و مرد باشد همچنين جنبه ژنتيکي و تاثيري كه اين تفاوت‌ها بر روي عملكرد مغز دارند نيز يكي از دلايلي است كه آلزايمر بيشتر در زنان اتفاق مي‌افتد.


عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد اظهار داشت: عواملی مثل اثر محافظتی هورمون‌هاي جنسي، تفاوت در خون‌رساني مغز و همين طور احتمال ابتلا بيشتر به اختلالات خلقي مثل افسردگي در زنان مجموعه عواملي هستند که در تحقيقات انجام شده به عنوان دليلي براي بروز آلزايمر به آن اشاره شده است ولي هنوز اين مسئله به طور کامل روشن نيست و تحقيقات همچنان در اين زمينه ادامه دارد.


وی بیماری آلزایمر را تنها مختص به سالمندان ندانست و ادامه داد: نوعی از بيماري آلزايمر وجود دارد به اسم بيماري زودهنگام آلزايمر که در سنين پايين‌تر، دهه‌هاي سوم و چهار زندگي فرد حادث مي‌شود و علت آن هم بيشتر جنبه ژنتيکي دارد که به دليل وجود ژن‌هاي خاص است که در خانواده‌هاي خاصي ممکن است ديده شود.


حبیبی با بیان اینکه این حالت يعني بيماري زودهنگام آلزايمر وضعيت شايعي نيست و حدود ۹۹ درصد موارد بيماري آلزايمر به شکل ديرهنگام بروز پيدا مي‌کند، تصريح کرد: ۹۹ درصد افراد مبتلا به آلزايمر بعد از ۶۵ سالگي علائم بيماري را نشان مي‌دهند.

 

انتهای پیام/۱۰۲۰

زمان انتشار: یکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۷:۳۰

شناسه خبر: 89560

مطالب مرتبط :
آلزایمر

ساخت دارویی که روند پیر شدن را معکوس می‌کند+عکس

آلزایمر رایج‌ترین شکل زوال عقل است. علائم این بیماری با از دست دادن قدرت حفظ اطلاعات بخصوص حافظهٔ موقت در دوران پیری آغاز شده و به‌تدریج با از دست دادن قدرت تشخیص زمان، افسردگی، از دست دادن قدرت تکلم، گوشه‌گیری و سرانجام مرگ در اثر ناراحتی‌های تنفسی به پایان می‌رسد.

مناطق محروم

در چهارمحال و بختیاری؛

اجرای طرح جهاد فرصت آفرینی آموزشی در بیش از ۲۰۰ مدرسه ابتدایی مناطق روستایی و محروم

معاون آموزش ابتدایی آموزش‌وپرورش استان از اجرای طرح جهاد فرصت آفرینی آموزشی در بیش از ۲۰۰ مدرسه ابتدایی مناطق روستایی و محروم استان خبر داد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب