خبرگزاری علم و فناوری

متخصص آسیب شناسی دهان، فک و صورت مطرح کرد:

آموزش مادران برای پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان

متخصص آسیب شناسی دهان، فک و صورت دانشکده علوم پزشکی استان اردبیل گفت: برای پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان باید مادران را در هنگام شیردهی آموزش داد.

دکتر پریسا دریساوی متخصص آسیب شناسی دهان، فک و صورت دانشکده علوم پزشکی استان اردبیل در گفتگو با خبرگزاری علم و فناوری گفت: مشکلات پوسیدگی دندان‌ها در بزرگسالان به صورت تدریجی از زمان کودکی شکل می‌گیرد.

وی در ادامه تصریح کرد: فلوراید تراپی یکی از روش‌های مناسب جهت پیشگیری و کاهش پوسیدگی در دندان کودکان است. فلوراید یک عامل شناخته شده در مقابله با پوسیدگی دندان است. پوسیدگی دندان هنگامی رخ می‌دهد که باکتری‌های تولیدکننده اسید مینای سخت محافظت‌کننده دندان‌ها را حل می‌کنند. فلوراید ماده اولیه ی ضد پوسیدگی است که به صورت سیستمیک(داخل بدن) و موضعی عمل می کند و به عنوان یک معیار مطمئن و موثر در جوامع بشری برای کاهش شیوع و وقوع پوسیدگی های دندان است.

وی به طرح پیشنهادی فلورایدتراپی کودکان اشاره کرد و افزود: این طرح را ابتدا در استان اصفهان به شبکه بهداشت اعلام کردم و زمانی که این طرح به وزارت بهداشت ارجاع شد و استان اصفهان به عنوان استان پایلوت طرح فلورایدتراپی را انجام دادند و به مدت طولانی در دبستان ها، کودکان از دهان شویه فلوراید استفاده می کردند.

متخصص آسیب شناسی دهان، فک و صورت با بیان اینکه استفاده از فلوراید اهّمیت ویژه ای در کنترل و پیشگیری از پوسیدگی دندان بویژه در سطوح بین دندانی دارد، تصریح کرد: فلوراید تراپی به معنای کاربرد موضعی فلوراید به صورت دوره ای بر روی دندان ، به منظور افزایش مقاومت آنها در برابر پوسیدگی است. در این روش دندانپزشک ابتدا دندان ها را با برس و خمیر مخصوص تمیز می کند و سپس فلوراید بصورت ژل یا وارنیش روی دندان ها مالیده می شود. پس از آن، کودک باید چند بار آب دهان خود را خالی کند ولی دهان نباید شسته شود و تا نیم ساعت هم کودک نباید چیزی بخورد یا بیاشامد.

دریساوی افزود: طرحی که ارائه می شود، طرح پیشگیری و سلامت دهان و دندان از زمان طفولیت ( از زمان واکسیناسیون ) با همکاری خانه بهداشت سراسر کشور و با توانمندسازی مربیان بهداشت و کارمندان بهداشت است که می توان سلامت دهان و دندان را از طفولیت شروع کرد و در نهایت به کودکانی رسید که دندانی عاری از پوسیدگی دارند.

متخصص آسیب شناسی دهان، فک و صورت  گفت: اگر ما به تاریخچه بهداشت نگاهی کنیم واکسیناسیون بچه ها از سن سه ماهگی شروع می شودو پرونده بهداشتی در خانه بهداشت تشکیل می شود، اولین ویزیت دندان پزشکی همزمان با رویت اولین دندان بچه است، به خاطر همین خانه بهداشت بایستی توانمند شود زیرا در هنگام واکسیناسیون دندان کودک رویش می یابد.

دریساوی ادامه داد: آموزش کادر خانه بهداشت و دانشجویان رشته دندان پزشکی به مادران در نحوه شیردهی به کودک می تواند در سلامت دهان و دندان مؤثر است. این آموزش از 6 ماهگی تا 11 ماهگی کودک که اولین دندان او رویش می یابد در پیشگیری از پوسیدگی دندان شروع می شود.

وی تصریح کرد: بروز پوسیدگی دندان های شیری در دو سال اول را بیشتر به این دلیل رخ می دهد که مادران شیرده و مادرانی که با شیرخشک کودک خود را تغذیه می کنند، او را با شیر می خوابانند و در طول ساعات شب حین خواب، چندین وعده شیر به اومی دهند. این مساله باعث می شود که قند شیر که همان لاکتوز میباشد، به مدت طولانی در مجاورت دندان ها باقی بماند و سبب تخریب آنها شود.

متخصص آسیب شناسی دهان، فک و صورت گفت: آموزش نحوه شیردهی را اولین قدم در سلامت دندان کودک می باشد و در دومین مرحله برای پیشگیری از پوسیدگی سطوح صاف دندان و یا سطح جونده، آموزش طرز مسواک کردن دندان کودک توسط مادر است.

دریساوی افزود: همانطور که مادر کودک را برای واکسیناسیون می آورد تعداد رویش دندان های بیشتری صورت می گیرد از همان قدم های اول فلوراید تراپی را برای کودکان انجام می دهیم که به صورت 6 ماه یکبار این کار تکرار می شود و به محض رویش دندان های آسیایی، روی دندان های سسطح جونده را فیشورسیلانت ( شیار بند ) انجام می دهیم.

وی گفت: فیشورسیلانت ماده ای ترمیمی و هم رنگ دندان است که توسط آن شیارهای عمیق سطح جونده دندان ها با آن پوشیده شده و بدین ترتیب شیارها کم عمق می شود.

دریساوی بیان کرد: در بعضی از کودکان سطح جونده دندان 6 تازه رویش یافته در سن 6 سالگی دارای شیارها وفرورفتگی های عمیقی است که با مسواک زدن تمیز نمی شود و خورده های مواد غذایی ومیکروب ها در داخل شیارها قرار گرفته و باعث پوسیدگی دندان می شود.

وی گفت: برای از بین بردن این مشکل قبل از اینکه این شیارهای عمیق پوسیده شوند دندانپزشک شیارهای عمیق را با مواد فیشور سیلانت کم عمق کرده، بطوری که با مسواک زدن سطح جونده دندان به راحتی تمیز شود و بدین ترتیب از تجمع خورده های مواد غذایی در داخل شیارها و ایجاد پوسیدگی جلوگیری خواهد شد.

متخصص آسیب شناسی دهان، فک و صورت بهترین زمان فیشورسیلانت برای دندان 6 از سن 6 سالگی تا 9 سالگی و برای دندان 7 از سن 11 سالگی تا 13 سالگی دانست و گفت: فیشورسیلانت تراپی بدون درد بوده و نیاز به تزریق ماده بی حسی ندارد و فیشورسیلانت توسط دندانپزشک انجام می شود. زمان انجام آن یک دقیقه می باشد و کودک هر 6 ماه یکبار جهت بررسی مجدد توسط دندانپزشک معاینه می شود.

 

زمان انتشار: یکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 89574

مطالب مرتبط :
۲۵۵۲

در گفت و گو با کارشناس حوزه اقتصاد و کسب و کار بررسی شد؛

نقش زنان در اقتصاد کشور

خانواده سازماني است كه توليد و توزيع كالاهاي مورد نياز را فراهم مي‌سازد و زن به عنوان يكي از ۲ ركن اساسي خانواده در اين سازماندهي و مديريت، نقش اساسي را ايفا مي‌كند.

آسفالت

با همکاری محقق ایرانی تحقق یافت؛

ضد آفتاب برای آسفالت/ دانشمندان از نانوذرات در برابر پیری سطح جاده استفاده می کنند

دانشمندان انستیتوی مهندسی راه در دانشگاه فنی برونشوویگ با همکاری محقق ایرانی روشی برای بهبود مقاومت قیر در برابر اشعه فرابنفش یافته‌اند.

انعقاد تفاهم نامه «توسعه سکوی تجارت الکترونیک  شرکت ملی پست (ستاپ)» / زیرساختها و برنامه های تحقق این تفاهم نامه کدامند

بین دانشگاه فنی و حرفه ای و اداره کل پست استان اصفهان؛

انعقاد تفاهم نامه به منظور «توسعه سکوی تجارت الکترونیک شرکت ملی پست (ستاپ)» / زیرساختها و برنامه های تحقق این تفاهم نامه کدامند

به منظور توسعه سکوی تجارت الکترونیک شرکت ملی پست (ستاپ) تفاهم نامه ای بین دانشگاه فنی و حرفه ای استان اصفهان و اداره کل پست استان اصفهان منعقد شد، این تفاهم نامه با توجه به زیر ساختهای دانشگاه فنی و حرفه ای و اداره کل پست استان برنامه ریزی و با حمایت امور بانوان و خانواده استانداری اصفهان منعقد شد.

دانش بنیان

نقش شركتهای دانش بنیان در جهش تولید

شرکت های دانش بنیان با توجه به ظرفیتهایی نظیر اقتصاد مبتنی بر دانش بومی و اتكاء به توان علمی و پژوهشی داخلی بسترساز جهش تولید هستند.

دستگاه فیزیوتراپی

اختراع دستگاه فلورایدتراپی از سوی محققان دانشگاه صنعتی سهند تبریز

پژوهشگران دانشگاه صنعتی سهند تبریز در واحد فناور تحقیق و توسعه EAF NEXT مستقر در مرکز رشد دانشگاه صنعتی سهند تبریز موفق به اختراع دستگاه فلوراید و ویبره و تغییر نی یا برس با مزیت بهبود کیفیت دندانپزشکی، سلامت دندان و کاهش هزینه‌ها تا ۷۵ درصد شدند.

عکس ۷۵۴۱۲۰

به منظور بررسی پوسیدگی ها؛

برای نخستین بار «دندان روی تراشه» ابداع شد.

محققان برای نخستین بار یک «دندان روی تراشه» ساخته اند که در حقیقت بخشی کوچک از عاج دندان آسیا روی یک تراشه است. هدف آنها بررسی واکنش های پوسیدگی دندان را بررسی کنند.

۶

دانشیار گروه پزشکی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل هشدارداد:

تبلیغ ناخوداگاه مصرف سیگار در سوپرمارکت های شهری/وقوع ۸۰ درصد مرگ ها در کشورهای توسعه نیافته

یک استاد دانشگاه معتقد است که تبلیغ ناخوداگاه مصرف سیگار در سوپرمارکت های شهری و دفاع برخی از مدیران شهری از مصرف سیگار و قلیان در محافل عمومی سبب افزایش مرگ در ایران می شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب