با همکاری محقق ایرانی تحقق یافت؛

ضد آفتاب برای آسفالت/ دانشمندان از نانوذرات در برابر پیری سطح جاده استفاده می کنند

دانشمندان انستیتوی مهندسی راه در دانشگاه فنی برونشوویگ با همکاری محقق ایرانی روشی برای بهبود مقاومت قیر در برابر اشعه فرابنفش یافته‌اند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل، ترک های بزرگ، چاله ها - جاده های آسفالت برای همیشه دوام نمی آورد. با با گذر زمان و افزایش عمر آسفالت، آنها خرد می شوند تا لایه های بالایی کاملاً از بین بروند. دلیل این امر، پوشیدن بایندر قیر است. مهمتر از همه، نور، اکسیژن و گرما روی روند پیری آسفالت تأثیر می گذارد.

در همین راستا گروهی از محققان آلمانی با همکاری گشتاسب چراغیان، محقق ایرانی انستیتو مهندسی راه در دانشگاه صنعتی برانشوایگ آلمان روشی برای بهبود مقاومت قیر در برابر اشعه فرابنفش یافته‌اند. آنها معتقدند به وسیله یک نانوکامپوزیت جدید از جنس رس و سیلیس پیروژنیک می‌توان این مشکل را حل کرد.

قیر از نفت تهیه می‌شود ترکیبی از مواد مختلف است که مهمترین آنها کربن و هیدروژن هستند. این ترکیبات در دمای بالا و در معرض اشعه فرابنفش اکسیده می‌شوند. به طور دقیق‌تر اشعه فرا بنفش می‌تواند پیوندهای میان مولکول‌های قیر را شکسته و رادیکالهای آزاد تولید کند که روند پیری را تسریع می‌کند. اما می‌توان با استفاده از مواد ضد پیری که ویژگی‌های ضد اشعه فرابنفش دارند، کیفیت قیر را بهبود بخشید.

در این پژوهش چراغیان با همکاری پروفسور مایکل پی ویستوبا نشان دادند با استفاده از نانوذرات رس و سیلیس پیروژنیک می‌توان سطح آسفالت را در برابر اشعه فرابنفش محافظت کرد.

گشتاسب چراغیان یکی از محققان ارشد انستیتو مهندسی راه آلمان و دستیار پژوهش شرکت BASF آلمان گفت: نانوذرات رس و سیلیس پروژنیک ارزان قیمت و غیر سمی هستند و می‌توان آنها را به عنوان یک محافظ در آسفالت در برابر اشعه مخرب فرابنفش به کار برد. در حقیقت این مواد مانند ضد آفتاب عمل می‌کنند.

او افزود: بهبود کیفیت قیر با کمک این مواد یک فناوری سازگار با محیط زیست و ارزان قیمت است که می‌تواند چشم اندازهای جدیدی برای ماندگاری بیشتر آسفالت در حوزه راه سازی ارائه دهد. دانش ما از واکنش‌های مولکولی میان این نانوذرات و قیر مسیرهای تازه ای برای استفاده از فناوری نانو در آسفالت فراهم می‌کند.

این پژوهش در نشریه (Nature-Scientific Reports)  منتشر شده است.

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: سه شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۶:۵۳

شناسه خبر: 89579

مطالب مرتبط :
فلوراید تراپی

متخصص آسیب شناسی دهان، فک و صورت مطرح کرد:

آموزش مادران برای پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان

متخصص آسیب شناسی دهان، فک و صورت دانشکده علوم پزشکی استان اردبیل گفت: برای پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان باید مادران را در هنگام شیردهی آموزش داد.

مهارت

لزوم توجه به نقش آموزش های فنی و حرفه ای در توسعه کشور

روز ملّیِ «کار آفرینی و ترویج آموزش های فنی و حرفه ای» و هفته «مهارت»، فرصت مناسبی برای توجه به نقش آموزش های فنی و حرفه ای در توسعه کشور و اهمیت دادن به آموزش عملی و مهارت آموزی است.

حباب

با رهبری دانشمند ایرانی صورت گرفت؛

آسیب سلول های مغزی ناشی از میکروحباب ها

محققان "دانشگاه ایالتی آیووا" آمریکا با رهبری دانشمند ایرانی این دانشگاه توانسته‌اند توضیحاتی درباره آسیب سلول‌های مغزی ناشی از تشکیل و فروپاشی میکروحباب‌ها که باعث ایجاد فرایندی به نام حفره‌زایی می‌شوند، بدهند.

۰۲۲۲

با افزایش مقاومت قیر مصرفی در آسفالت ها و با همراهی محقق ایرانی میسر شد؛

تــولید آسفالت مقاوم در برابر خورشیدبا استفاده از نانوتکنولوژی

انعقاد تفاهم نامه «توسعه سکوی تجارت الکترونیک  شرکت ملی پست (ستاپ)» / زیرساختها و برنامه های تحقق این تفاهم نامه کدامند

بین دانشگاه فنی و حرفه ای و اداره کل پست استان اصفهان؛

انعقاد تفاهم نامه به منظور «توسعه سکوی تجارت الکترونیک شرکت ملی پست (ستاپ)» / زیرساختها و برنامه های تحقق این تفاهم نامه کدامند

به منظور توسعه سکوی تجارت الکترونیک شرکت ملی پست (ستاپ) تفاهم نامه ای بین دانشگاه فنی و حرفه ای استان اصفهان و اداره کل پست استان اصفهان منعقد شد، این تفاهم نامه با توجه به زیر ساختهای دانشگاه فنی و حرفه ای و اداره کل پست استان برنامه ریزی و با حمایت امور بانوان و خانواده استانداری اصفهان منعقد شد.

نانوذرات

نانوذرات فعال شده با نور سلولهای سرطانی را از بین می برند

مهندسین زیستی در دانشگاه پنسیلوانیا نشان دادند که چگونه نانوذرات تازه طراحی شده می توانند سلولهای سرطانی خاص را پس از فعال سازی توسط نور هدف قرار دهند.

کرم ضد آفتاب

یادداشت/

باید و نباید های انتخاب کرم های ضد آفتاب

کارشناس معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی یاسوج طی یادداشتی در خصوص باید و نبایدهای انتخاب کرم های ضد آفتاب نکاتی را ارائه کرد.

ث

عضو شورای شهر یزد خبر داد

تولید آسفالت بازیافتی برای نخستین بار در یزد

عباسی عضو شورای شهر یزد از تولید آسفالت بازیافتی برای نخستین بار در یزد خبر داد.

ویروس کرونا

محقق ایرانی دانشگاه میشیگان با کمک فناوری نانو با کرونا مقابله می‌کند+عکس

ویروس جدید کرونا ۲۰۱۹ (۲۰۱۹-nCoV)، ویروس جدیدی از نوع ویروس‌های کروناست که موجب بیماری‌های تنفسی می‌شود و برای اولین بار در شهر ووهان چین مشاهده شده است. چه می‌شود اگر پزشکان نه‌تنها بتوانند عفونت کووید ۱۹ را تشخیص ‌دهند، بلکه تشخیص ‌دهند که کدام بیماران قبل از بروز عوارض عمده بیشترین خطر مرگ را دارند

فرابنفش

توسط محققان ایرانی صورت گرفت؛

تولید پارچه‌های پشمی ضد میکروب و اشعه فرابنفش

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر با استفاده از نانوذرات اکسید مس به‌عنوان یک ماده‌ی رنگ‌زا گامی در راستای تولید پارچه‌های پشمی رنگ شده با خواص ضدمیکروبی، ضد اشعه‌ی فرابنفش ،دوستدار محیط‌ زیست و ارزان‌قیمت برداشتند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب